Mordercy

ZA KRATAMI Z NAJNIEBEZPIECZNIEJSZYMI PRZESTĘPCAMI

Profesor David Wilson spędził swoje życie zawodowe na pracy z najniebezpieczniejszymi przestępcami i mordercami. W wieku dwudziestu dziewięciu lat został najmłodszym w historii brytyjskim dyrektorem więzienia. Od tej pory spędzał czas z najgroźniejszymi bestiami w ludzkiej skórze. Prowadził przesłuchania, ale także rozmowy nad filiżanką herbaty lub czegoś mocniejszego, patrząc mordercom w oczy i mówiąc, że są psychopatami. Z niektórymi z nich zawiązał coś na kształt przyjaźni, inni chętnie by go zabili.

To historia naczelnika więzienia, eksperta i profesora kryminologii, która jest fascynującym studium zła i nieprzeniknionej ludzkiej natury.

David Wilson jest jednym z najsłynniejszych brytyjskich kryminologów.

Informacje dodatkowe o Mordercy:

Wydawnictwo: Filia
Data wydania: 2021-03-24
Kategoria: Biografie, wspomnienia, listy
ISBN: 9788381954259
Tłumaczenie: Martyna Plisenko

Tagi: Biografie i literatura faktu bóg

Kup książkę Mordercy

Mordercy - opinie o książce

Avatar użytkownika - 19emilka93
19emilka93
Przeczytane:2022-01-23,

Od wieków ludzi pociąga to co złe. Mimo negatywnego wpływu przestępców na nasze życie ogromnym zainteresowaniem cieszą się opowieści z dreszczykiem, kryminały, seriale o zbrodni oraz sensacyjne nagłówki. Życiorysy przestępców osiągają milionowe wyświetlenia. Bezpieczni w domu rozkoszujemy się poznawaniem nieznanego. Chcemy lepiej zrozumieć sposób myślenia i motywy największych zwyrodnialców. A może sami, w głębi ducha, chcielibyśmy złamać prawo, ale boimy się konsekwencji?

David Wilson swoje życie spędził w więzieniach. Jako element sprawiedliwości pracował z różnymi przestępcami. Najpierw był naczelnikiem więzienia, potem kryminologiem. Wykorzystując swoje wykształcenie oraz możliwość rozmowy z pozbawionymi wolności badał ich psychikę. Co może dziwić, zawarł z tymi ludźmi przyjaźnie (nawet był gościem na weselu jednego z nich). Swoje doświadczenia przelał na papier. W ten sposób powstało dzieło "Mordercy". Już sam tytuł obiecuje nam możliwość zagłębienia się w najmroczniejsze zakamarki ludzkiej duszy. Zapewniam, że będzie to doświadczenie nietuzinkowe.

Sama książka napisana jest przystępnym językiem. Podzielona jest na dziesięć rozdziałów, które omawiają inne zagadnienie. Padają tu nazwiska, opisy przestępstw. Jest analiza psychologiczna, która pozwala nam na rozważanie - czy ten człowiek o którym mowa faktycznie jest zły? Autor naprawdę jest specjalistą - widać to po sposobie przedstawienia postaci i zdarzeń. Nie chce on zszokować czytelnika, dba jednak by nie było nudy. Mimo iż porusza tematykę akademicką użyte słownictwo jest tłumaczone tak by laik mógł zrozumieć. David Wilson przeprowadził również wywiady z mordercami, ich bliskimi, świadkami zdarzeń. Pozwala to na poznanie różnych perspektyw i obserwacji.

Dużym atutem jest również rozdział dodatkowy, w którym autor poleca wszystkim zainteresowanym dalszą lekturę. Jest to nietypowe, ale bardzo przydatne rozwiązanie. Krótki opis polecanych pozycji pozwala na wybór tego co najbardziej jest przydatne lub umożliwi rozwój wiedzy najciekawszej dla czytelnika. Uważam, że "Mordercy" to ciekawa pozycja, która zainteresuje każdego kto lubi czuć dreszczyk strachu.

Autor, profesor David Wilson był naczelnikiem więzienia, więc niejednokrotnie w swojej pracy zawodowej prowadził przesłuchania i spędzał czas z wszelakiego rodzaju mordercami.
Ba...z niektórymi z nich potrafił się nawet zaprzyjaźnić.
Głęboko wierzył w resocjalizację i niezmiennie próbował znaleźć odpowiedź na nurtujące go pytanie : dlaczego mordowali?

Dlatego razem z nami wchodzi w ich umysły, przedstawia historię, pokazuje zbrodnie i próby manipulacji.
Uświadamia nam jak wytwornymi są graczami wyzbytymi wyrzutów sumienia i przekonanych o słuszności swoich zachowań.

Książka jest naprawdę przemyślana, napisana rzeczowo i w interesujący sposób.
Momentami przeraża, ale i fascynuje, dlatego czyta się ją jednym tchem.
Mną najbardziej wstrząsnęła zbrodnia dwójki 10-latków, którzy najpierw skatowali, a potem wrzucili pod pociąg ciałko 2-letniego chłopca,
a to, niestety, nie jest jedyna taka okrutna historia.?
Książkę ogromnie Wam polecam, zwłaszcza jeśli jesteście zainteresowani takim tematem.

Avatar użytkownika - zaBOOkowana
zaBOOkowana
Przeczytane:2021-04-19, Ocena: 3, Przeczytałem, Mam, 52 książki 2021,

David Wilson wybrał ścieżkę zawodową, w której pracuje z brutalnymi mężczyznami – zwłaszcza z takimi, którzy popełnili morderstwo. W wieku dwudziestu dziewięciu lat został naczelnikiem więzienia. Spotkał się z przeróżnymi zabójcami; często podczas trudnego wywiadu, czasem przy filiżance herbaty, nierzadko patrząc im w oczy i wiedząc, że są psychopatami.

Mordercy pozwala nam zgłębić ludzką psychikę, wejść w umysł niebezpiecznych ludzi, by poznać ich motywy, sposób widzenia rzeczywistości. David Wilson przedstawia nam sposób myślenia takich ludzi, bez owijania w bawełnę.

Wilson w odpowiedzialny sposób podchodzi do swojej pracy – nie tłumaczy przestępstw dokonanych przez tych ludzi, ale raczej stara się zrozumieć ich na tyle, by móc rozwiązać problem. Autor wierzy w resocjalizację, jednak nie wszyscy mogą ją przejść. Bowiem są takie przestępstwa, po których winny powinien zostać w więzieniu, ponieważ nie ma żadnej gwarancji, że za chwilę nie dopuści się podobnej zbrodni. Ponadto są takie sytuacje, na tyle brutalne i okrutne, po której zbrodniarz musi pozostać w więzieniu, by społeczeństwo wiedziało, że sprawiedliwości stało się zadość.

Jest to interesująca książka, po którą powinien sięgnąć każdy, kogo interesuje tematyka przestępczości oraz kryminalistyki. Autor przedstawia rzetelne fakty, pozwala wejść w głąb ludzkiego umysłu oraz skłania do myślenia nad spektrum przypadków. Polecam!

Księga zaklęć
Agnieszka Rautman-Szczepańska