Metoda Montessori na cztery pory roku

W tej książce znajdziesz 70 ćwiczeń zgodnych z zasadami pedagogiki Marii Montessori przeznaczonych na różne pory roku. Są tu na przykład instrukcje wykonania bożonarodzeniowych dekoracji i latarni na Halloween, zabawy w pisanie, rymowanki, a nawet przepisy kulinarne i ćwiczenia jogi. Przygotowują one dziecko do nauki pisania i czytania, zapoznają z figurami geometrycznymi, rozwijają jego percepcję, motorykę oraz intelekt. Niektóre zadania można wykonywać na dworze, inne – w domu. Każde może być dla Twojego dziecka ekscytującą przygodą służącą zdobywaniu ważnych umiejętności. Ćwiczenia opisano krok po kroku i starannie zilustrowano, dzięki czemu dziecko zyska w Tobie mądrego i wrażliwego przewodnika po otaczającym świecie.

Brigitte Ekert od dwudziestu lat jest wychowawczynią Montessori. Ukończyła Institut Supérieur Maria Montessori w Paryżu oraz Institut Petite Enfance Boris Cyrulnik. Na co dzień z radością pracuje z dziećmi.

Informacje dodatkowe o Metoda Montessori na cztery pory roku:

Wydawnictwo: RM
Data wydania: 2024-01-10
Kategoria: Poradniki

Kup książkę Metoda Montessori na cztery pory roku

Metoda Montessori na cztery pory roku - opinie o książce

Avatar użytkownika - paulinarobak
paulinarobak
Przeczytane:2024-02-21, Ocena: 6, Przeczytałam, 52 książki 2024, 52 książki 2024,
Nawet wyjaśnione jak dla dziecka ;)

"Metoda Montessori na cztery pory roku. 70 zabaw edukacyjnych" Brigitte Ekert to nieoceniona pomoc nie tylko dla rodziców, ale również dla nauczycieli edukacji przedszkolnej. Publikacja stanowi bogate źródło inspiracji do tego, by pokazać dziecku, że w swoim otoczeniu może znaleźć wiele rzeczy przydatnych do zabawy, eksperymentowania i ciekawego spędzania czasu. Nad wszystkim jednak czuwa dorosły, który za sprawą tacy, będącej swojego rodzaju sygnałem do podjęcia aktywności, udostępnia potrzebne materiały.

Książka jest podzielona na cztery zasadnicze części odpowiadające porom roku i pod tym kątem są dobrane poszczególne zabawy (np. jesienią i latem możemy wykorzystać liście, znajdziemy m.in. przepis na wiosenny piknik czy liczne inspiracje do pielęgnowania rozwoju sensorycznego, które nie wymagają wychodzenia w teren). Każde zadanie jest dokładnie opisane i to w bardzo charakterystycznym układzie - mamy krótkie wprowadzenie oraz podane główne cele, potrzebne materiały, dokładną instrukcję, a niekiedy dodatkowo jeszcze warianty i wskazówki. Wszystko jest przedstawione w bardzo estetyczny i przejrzysty sposób, a informacje są w pełni zrozumiałe oraz łatwe do zinterpretowania, a tym samym pomocne przy realizacji proponowanych pomysłów. Proste ilustracje i dołączone zdjęcia dodają atrakcyjności, a przy tym mogą być wzorem do odtworzenia lub inspiracją.

Świetny przekaz oraz usystematyzowane informacje są, obok wspaniałych i rozwijających zabaw, głównymi atutami tej pozycji. Z pewnością wzbogacą i urozmaicą codzienne aktywności, a do tego sprawią, że pod przykrywką zabawy dzieci oswoją się z czynnościami manualnymi, ale również uwrażliwią się na piękno przyrody czy poznają sposoby na synchronizację ruchu i oddechu, rozwiną świadomość ciała i pozwolą się rozluźnić.

