Megalex 3. Serce Kavatah

Seria science fiction, która już pierwszym tomem, wydanym w 1998 roku, wzbudziła zachwyt czytelników. Gdzieś w kosmosie znajduje się niemal w całości pokryta metalem planeta-miasto Megalex, rządzona przez królową Mareę. Mieszkańcy Megaleksu porzucili żywot w harmonii z naturą i bez reszty poświęcili się rozwojowi nowych technologii. Megalex to także państwo totalitarne: prawa zakazują naturalnych metod reprodukcji, uprawy jakichkolwiek roślin i kontaktu z naturą. Nie może istnieć nic, co choć trochę odbiega od ustalonych standardów. Członkowie najwyższej kasty żyją po kilkaset lat, a najniższej - kilkaset dni. Jednak na planecie istnieje mała enklawa porośnięta drzewami, w której zorganizowany zostaje ruch oporu przeciw obowiązującemu prawu. Seria napisana została przez mistrza europejskiego komiksu fantastycznego - Alexandro Jodorovsky'ego (m. in. Kasta Metabaronów, Incal, Technokapłani). Rysunki wykonał Fred Beltram, który umiejętnie łączy grafikę 3D z tradycyjną grafiką komputerową. ojna pomiędzy ekstremalnie stechnicyzowaną cywilizacją, zamieszkującą miasta Megalexu a prymitywną kulturą "bio" z ostatniego lasu i podziemi planety wkracza w decydującą fazę. Władająca miastami rodzina królewska postanawia rozpocząć ostateczną ofensywę przeciwko wszelkim przejawom dawnej kultury. Kavatah, córka władcy, oferuje się doprowadzić zrobotyzowaną armię wprost do serca Lasu Chem, ostatniego miejsca na powierzchni planety, gdzie swobodnie rozwija się przyroda. Chce tam odnaleźć i zniszczyć skrzydlatego bohatera ekowojowników, mutanta Zeraina, którego nienawidzi. Choć chyba też kocha... Tymczasem rebelianci (ich działaniami potajemnie steruje mityczny mędrzec w dwóch osobach, Cabot-Chadday) szykują atak na pałac królewski, a ich ostatecznym celem jest całkowite zniszczenie cywilizacji technicznej.

W retrospekcjach poznajemy przeszłość Megalexu - a właśnie w przeszłości tkwi tajemnica, dlaczego rajska planeta zamieniła się w pokryte metalem, nieprzyjazne przyrodzie piekło. W przeszłości także kryje się wyjaśnienie, kto jest odpowiedzialny za ten stan rzeczy. Dochodzi do ostatecznego starcia dwóch całkowicie sobie obcych sposobów życia. Czy w kosmosie możliwe jest istnienie archaicznego społeczeństwa, negującego osiągnięcia nauki i techniki? Odpowiedź, jaką dają autorzy serii, można odnieść nie tylko do Megalexu, jest ona aktualna także w naszej rzeczywistości, gdzie przecież ścierają się orientacje techniczne i ekologiczne, często występujące w odmianach skrajnych, niezdolnych do zaakceptowania racji strony przeciwnej.

Informacje dodatkowe o Megalex 3. Serce Kavatah:

Wydawnictwo: Egmont