Matka siedzi z tyłu. Opowieści z d**y wzięte

Poznajcie Joannę. To Bareja w spódnicy - w loży szyderców czuje się jak ryba w wodzie. Siedzi z tyłu, ale czujnym okiem skanuje każdą sferę życia. Wykpi, obśmieje, wścieknie się, sama niejedną gafę palnie, czasem zagra na nerwach, ale robi to z wdziękiem i polotem, jakich mało. Gdy trzeba, to i szpagat zrobi, choć woli być luźna jak guma.

Zawodów ma kilka, a jeden z nich to matka. Może i pogdera, ale tak naprawdę można z nią konie kraść. Nigdy cię nie oszuka - zawsze powie, że przytyłaś. Z niejednego pieca chleb jadła i chyba nic jej nie zaskoczy. Śmiech jest jej niezbędny do życia jak powietrze, bez niego się dusi.

To idealna lektura dla tych, którzy chcą sobie odpuścić. Dla zmęczonych codziennością, dla wszystkich, którzy mają chęć wdziać Kuboty, wyciągnięty dres i popijając ,,ekspresso" lub modżajto zanurzyć się w absurdalnym i pełnym przygód świecie absurdu i groteski.

Informacje dodatkowe o Matka siedzi z tyłu. Opowieści z d**y wzięte:

Wydawnictwo: Wielka Litera
Data wydania: 2021-07-14

Tagi: Literatura humorystyczna bóg

Kup książkę Matka siedzi z tyłu. Opowieści z d**y wzięte

Poza tym jest kluczowa zasada: gdy kobieta mówi, że wie, to wie, i nie trzeba jej w tym przeszkadzać.

Pomyślałam, że nie chcę być gorsza i też coś otworzę. Otwieram zatem sezon na wyszłości i niewyszłości, czarny humor, cięte riposty i absurdy życia.

Matka siedzi z tyłu. Opowieści z d**y wzięte - opinie o książce

Latem 2021 roku przeczytałam bardzo różne opinie o tej książce. Bardzo dobre i bardzo złe, ale dodałam ją na półkę "chcę przeczytać" no i dostałam ją od Mikołaja na święta. Co jakiś czas lubię poczytać coś zupełnie odmiennego niż zazwyczaj, więc sięgnęłam właśnie po książkę "Matka siedzi z tyłu. Opowieści z d**y wzięte". Intrygująca, kolorowa okładka a dodatkowo okazało się, że to bestseler Empiku 2021 w kategorii "Literatura piękna"...

"Jest jedna kluczowa zasada: gdy kobieta mówi, że wie, to wie, i nie trzeba jej w tym przeszkadzać."

Książka ta jest zbiorem krótkich, często dość ironicznych historii z życia niemal każdej matki. Opowiedziane są bardzo humorystycznie, czyta się je bardzo lekko, jest przyjemna w odbiorze i w wielu z nich odnalazłam się sama lub swoje koleżanki. Oczywiście, że ma matek idealnych, tak jak nie ma takich ludzi, lecz zauważyłam, że niektórzy czytelnicy czepiają się Joanny jako matki i kobiety. A przecież z przymrużeniem oka ukazuje nam epizody z życia, może niekoniecznie tylko swojego, lecz wszystko co tu jest napisane może się zdarzyć każdemu. Każdy, nawet kobieta może mieć swój gorszy dzień, może jej się zwyczajnie nie chcieć i ze zmęczenia może zrobić katastrofalną głupotę. Lecz to jest zupełnie normalne i tak jak to mówią, że lepiej się śmiać z kogoś niż z siebie, tak jest i tutaj, uśmiałam się z zabawnych niekiedy historii Joanny, ale przecież niektóre zdarzyły się również i mnie, lecz w tym zestawieniu to w książce wypadło to zdecydowanie zabawniej. Zwłaszcza, że obecnie niemal całe życie przenosi się do mediów społecznościowych.

