Miłość w cieniu wojny

Poruszająca fabuła wojenna.

Rok 1943. Na przeciwległych krańcach Europy dwie młode kobiety zmagają się z trudami wojny nie wiedząc, że kochają tego samego mężczyznę.
Anglia. Pomimo cudzoziemskiego pochodzenia i faktu, że jest kobietą, Vee Katchatourian zostaje pilotem RAF. Determinacja często skłania ją do brawury. W czasie awaryjnego lądowania poznaje mężczyznę, Stefana Bergela – a to przypadkowe spotkanie odmieni jej życie. Poznań (Posen).

W okupowanej Polsce Eva Hartman lawiruje, jak potrafi – w kontaktach z oficerami SS wykorzystuje pozycję volksdeutscha, a w tajemnicy pomaga AK i używa spolszczonej wersji imienia – jest Ewą. Jej ukochany Stefan Bergel zaginął, a ona wie tylko, że na początku wojny został pojmany przez Sowietów. Szukając go, Ewa nawiązuje romans z oficerem SS...

Ewa i Vee nie wiedzą, że Stefan zbiegł z niewoli – wykorzystując okazję, której do końca życia nie będzie potrafił sobie wybaczyć. A teraz ma tylko jeden cel: obnażyć prawdę o zbrodni katyńskiej. Nie wie, że narazi obie kobiety na wielkie niebezpieczeństwo.

Trzy życia odmieni w ułamku chwili jedna niewłaściwa decyzja. Powieść historyczna w najlepszym wydaniu.

Informacje dodatkowe o Miłość w cieniu wojny :

Wydawnictwo: Świat Książki
Data wydania: 2024-04-10
Kategoria: Historyczne
Tytuł oryginału: When we fall
Język oryginału: Angielski
Tłumaczenie: Zofia Kunert

Tagi: wojna miłość Pilot Agent

Kup książkę Miłość w cieniu wojny

Miłość w cieniu wojny - opinie o książce

„Miłość w cieniu wojny. Jak ujawniono zbrodnię katyńską”. Carolyn Kirby to już kolejny tytuł, którego akcja została osadzona w czasach wojny, po który zdecydowałam się sięgnąć. Przyznam szczerze, że bardzo często wybieram tę tematykę w literaturze, choć nie jest ona lekka i wzbudza we mnie wiele emocji, często powoduje łzy i na długo zostaje w mojej głowie.
Książka przenosi nas do 1943 roku, gdzie poznajemy równocześnie życie dwóch kobiet. Pierwsza z nich to Eva Hartman, która teoretycznie stanęła po niemieckiej stronie i wraz z ojcem prowadzi w okupowanym Poznaniu pensjonat, który ma służyć niemieckim oficerom. Jak wiadomo najciemniej pod latarnią, dlatego dla kobiety jest to idealna przykrywka do działania na rzecz Armii Krajowej. Ewa wciąż szuka swojego ukochanego Strana Bergela, który już na początku wojny został pojmany przez Sowietów. Kobieta nie ustaje w jego poszukiwaniach, podczas których wdaje się w romans z oficerem SS.
W tym samym czasie w Anglii kobieta twarda, zdecydowana i uparta Vee Katchatourian, która uparcie dąży do realizacji swojego marzenia o lataniu na myśliwcach typu Spitfire, podczas jednego z awaryjnych lądowań jako pilot R.A.F. poznaje Stefana Bergela, który przyczynia się do odmienienia jej życia. Kobieta zakochuje się, ale uczucie, którym obdarzyła mężczyznę, jest dla niej niezwykle niebezpieczne.
Mężczyzna natomiast przede wszystkim chce odkryć tajemnicę zbrodni katyńskiej, do której doszło. Dwie kobiety, które w odległych zakątkach świata kochają się w tym samym mężczyźnie, a wszystko to w cieniu wojny. Książka, której nie mogłam przeczytać bez wylewania łez, niejednokrotnie one popłynęły z moich oczu, gdyż autorka niezwykle realnie oddaje okrucieństwo tamtych czasów, bezwzględność ludzi i ich brak jakiegokolwiek człowieczeństwa.
Książka, którą czyta się z wielkim zaangażowaniem i przerażeniem, bo mimo iż historia sama w sobie jest wyłącznie fikcją literacką, to została ona ujęta niezwykle realistycznie, a obawa, aby takie rzeczy już nigdy więcej nie wydarzyły się na świecie, tlą się w każdym czytelniku. Piękny styl autorki, który nadaje całości podniosły ton, który należy się bohaterom żyjącym w tamtych czasach.
Uważam, że naprawdę warto sięgnąć po ten tytuł, szczególnie że sama jestem zwolennikiem wracania w książkach do tych czasów, pamiętajmy, co nasi bliscy dla nas zrobili, abyśmy my mogli żyć lepiej!
Książka z Klubu Recenzenta serwisu nakanapie.pl.

