reklama

Przed ssakami były dinozaury, a przed dinozaurami - głowonogi.

Głowonogi rządzą! Pierwsze w historii Ziemi prawdziwie istotne zwierzęta, są nadal wśród nas. Ich fascynujące drzewo genealogiczne obejmuje między innymi kałamarnice, ośmiornice czy łodziki. Były wynalazcami pływania i panowały w morzach przez miliony lat. Ale kiedy u ryb wyewoluowały szczęki, głowonogi musiały zacząć się bronić (albo zostać zjedzone). U niektórych pojawiły się kolce, inne porzuciły muszle, otwierając niezmierzone bogactwo innowacji: mistrzowskiego kamuflażu, napędu odrzutowego wspomaganego płetwami i wspaniałej inteligencji, której jeszcze nie potrafimy dokładnie zmierzyć. W "Monarchach mórz" biolog morska Danna Staaf opowiada o tym, jak te niezwykłe stworzenia rządziły w głębinach i dlaczego nadal pozostają przedmiotem naszego podziwu. Ta wciągająca książka ma szansę zrobić dla głowonogów to, co paleontolodzy w latach sześćdziesiątych zrobili dla dinozaurów - pokazać, jak bardzo są wyjątkowe i fascynujące.

Danna Staaf zdobyła doktorat w dziedzinie biologii bezkręgowców na Uniwersytecie Stanforda; od lat zajmuje się badaniem głowonogów. Jej artykuły poświęcone biologii morskiej publikowane były między innymi w "Science", a wyniki badań - w "Journal of Experimental Biology", a także w licznych podręcznikach.

Informacje dodatkowe o Monarchowie mórz. Niezwykłą opowieść o pięciuset milionach lat ewolucji głowonogów:

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Data wydania: 2022-04-12
Kategoria: Popularnonaukowe
Tytuł oryginału: Monarchs of the Sea: The Extraordinary 500-Million-Year History of Cephalopods

Kup książkę Monarchowie mórz. Niezwykłą opowieść o pięciuset milionach lat ewolucji głowonogów

Odpowiedź Hiobowi
Carl Gustav Jung