"Dziwne czasy nastały, żeby liczba życzeń na twarzoksiążce byłą wyznacznikiem sympatii. Co najmniej połowa znajomych u każdego to tak zwaniu znajomi z dupy - ich nazwiska dzwonią w którymś kościele, ale nie wiadomo w którym."

Czterdziestoletnia Joanna jest mężatką i oczywiście matką (dwoje dzieci), ma również przyjaciółki, z którymi często spędza czas, czasem zabierając ze sobą dzieci. W książce opisuje swoją codzienność, lecz ma spory dystans do tych problemów, które napotyka na każdym kroku. I właśnie dlatego każdy dzień jest dobrym dniem, innym, ale nie znaczy to, że źle przeżytym. Fascynujące a także zabawne sytuacje zdarzają się przecież wszędzie, i w szkole i w sklepie i w mieszkaniu.
Muszę przyznać, że całkiem miło się czyta, że inni mają w życiu podobne problemy w rodzinie i w ogóle w życiu..., może nie jest to zbyt szlachetne, że cieszę się z tego, lecz może po prostu tak jak Joanna podchodzę z dystansem do tego. Można się czegoś o sobie dowiedzieć.

"Oczywiście mnie też w życiu wiele rzeczy wyszło, na przykład włosy z głowy. Wyszłam tez parę razy z siebie. To umiejętność każdej matki."

Może i te opowieści są z d**y wzięte, ale jednak moim zdaniem są bliskie wszystkim matkom podchodzącym do życia z humorem i nie zamykających się w czterech ścianach ze swoimi problemami a na zewnątrz pokazując tylko to jest piękne i niemal idealne.
Książka jest zabawna i sporo w niej specyficznego humoru, więc może faktycznie nie jest dla wszystkich. Można przy niej zapomnieć o tym wszystkim co dzieje się złego za oknem i przy kawce lub herbatce dozować sobie nawet na raty te opowieści z d**y, jako przerywnik od innej lektury.
Moim zdaniem warto ją przeczytać.

Avatar użytkownika - klaudiahanczuk
klaudiahanczuk
Przeczytane:2021-08-22, Ocena: 6, Przeczytałem,

💭" Oczywiście mnie też w życiu wiele rzeczy wyszło, na przykład włosy z głowy. Wyszłam też parę razy z siebie. To umiejętność każdej matki."💭

"Matka siedzi z tyłu. Opowieści z d**y wzięte" kto nie czytał ten, powinien szybko nadrobić tę książkę, która jest świętym Graalem każdej matki Polki. Książka oryginalna i wyjątkowa, napisana z wielkim poczuciem humoru i sarkazmem, nie obyło się też od dużej dawki przekleństw, ale wybaczcie no bo która z nas mając dom i dzieci, nie wyrzuciła z siebie choćby jednego brzydkiego słowa🤭

💭"Jogę to ja mam codziennie, zwłaszcza twarzy, jak drę się na dzieci."💭

Autorka przedstawiła kilkanaście, krótkich opowiadań opisujących rzeczywistość widzianą i postrzeganą z perspektywy kobiety, matki i żony. A tak w wielkim skrócie chodzi tu po prostu o zwykłe narzekanie na trudy życia codziennego, czyli to, co ja robię najczęściej, dzień bez narzekania to przecież dzień stracony, czyż nie prawda😁

💭"- Nie zna życia ten, kogo nie budzi podłokietnik jadowity współmałżonka- powiedziałam. Ile razy wystraszyłam się, że grzmi, a to jelita męża budziły się do życia. Bo wiadomo, że kobiety nie pierdzą, tylko wypuszczają powietrze."💭

Czytanie ich to była sama przyjemność, idealna lektura na poprawę nastroju. Akurat na rynku wydawniczym brakuje właśnie takich książek, które w sposób trochę ironiczny i prześmiewczy pokazują nasze codzienne życie i przetrwanie każdego dnia bez ofiar w ludziach i dzieciach🤪 Frustracja, brak sił, niekiedy załamie, jeśli myślicie, że Was los nie szczędzi i jest bezlitosny, to przeczytajcie, co spotyka taką Dżoanne, ona to akurat ma pod górkę. Świetny pomysł na książkę jest to szczególnie pozycja dla osób z dużym dystansem do siebie i ogromnym poczuciem humoru.

