Mongolia. Przewodnik turystyczny

Mongolia, której mieszkańcy od wieków prowadzą spokojny, koczowniczy tryb życia, jest żywą oazą przeszłości. Nomadyczna egzystencja dostosowana do cyklu pór roku, malownicze zabytki kultury buddyjskiej i dzika przyroda to najważniejsze atrakcje Mongolii. Z pewnością nie jest to jednak kraj, do którego turyści przybywają masowo, dzięki czemu wpływy współczesnej cywilizacji na życie koczowników pozostają niewielkie. Podróżując po Mongolii, warto udać się na pustynię Gobi, w porośnięte tajgą góry Changaj z pięknym jeziorem Terchijn Cagaan Nuur oraz nad Chubsuguł, nazywany „Małym Bajkałem”. Ciekawym doświadczeniem może być także wyprawa na mniej znane tereny kraju – na wschód: w okolice Dar’gangi oraz gór Chentej, czy na zachód: do Kotliny Wielkich Jezior i Parku Narodowego Altaj Tawan Bogd. Do najważniejszych atrakcji historycznych kraju należy wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO Dolina Kulturowa Rzeki Orchon z ruinami Karakorum – dawnej stolicy Imperium Mongolskiego, zbudowanym w pobliżu jego ruin klasztorem Erdene Dzuu – pierwszym ośrodkiem buddyzmu w kraju, i innymi ciekawymi zabytkami. Prawdziwą perłą architektoniczną jest również położony w ajmaku Selenge XVIII-wieczny klasztor Amarbajasgalant. Pośród stepów odnajdziemy wiele ciekawych, mało znanych miejsc, w których podziwiać można rysunki naskalne, powstałe kilkanaście wieków temu kamienne „baby” przedstawiające figury ludzkie, stele z napisami w piśmie runicznym, oraz ruiny miast Ujgurów i Kitanów. Mieszkając w wojłokowych jurtach, warto spróbować spojrzeć na świat z innej perspektywy. Dla Mongołów bowiem czas nie jest najważniejszy, postrzegają go oni nie linearnie, jak Europejczycy, lecz kołowo, w wymiarze zmiany pór roku. z Wprowadzenia W przewodniku zamieszczono mapy poszczególnych części Mongolii, schematyczne plany największych miast, liczne czarno-białe oraz barwne fotografie, a także słowniczek polsko-mongolski obejmujący podstawowe zwroty. Patronat honorowy nad książką objęli Ambasada Mongolii w Polsce i Stowarzyszenie Polska-Mongolia (www.mongoluls.pl)

Informacje dodatkowe o Mongolia. Przewodnik turystyczny:

Wydawnictwo: Dialog