reklama

Mord

Frapujący kryminał z warszawską Pragą lat 80. w tle.

Warszawa lat osiemdziesiątych. Stare kamienice, zaniedbane podwórka, ciemne interesy. Półświatek praskich cwaniaków, pijaczków i handlarzy. Wciąż obecny na pobliskim bazarze klimat przedwojennej stolicy. Zwyczajni ludzie – zapracowane kelnerki, kasjerki, kierownicy, dozorcy, sutenerzy, handlarze, pracownicy budowy...
Szary dzień, jesienny chłód, październikowa mgła. Z tej dobrze znanej, nieśpiesznej codzienności, mieszkańców Pragi wytrąca informacja o krwawej zbrodni popełnionej w jednej popularnych, lokalnych restauracji. Inspektor Rawicz i kapitan Kozub wkrótce rozpoczynają śledztwo. Wiele wskazuje na to, że głównym motywem bestialskich zbrodni popełnionych na kobietach jest zemsta... Czy organom ścigania i wymiarowi sprawiedliwości uda się ustalić sprawców i przywrócić poczucie bezpieczeństwa wśród obywateli?

Informacje dodatkowe o Mord:

Wydawnictwo: Novae Res
Data wydania: 2020-01-07

Kup książkę Mord

Mord - opinie o książce

Avatar użytkownika - zaczytany_bebene
zaczytany_bebene
Przeczytane:2019-11-26, Ocena: 3, Przeczytałam, Mam, Przeczytane w 2019,

"Mord" to kryminał z warszawską Pragą lat 80 w tle.
Właśnie z tych lat chyba większość z nas kojarzy tę dzielnicę Warszawy z zaniedbanymi podwórkami, starymi kamienicami, bazarem Różyckiego, ciemnymi interesami i ogólnie niebezpieczną okolicą. To w ten świat przenosi nas autor - Jan Rychner. Inspktor Rawicz i kapitan Kozub dostają informację o brutalnej zbrodni dokonanej w jednej z lokalnych restauracji. Wkrótce milicjancji odnajdują kolejne ciało zamordowanej kobiety. Okazuje się, że głównym powodem była...zemsta.
Czy organom ściągania uda się znaleźć sprawcę brutalnych zbrodni?

Książka jest dość krótka i do przeczytania w niewiele ponad godzinę. Czyta się ją bardzo dobrze, jest interesująca, opisy są rzeczowe i szczegółowe, więc z łatwością można wyobrazić sobie miejsce zbrodni. Czytelnicy, którzy znają Warszawę z łatwością będą poruszać się po ulicach Pragi wraz z bohaterami, gdzie można spotkać cwaniaków, cinkciarzy, pijaczków i handlarzy. Podoba mi się wykreowanie głównego bohatera, który jest typowym cwaniakiem, który robi ciemne interesy.
Szkoda, że autor bardziej nie rozwinął książki. Moim zdaniem bardziej szczegółowo mógłby być opisane emocje bohaterów, bo historia jest intetesująca. Dodatkowo, dla mnie dobrym pomysłem byłyby bardziej szczegółowe opisy warszawskiej starej Pragi, która dla wielu ludzi była miejscem, gdzie lepiej nie chodzić po zmroku.
W książce podoba mi się jak panika, którą kierują się podejrzani wpływa na przebieg historii i śledztwa. Teoretycznie wszystko zaplanowane, w praktyce niestety się nie sprawdza.
Z opisu książki dowiadujemy się, że głównym powodem, który kieruje bohaterami jest zemsta. To niewyobrażalne do czego można się posunąć, aby zemścić się na innym człowieku.

Szczerbata śmierć
Arkady Saulski