💭"- Matko z córką, gdzie ja zamknęli, w szafie? - zapytałam zaniepokojona.
- Nie, siedzi w areszcie, wsadzili ją na dwie doby- odpowiedział ze spokojem.
- Jak to? - Nie mogłam zrozumieć jego radości.
- Matka kilkorga dzieciaków nam doradziła.

Najpierw przeczytajcie, co spotyka taką Dżoannę, ona to akurat ma pod górkę. Świetny pomysł na książkę jest to szczególnie pozycja dla osób z dużym dystansem do siebie i ogromnym poczuciem humoru.

💭"- Matko z córką, gdzie ja zamknęli, w szafie? - zapytałam zaniepokojona.
- Nie, siedzi trzeba narozrabiać, żeby mieć pewność, że cię zgarną. A potem to przynajmniej 48 godzin spokoju od rodziny i lekcji. Robimy tak na zmianę z żoną."💭
Czy to nie jest genialny pomysł😂
Za egzemplarz książki dziękuję @wielkalitera ❤️

Avatar użytkownika - MagdalenaCzyta
MagdalenaCzyta
Przeczytane:2021-08-22,

Przychodzę do Was z debiutem autorki, której notka z tyłu książki brzmi tak...
"Mistrzyni ciętego humoru, słownej szermierki i jechania po bandzie".
To Bareja w spódnicy. Wykpi, wyśmieje, zagra na nerwach.
Brzmi ciekawie? Co takiego mogła napisać osoba z tej zapowiedzi.

Napisała opowieści z d... wzięte i to dosłownie. Pomieszanie z poplątaniem. Do tego cięty język, świetne dialogi, przemyślenia nie wiadomo skąd. Do tego te słodziutkie zwroty, milutkie epitety, opisy sytuacyjne. Kurwuniu.
Bohaterka wymiata, a osoby ją otaczające dodają smaczku.
Jeśli lubicie przeczytać coś innego, coś zabawnego, coś w czym może i odnajdziecie siebie to ja polecam.
Najlepiej audiobook, bo interpretacja jest cudowna.
Koniecznie uważajcie, gdzie będziecie słuchając, bo wybuchy niekontrolowanego śmiechu gwarantowane.
Książka dla osób z pewnym dystansem, bo ma to być przednia zabawa, a nie obrażanie się.

Avatar użytkownika - Wolinska_ilona
Wolinska_ilona
Przeczytane:2021-09-02, Ocena: 5, Przeczytałam,

Czy okładka znowu przykuła mój wzrok ?👀 Nie.
Opis ? Też nie.
Gdyby nie jedna z moich bookstagramowych koleżanek to myślę, że nie poznałabym historii dnia codziennego z życia 40-letniej Dżoany.

Co się uśmiałam przy tej książce, to moje😅 cięty język okraszony dużą dawką humoru, tego mi było trzeba. Nie będę Wam streszczała fabuły, nie widzę w tym sensu. "Matka siedzi z tyłu" to książka opisująca życie 40-letniej żony, matki i kobiety pracującej, z przymrużeniem oka, po którą możesz sięgnąć gdy jest Ci smutno. Czytając często wybuchałam takim śmiechem, że moja 5-letnia córka przychodziła do mnie i pytała "Mamo, co się stało?". Śmiałam się i płakałam jednocześnie.

Chcecie się pośmiać? Ta książka jest wprost idealna na poprawę humoru.
Szczerze Wam polecam, tylko pamiętacie, żeby podejść do niej na luzie, z dystansem i bez przysłowiowego kija w dupie. 😉

@wielkalitera ♥️

Avatar użytkownika - annna84
annna84
Przeczytane:2023-10-29, Ocena: 4, Przeczytałam, 52 książki 2023,

Zabawne historie z życia 45-letniej Joanny, matki dwójki dzieci. Lekka lektura, przy której można na chwilę oderwać się od codzienności.