WOJNA I MIŁOŚĆ

"Miłość w cieniu wojny" to interesująca powieść angielskiej pisarki Carolyn Kirby, która przenosi nas do czasów II wojny światowej. I co najważniejsze jest to kolejne zupełnie inne, dotąd nie spotkane przedstawienie wojennej rzeczywistości. Książka intryguje i pozwala poszerzyć posiadaną w tym temacie wiedzę. Co więcej... miłość i wojna - pojęcia zupełnie przeciwstawne, a jednak współistniejące na przekór i pomimo wszystko.

Carolyn Kirby przenosi nas w dwa równoległe światy, a właściwie do dwóch zakątków Europy, gdzie prowadzone są działania wojenne. Mamy okazję odwiedzić bazę pilotów R.A.F., w której przechodzi szkolenie Vee Katchatourian - kobieta o niezwykłej wręcz determinacji. Jej marzenie to latanie na myśliwcach typu Spitfire.

Tymczasem Ewa Hartman w okupowanym Poznaniu prowadzi wraz z ojcem pensjonat dla niemieckich oficerów, który jest przykrywką dla jej współpracy z A.K. Podpisując volks listę oboje z ojcem opowiedzieli się po stronie Niemców, a tymczasem prawda wygląda zupełnie inaczej.

Obie kobiety, które dzielą setki kilometrów i kompletnie różne doświadczenia wojenne łączy postać tajemniczego polskiego pilota Stefana Bergela, który zbiegł z obozu jenieckiego w Katyniu. Jego dramatyczna przeszłość kładzie się cieniem na podejmowanych decyzjach, a dążenie do ujawnienia prawdy o zbrodni katyńskiej wiąże się z ogromnym niebezpieczeństwem także dla obu kobiet...

Carolyn Kirby stworzyła niezwykle poruszajacą opowieść o czasach, w których życie człowieka warte było tyle, co kromka chleba i kawałek śledzia otrzymywane na chwilę przed przekroczeniem bramy do wiecznej wolności. Katyń, przed laty temat TABU, omijany, zmilczany w obawie przed reperkusjami. Dziś tragiczna historia tysięcy osób, o której można i trzeba mówić. Oddając w ręce czytelnika tę powieść autorka zabiera głos w tej kwestii. Carolyn Kirby bardzo wnikliwie przeanalizowała historię tamtych lat i ubrała ją w bardzo interesującą fikcję literacką tworząc powieść, którą czyta się błyskawicznie i z zapartym tchem. Książka zachowuje autentyzm, rzeczywistość nacechowana okrucieństwem i bezwzględnością mocno przemawia do naszego serca, podobnie jak bohaterowie, którzy musieli nauczyć się funkcjonować w tak brutalnym i niespokojnym świecie.

Carolyn Kirby wykreowała bardzo interesujących bohaterów o złożonych i barwnych osobowościach. Są to postaci fikcyjne, które jednak idealnie wpisują się w tamte trudne i niespokojne czasy. Warto w tym miejscu wspomnieć o Janinie Lewandowskiej - postaci autentycznej, oficera rezerwy polskich sił powietrznych, która jako jedyna kobieta zginęła podczas eksterminacji w lesie katyńskim. Jej postać również znalazła swoje miejsce na kartach tej historii. Doskonale, że autorka podjęła ten mało znany wątek, bo zapewne niewiele osób wie, że pośród oficerów zamordowanych w Katyniu znalazła się także kobieta - pilot.

Pozostaję pod ogromnym wrażeniem tej opowieści. Tyle emocji, tak dużo wzruszeń i jednocześnie zupełnie inna, nieznana mi wcześniej perspektywa. Przeczytałam już wiele powieści z II wojną światową w tle i zawsze z ochotą po nie sięgam. Muszę powiedzieć, że coraz trudniej mnie zaskoczyć w tym temacie, a i moje oczekiwania rosną, są konkretne i sprecyzowane. Powieść "Miłość w cieniu wojny" zdała na szóstkę ten egzamin i idealnie wpisała się w mój gust. Książkę otrzymałam z Klubu Recenzenta serwisu nakanapie.pl., a jej lektura to była sama przyjemność.

Jak ograłem PRL. Na rowerze
Witek Łukaszewski