reklama

Agatha Christie to jedna z najpopularniejszych autorek kryminałów na świecie.

Okazuje się, że była również ekspertem kryminalistyki.

W Morderstwo nie jest takie proste technik patologii Carla Valentine odsłania rozległą wiedzę Agathy Christie, kreując ją niejako na pionierkę kryminalistyki.

Christie tworząc legendarne dziś zagadki kryminalne korzystała z najnowszych w tamtych czasach technik kryminalistycznych: od balistyki przez toksykologię po analizę odcisków palców, interpretacji odcisków stóp lub śladów opon, analizę plam krwi i na etapie autopsji - samych ofiar. W niektórych dziedzinach, zwłaszcza w technice analizy odcisków palców, wprowadzała w fabułę innowacje, zanim zostały one formalnie przyjęte.

Agatha Christie była zagorzałą czytelniczką doniesień prasowych o sprawach kryminalnych, śledziła nowe techniki śledztw i angażowała się w debaty z innymi wybitnymi pisarzami kryminalnymi, wymieniając się pomysłami i informacjami na ich temat.

W książce Morderstwo nie jest takie proste Carla udowadnia, jak wielką wiedzą dysponowała jedna z najbardziej uwielbianych pisarek w historii. Książka ta rzuca nowe światło na metody i badania Christie i przybliża kryminalistykę, która wpłynęła na pokolenia pisarzy i naukowców.

,,Rzadko zdarza się trafić na książkę, której autorka składa hołd innej autorce. Carla Valentine w Morderstwo nie jest takie proste odsłania kunszt literacki Agathy Christie oraz jej wiedzę kryminalistyczną na czasy, w których tworzyła. Skąd pisarka z wyższych sfer wiedziała tyle o truciznach czy śladach daktyloskopijnych? Z przyjemnością zapraszam Państwa w podróż po uzyskanie odpowiedzi na wszystkie tego typu pytania."

Justyna Mazur-Kudelska, autorka podcastu Piąte nie zabijaj

,,Fascynująca!"

Prima

,,Angażująca i pouczająca"

Guardian

Informacje dodatkowe o Morderstwo nie jest takie proste. Agatha Christie między kryminałem a true crime:

Wydawnictwo: Sine Qua Non
Data wydania: 2022-05-18
Kategoria: Biografie, wspomnienia, listy
Tytuł oryginału: Murder Isn't Easy: The Forensics of Agatha Christie

Kup książkę Morderstwo nie jest takie proste. Agatha Christie między kryminałem a true crime

Morderstwo nie jest takie proste. Agatha Christie między kryminałem a true crime - opinie o książce

Avatar użytkownika - zkotemczytane
zkotemczytane
Przeczytane:2022-06-12,

Morderstwo nie jest takie proste to zderzenie true crime z kryminalnymi historiami Agathy Christie. Carla Valentine, specjalistka od medycyny sądowej, zrobiła analizę powieści jednej z najznakomitszych pisarek kryminałów. Czym inspirowała się Agatha Christie? Jak daleko była od prawdy? Gdzie leży granica między nauką a literacką twórczością? Czy aby na pewno Morderstwo nie jest takie proste?

Wszystko zaczyna się od zbrodni…

Autorka zabiera nas w podróż śladami kryminalistycznymi po powieściach, które znamy i kochamy. Zawsze zastanawiałam się, jak bardzo może pozwolić sobie pisarz w trakcie prowadzenia literackiego śledztwa. Agatha Christie słynie z nieprzewidywalnych zwrotów akcji, umiejętnie budowanego napięcia, ale także z tego, że wyprzedzała swoje czasy metodami kryminalistycznymi. Carla Valentine pokazuje nam na przykładach, jak wielka pisarka potrafiła wizualizować coś, bez czego współczesna kryminalistyka nie mogłaby już istnieć. Rękawiczki, odciski palców, badanie trajektorii lotu? Już teraz wydają nam się to standardowe procedury, ale za czasów Agathy Christie kryminalistyka (i kryminologia) dopiero rozkwitały.

„Podobno Agatha prawie nigdy nie wzorowała swoich postaci na prawdziwych osobach, bo dla niej wcale nie wstawały się bardziej realistyczne. Musiała je wymyślać, by móc z nimi robić to, co przyszło jej do głowy. Stawały się czymś w rodzaju marionetek. Gdyby istniały naprawdę, znałaby ich cechy charakteru i proces myślowy, które mogłyby nie pasować do przewidzianych dla nich w opowieści zachowań.”

Bo Morderstwo nie jest takie proste!

Agatha Christie jest przedstawiana właśnie jako pionierka kryminalistyki. Autorka zabiera nas w podróż zbrodni za pomocą ośmiu rozdziałach po sprawach, na jakie każdy dobry detektyw powinien zwracać uwagę na miejscu zbrodni: odciski palców, ślady kryminalistyczne, balistyka, dokumenty i pismo odręczne, odciski broni i ran, analiza plam krwawych, autopsja i toksykologia. Do książki dołączono rewelacyjne zestawienia metod działania morderców w książkach Agathy Christie oraz powieści, w których wykorzystano mapy i schematy pomieszczeń. Na wyróżnienie również zasługuje spora bibliografia, będąca najlepszym dowodem na merytoryczne przygotowanie Carli Valentine. Tak wiele można dowiedzieć się z tej książki! Nie tylko o samej twórczości Christie, ale przede wszystkim ciekawostek związanych z kryminalistyką. Wiedzieliście, że początek „daktyloskopii”, a raczej świadomego używania odcisków palców jako podpisu, miał swoje miejsce u Babilończyków za czasów Hammurabiego? A może zastanawialiście się, czym są listy pisane zatrutym piórem? Albo jakie wielkie zbrodnie w całego świata inspirowały Agathę Christie do kolejnych powieści? Kto próbował naśladować morderców z książek?

True crime vs kryminał.

Zetknięcie się faktów naukowych, kryminalistyki z literacką twórczością to doskonała rozrywka dla fanów nie tylko Agathy Christie. Każdy, kto lubi czytać o zbrodniach, odnajdzie się w Morderstwo nie jest takie proste. Tłumaczenie Jakuba Michalskiego sprawiło, że nie czuje się ciężaru wiedzy i ciekawostek, przez książkę się po prostu płynie, a każde nowinki chłonie jak gąbka. Przekonajcie się, czy istnieje zbrodnia doskonała i dlaczego Christie była wirtuozem kryminalistyki. Bardzo Wam polecam tę kryminalną przygodę!

Odpowiedź Hiobowi
Carl Gustav Jung