Moim zdaniem to bardzo wartościowa publikacja, która nie powinna leżeć na półce czy biurku, ponieważ jej zadaniem jest zaangażować maluchy, by mogły się rozwijać i zdobywać nowe umiejętności, a nie da się tego osiągnąć samą teorią. Tutaj liczy się praktyka, więc im więcej różnorodnych zabaw tym lepiej. Może się nawet okazać, że "Metoda Montessori na cztery pory roku" stanie się nieocenioną inspiracją do wymyślania własnych zabaw, które przy okazji sprawią wiele radości i satysfakcji.

Książka z Klubu Recenzenta serwisu nakanapie.pl.

Metoda Montessori jest moim zdaniem ciekawa, a przy tym coraz bardziej popularna. Dziś chciałabym pokazać Wam bliżej książkę z zabawami z wykorzystaniem tej metody.

W książce znajdziemy aż 70 zabaw podzielonych na kategorie według pory roku. Moim zdaniem to ciekawy pomysł. Ilość zabaw sprawia, że nie zabraknie nam pomysłów na wspólnie spędzanie czasu w sposób naprawdę wartościowy.

Każda zabawa jest dokładnie opisana. W ramce na stronie mamy wyszczególnione cele, a pod nimi potrzebne elementy. Dalej mamy jej opis, a także dokładna instrukcja krok po kroku. Na stronach znajdziemy również wskazówki.

Zabawy są bardzo różnorodne. To zdecydowanie wielka zaleta. Dzięki temu dziecko ćwiczy, rozwija się w różnych aspektach. Są takie, które przygotowują do pisania oraz czytania, a także takie z figurami geometrycznymi, takie, które rozwijają percepcję, motorykę oraz intelekt. Czasem będziemy wycinać, czasem ćwiczyć, innym razem tworzyć i wiele więcej.

„Metoda Montessori na cztery pory roku” to wspaniała pozycja, która pokazuje aż 70 zabaw, które będą jednocześnie bawiły i uczyły. Z wielką przyjemnością polecam.

Recenzja pojawiła się również na moim blogu Mama, żona - KOBIETA

Avatar użytkownika - mrs_zolza
mrs_zolza
Przeczytane:2024-03-02, Ocena: 6, Przeczytałam,

O Marii Montessori i jej specyficznej metodzie nauczania słyszał już chyba każdy, zwłaszcza rodzice.

Maria przez wiele lat obserwowała zachowania dzieci, oraz ich rozwój. Zaowocowało to przygotowaniem materiałów dydaktycznych wspierających naturalny rozwój dziecka i pomagających w odkryciu swojego potencjału.

Metoda Marii Montessori bazuje na poznaniu dziecka, jego obserwacji i podążaniu za nim, przy jednoczesnym przygotowywaniu otoczenia by wspierało jego rozwój.

Jeśli interesuje Was ta metoda edukacji i chcielibyście wprowadzić jej elementy do swoich domów ale nie wiecie jak, to mam dla Was ciekawą propozycję książkową.

"Metoda Montessori na cztery pory roku" to zbiór aktywności, które przygotowują dziecko do nauki pisania i czytania, rozwijają motorykę, percepcję i intelekt.
Zostały one podzielone na cztery pory roku i tematycznie do nich pasują.

Każde ćwiczenie zostało dokładnie opisane. Wyszczególniono potrzebne rzeczy do jego wykonania i podstawowe umiejętności, których rozwój dane ćwiczenie wspiera. Jest także jego szczegółowy przebieg w kilku krokach, zdjęcie oraz wskazówki, które mówią w jaki sposób można zgłębić wiedzę z danego zakresu.

Dodatkowo każda pora roku kończy się prostymi ćwiczeniami ruchowo-oddechowymi (jogą) oraz przepisem na pyszne danie.

Ta książka to skarbnica inspiracji do zabaw z dzieckiem, które przyczynią się nie tylko do jego rozwoju ale też do świetnego, wspólnie spędzonego czasu i wspierania relacji!

Polecam serdecznie!

Jak ograłem PRL. Na rowerze