Manikiur dla nieboszczyka

To pierwsza z cyklu powieści kryminalnych Darii Doncowej, którego bohaterką jest Eulampia Romanowa. Nieszczęśliwa mężatka, której czas upływał na czytaniu kryminałów, postanawia opuścić wiarołomnego męża. Silnie wzburzona wpada pod samochód i chwilę potem trafia do domu zamożnej Katii, która chce jej zrekompensować szkody. Już następnego dnia Eulampia zostaje wciągnięta w wir ekscytujących wydarzeń i wreszcie może zrealizować marzenie swojego życia - przyczynić się do rozwikłania zagadki kryminalnej. Aby wykonać zlecone przez Katię zadanie, udaje się do domu Konstantina Katukowa. Okazuje się jednak, że uwikłany w liczne romanse aktor został zamordowany i Eulampia postanawia rozpocząć prywatne śledztwo. Rusza tropem jego podbojów, próbując znaleźć kobietę, która miała powód, by go zabić. Przy okazji przeżywa różne zabawne sytuacje i krok po kroku odkrywa przeszłość zamordowanego, by w końcu dokonać zaskakującego odkrycia.

Informacje dodatkowe o Manikiur dla nieboszczyka:

Wydawnictwo: Videograf II
Data wydania: 2013-04-15
ISBN: 978-83-7835-054-5

Kup książkę Manikiur dla nieboszczyka

Manikiur dla nieboszczyka - opinie o książce

Myślę, że nie ma osoby, która by nie znała twórczości Joanny Chmielewskiej, lub chociażby o niej by nie słyszała. Jej książki są świetną alternatywną na kaca książkowego, gorszy dzień, czy też po prostu świetną rozrywką. Podążając tropem komedii kryminalnym natrafiłam na rosyjską autorkę Darię Doncową.

"Manikiur dla nieboszczyka" to pierwsza z cyklu powieści kryminalnych autorki, którego bohaterką jest Eulampia Romanowa. Kobieta wiedzie życie jak w bajce, bogaty i zatroskany mąż, piękny dom, gosposia, brak obowiązków, jedyne co robi to czyta namiętnie kryminały, które są jej nieodzownym hobby. Pozornie udane życie okazuje się być fikcją. Pewnego dnia ktoś pod dom jej podrzuca nagranie. Eulampia po odtworzeniu video, załamuje się, gdyż na filmie widzi swojego męża z kochanką. Postanawia skończyć swoje nieudane życie i rzuca się pod nadjeżdżający samochód...

Bohaterka budzi się w domu kobiety o imieniu Katia, która ją potrąciła, a zarazem uratowała. A już nazajutrz Eulampia - zwana dalej Lampą zostaje wciągnięta w wir wydarzeń i ma okazję do realizacji marzeń - rozwikłania prawdziwej zagadki kryminalnej. W tym celu udaje się do niejakiego Konstantina Katukowa, aktora, który ma koncie liczne romanse. Problem w tym, że Lampa zastaje go martwego i postanawia przeprowadzić prywatne śledztwo. Podąża tropem jego podbojów, próbując znaleźć kobietę, która miała motyw, żeby go zabić. Przy okazji przeżywa różne zabawne perypetie, odkrywając ciekawą przeszłość denata, by w końcu dokonać zaskakującego odkrycia.

"Manikiur dla nieboszczyka", to książka, która jest połączeniem kryminału oraz komedii. Akcja powieści toczy się dość dynamicznie, oraz nieprzewidywalnie. Kreacja głównej bohaterki jest znakomita, bowiem Eulampia mimo swoich 36 lat, nie potrafiła nic zrobić. Mając gosposię w domu nie gotowała, nie cerowała, nie sprzątała, jedynie co robiła to namiętnie czytała kryminały. Może, więc zdziwić, że taka nieporadna osoba podejmuje się śledztwa na własną rękę. No i tu nasuwa się pytanie jak przenieść fikcyjną wiedzę i zamienić się prawdziwą milicjantkę. Lampa jednak ma już na to gotową receptę. A swoją ciekawą osobowością wpędzi w lawinę przygód i absurdalnych sytuacji.

