Metoda Montessori. Naucz mnie robić to samodzielnie

Maria Montessori stworzyła metodę wychowawczą stojącą w sprzeczności z tradycyjnym modelem edukacyjnym opartym na dyscyplinie, unieruchamianiu dzieci w ławkach i tłumieniu ich naturalnej ciekawości. Choć powstała ponad 100 lat temu, metoda ta w niezmienionej formie wykorzystywana jest po dziś dzień, a jedna z najważniejszych jej zasad brzmi: „Pomóż mi robić to samodzielnie”. W tej książce znajdziesz jasny wykład założeń pedagogiki Montessori, wskazówki, jak stosować ją w praktyce w szkole i w domu, oraz 20 rozwijających zabaw edukacyjnych dla dzieci w różnym wieku. Pedagogika Montessori pozwala dziecku osiągnąć pewność siebie i samodzielność, a także daje mu możliwość wyboru aktywności oraz rozwijania się we własnym tempie. Kładzie nacisk na to, by nie traktować dziecka jako przyszłego dorosłego, którego się modeluje, ale jako pełnoprawną osobę, którą darzy się głębokim szacunkiem. Dorosłym – rodzicom i nauczycielom – pomaga życzliwie, dyskretnie, ale z pełnym zaangażowaniem towarzyszyć dziecku na drodze rozwoju. Charlotte Poussin – nauczycielka z dyplomem Międzynarodowego Stowarzyszenia Montessori i mama pięciorga dzieci, które wychowuje metodą Montessori. Pracowała w Argentynie, Brazylii, Francji i Kanadzie. Kierowała szkołą Montessori. Jest autorką różnych publikacji o metodzie Montessori.

Informacje dodatkowe o Metoda Montessori. Naucz mnie robić to samodzielnie:

Wydawnictwo: RM
Data wydania: 2023 (data przybliżona)
Kategoria: Edukacyjne

Kup książkę Metoda Montessori. Naucz mnie robić to samodzielnie

Metoda Montessori. Naucz mnie robić to samodzielnie - opinie o książce

Avatar użytkownika - mrs_zolza
mrs_zolza
Przeczytane:2024-03-07, Ocena: 6, Przeczytałam,

"Pomóż mi robić to samodzielnie" to jedna z najważniejszych zasad pedagogiki Marii Montessori.

Ten temat bardzo mnie zaciekawił jeszcze gdy byłam w pierwszej ciąży. Słuchałam wielu podcastów i przeczytałam kilka książek. Jednak teoria teorią a praktyką swoje. Codzienność okazała się zupełnie inna a założenia Montessori trudne do wprowadzenia w 100%. Przede wszystkim potrzeba tutaj czasu i cierpliwości. Ale jedno jest pewne - pozwolenie na samodzielność od najmłodszych lat wspiera rozwój malucha i decyduje o jego zdolnościach w przyszłości.

O tym właśnie jest książka "Metoda Montessori. Naucz mnie robić to samodzielnie" Charlotte Poussin. To kompendium wiedzy w zakresie pedagogiki Montessori przedstawione w przystępny sposób.

Z książki dowiecie się kim była Maria Montessori, jakie idee jej przyświecały. Poznacie podstawowe zasady tej metody a także etapy rozwoju dziecka, w tym krótki opisane okresy wrażliwości.

Jest też cały rozdział o Montessori w domu, podpowiadający jak wykorzystywać domową codzienność by jak najlepiej wspierać dziecko w jego naturalnym rozwoju.

Na końcu książki znalazły się fiszki aktywności. To przykłady czynności, które można wykonywać w domu by rozwijać samodzielność, zdolność koncentracji i szereg innych umiejętności dziecka.

Książka zachwyciła mnie nie tylko podjętym tematem i mnogością informacji ale także zastosowaną grafiką. Całość jest bardzo czytelna. Nie brakuje tu wypunktowań, ramek, kolorów czy zdjęć. A co za tym idzie jej lektura jest czystą przyjemnością.

To świetne źródło inspiracji!

Metoda Montessori do trzeciego roku życia
Charlotte Poussin0
Okładka ksiązki - Metoda Montessori do trzeciego roku życia

W tej książce znajdziesz jasno i przystępnie zaprezentowane założenia pedagogiki montessori dostosowane dla dzieci do trzeciego roku życia, precyzyjne...

Jak ograłem PRL. Na rowerze
Witek Łukaszewski