Joanna to matka, żona, przyjaciółka. Do życia podchodzi z dystansem i humorem.

Bacznie obserwuje otaczający świat. Zabawne sytuacje, ironiczne teksty, gafy, które są elementem codzienności.

Lektura idealna na odprężenie, oderwanie się od trudów codzienności.

Uwielbiam dobrą komedię na ekranie, po książkowe mało kiedy sięgam, ale jak trafiam na perełkę śmieje się w głos. Taką komedię chciałbym Wam polecić. Słuchałam w audiobooku, w miejscach publicznych musiałam tłumić salwy śmiechu.

Jeśli nastawiasz się na elokwentną rozmowę o macierzyństwie, lekturę wysokich lotów to daruj sobie, książka na pewno będzie zasługiwała na krytykę. Jeśli nastawiasz się na komedię pomyłek i omyłek, miło spędzony czas to ta książka jest dla Ciebie.

Joanna matka dwójki dzieci, żona swojego męża i przyjaciółka swoich przyjaciółek.  W życiu stawia na spontan, życie na petardzie i jeszcze opowiada jak w tym wszystkim przetrwać. Tu nie ma bułki przez bibułkę, tu jest cięty język, trochę przekleństw, w tym jedno moje ulubione, to znaczy stało się ulubione dzięki autorce.

W życiu co niemożliwego na pewno spotka właśnie ją, jak coś trzeba ogarnąć, na pewno nie ogarnie, myślę że z nie jedną sytuacją wiele kobiet może się utożsamić, w tym ja.

Książka napisana lekkim i zabawnym językiem, bez nadęcia. Idealna na oderwanie się od świata po ciężkim dniu. Mimo wielu krytycznych uwag mi się podobała, bawiłam się na tyle dobrze, że od razu sięgam po drugi tom, też w audiobooku.

Cudownie bawiłam się czytając tą książkę. Autorka opowiada o swoich perypetiach życiowych, domowych i rodzinnych. Robi to w zabawny, dowcipny, niewymuszony sposób. Polecam na poprawę humoru !!!  Uwielbiam tą książkę.

Przezabawna opowieść o codziennej niecodzienności.

Joanna to dojrzała kobieta, żona, matka i przyjaciółka, a w każdej relacji czaruje nas swoim specyficznym urokiem. Nadużywa słowa ,,kurwuniu", które niespodziewanie wkradło się do mojej codzienności, a jej sposób opowiadania kojarzy się z literackim stand-upem.

Za oknem padał deszcz, a ja leżałam na łóżku kuląc się ze śmiechu. Humor Joanny Mokosy-Rykalskiej bowiem idealnie wpisał się w moje gusta, a jedyne, o czym ta pisała, to codzienność. Ośmieszenia, porażki i chwile radości, choć nie brakowało absurdalnych sytuacji chociażby z lamami w roli głównej. Autorka na świat patrzy z dystansem, a w jej słowach nie brakuje sarkazmu. Nie filtruje rzeczywistości, a jej humor czasami jest tak czarny, że miałam łzy rozbawienia w oczach. Sytuacje przedstawia w sposób niemalże karykaturalny, przerysowany, co nie do każdego trafia, ale moje serce podbiło.

Miałam ciężkie dni i nie czułam się dobrze psychicznie, a potem w moje ręce trafił ten zbiór krótkich historyjek i... Było lżej. Płakałam ze śmiechu, niektóre strony czytałam po dwa razy i czułam się nadzwyczaj lekko. Lektura więc była naprawdę miłym przeżyciem!

Matki przodem. Jak wylądowałyśmy w ciemnej d***e
Joanna Mokosa-Rykalska0
Okładka ksiązki - Matki przodem. Jak wylądowałyśmy w ciemnej d***e

Autorka bloga i bestsellera MATKA SIEDZI Z TYŁU - królowa gaf, ciętych ripost i życiowych katastrof - zabiera nas w podróż życia albo raczej... nie do...

Jak ograłem PRL. Na rowerze
Witek Łukaszewski