Morderstwo tuż za rogiem

Nie miał domu, był całkiem sam, nikt nie wie, dlaczego musiał umrzeć w taki sposób? Pewnej burzowej nocy, na jednym z krakowskich osiedli, od silnego uderzenia w głowę, ginie mężczyzna. Nie ma przy sobie dokumentów, ale wszystko wskazuje na to, że był ubogim i bezdomnym alkoholikiem. Śledztwo prowadzi komisarz Bartnik. W dochodzeniu, pomaga mu nieco wścibska starsza pani ? dawniej jego nauczycielka, a teraz mentorka. Na pierwszy rzut oka, sprawa nie wydaje się skomplikowana. Tyle że z jakiegoś powodu, rutynowe działania policji nie przynoszą efektów. Śledztwo nabiera tempa, kiedy Bartnik odkrywa, że zamordowany mężczyzna nie był pospolitym kloszardem. Zaskakujące szczegóły z życiorysu ofiary naprowadzają śledztwo na nowe tory. Wiele wskazuje na to, że dziwna przeszłość zamordowanego mężczyzny to klucz do zagadki jego śmierci.

Informacje dodatkowe o Morderstwo tuż za rogiem:

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Data wydania: 2011-09-01

Kup książkę Morderstwo tuż za rogiem

Morderstwo tuż za rogiem - opinie o książce

Avatar użytkownika - monalizka
monalizka
Przeczytane:2014-05-27, Ocena: 4, Przeczytałam, 52 książki - 2014,
Maciej Bartnik, rozwiedziony policjant, dostaje do rozwiązania sprawę śmierci nieznanego kloszarda na posesji znajomego z liceum. Gdy przypadkowo w księgarni po dwunastu latach spotyka swoją emerytowaną nauczycielkę polonistyki, profesor Rudzką, duet ten tworzy oryginalną parę- mistrza i adepta. Zostaje włączona w śledztwo, ponieważ wiele wie o swoich byłych uczniach, którzy mogą być zamieszani w to morderstwo. Ich rozmowy przynoszą efekty. Dla mnie trochę trąciła sztucznością scena spotkania powyższych bohaterów i to, że od razu Bartnik opowiada Rudzkiej o śledztwie. Mało wiarygodne. Bartnik koncentruje swoje śledztwo na ofierze: jego tożsamości, przeszłości, od świadków zdobywa wiele informacji, ale nie może dojść do osoby zabójcy. Nieraz on słyszał, że przypisuje ludziom zbyt skomplikowane motywy działania, ale nie uznaje on najprostszych rozwiązań. I może stąd udało mu się rozwiązać tę sprawę. Co do zakończenia: mogło potoczyć się w innym kierunku (co do osoby mordercy i jego złapania), stając się ukoronowaniem tejże historii, a tak to pozostawiło u mnie mieszane wrażenia. Wrażenia, że Bartnik w sumie przypadkowo rozwiązał sprawę, a pewne działania były niepotrzebne. Miłośnikom polskich kryminałów ze stonowaną akcją proponuję zapoznać się z powyższą pozycją. Kryminał ze średniej półki, bardziej klasyczny niż nowoczesny, ale napisany sprawnie, o ludzkiej tragedii- taki jest debiut Zofii Małopolskiej ,,Morderstwo tuż za rogiem."

Cudowny kryminał! Wspaniale się odnosi do naszej polskiej rzeczywistości, a jednocześnie nie spłaszcza bohaterów i nie robi z nich marionetek. Humor i dowcip są dodatkową okrasą tego dzieła i żałuję, że autorka nie pokusiła się o więcej książek (albo nie umiem ich znaleźć :(). Warto zajrzeć do tej lektury!

Z okruchów nadziei
Anna Siedlecka