Doncowa w swojej powieści zaskakuje zawiłą fabułą oraz bardzo dużą ilością bohaterów. Jednak poza Lampą, żadna z postaci nie wyróżnia się niczym szczególnym, co akurat w tym wypadku jest zaletą. Myślę, że powyższy tytuł jest ciekawym wyborem i odskocznią, dla osób, które mają dość grozy, strachu i nieszczęścia bohaterów. To także świetna propozycja na dni, kiedy za oknem występują anomalia pogodowe, a Wy szukacie czegoś lżejszego i z humorem. Polecam.

Avatar użytkownika - AlopexLagopus
AlopexLagopus
Przeczytane:2016-07-28, Ocena: 5, Przeczytałam, 2016 - 52 książki,
Zaczynam już zauważać pewien schemat po kilku przeczytanych książkach pani Doncowej. Bohaterka, tym razem Eulampia, styka się z przestępstwem przypadkowo, a że jest wścibska jak diabli zaczyna drążyć temat. Podobnie jak Daria z innej serii książek. Lampka trafia na przestępstwo w ogóle nie związane z morderstwem, ale za to niemożliwe do wykrycia dla milicji. Tym czasem milicja spokojnie rozwiązuje sprawę morderstwa nie mając pojęcia o perypetiach samozwańczej detektyw. Jest to pierwsza z serii książka o Eulampii. Nasza bohaterka, na początku znudzona rozlazła i wiecznie schorowana żona, opuszcza niewiernego małżonka i rozpoczyna nowe życie i odejmuje pracę. Z uśmiechem na ustach czytałam jak uczy się samodzielnie gotować, prasować i prać. Mimo, że na początku sprawia wrażenie niedojdy łatwo ją polubić i czytać z przyjemnością o jej przygodach.
Avatar użytkownika - Afortunadamente
Afortunadamente
Przeczytane:2015-01-01, Ocena: 4, Przeczytałam, 26 książek 2015, Posiadam,
Kolejny raz przekonuję się, że jeśli książka jest dobrze napisana to nie przeszkadza fakt, że części czyta się nie po kolei. Po "Manikiur..." sięgnęłam w drugiej kolejności i znów dałam się wciągnąć. Książka na jeden - dwa wieczory pełne rosyjskich absurdów i kryminalnych zagadek.
Avatar użytkownika - bibliotekarkaB
bibliotekarkaB
Przeczytane:2014-11-21, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2014,
Bardzo, bardzo fajny kryminał. Napisany z dużą dawką humoru, czyta się świetnie mimo malutkiego druku.
Avatar użytkownika - Febra
Febra
Przeczytane:2014-04-03, Ocena: 4, Przeczytałam, 52książki/2014,
Eulampia Romanowa (właściwie Eufrozyna), harfistka z woli matki, kobieta ekskluzywna z lenistwa, żona z woli matki, wreszcie kobieta wolna (porzuciła zdradzającego ją męża) i detektyw z przypadku musi ocalić przypadkowo poznaną Katię z rąk mafii, dojrzeć, poznaćsamąsiebie, nauczyć się odpowiedzialności, nauczyć się jak żyć, gotować, sprzątać i rozwiązać wiele zagadek. Wszystko (prawie) jej się udaje, kolejno zdobywa umiejętności, "rozpracowuje" zagadki, znajduje Katię i w końcu dowiaduje się, żę włożyła masę pracy ale niczego nie zrozumiała. Książkę dobrze się czyta - napisana z dużą dozą humoru, choć czasami drażniła mnie w związku z łątwością z jaką bohaterka bierze kolejne życiowe przeszkody
Avatar użytkownika - romantic-soul
romantic-soul
Przeczytane:2014-03-04, Ocena: 4, Przeczytałam, 12 książek 2014,
Lubię czytać powieści kryminalne z zawikłanymi zagadkami, ale czasami dobrze jest odetchnąć przy lekkiej jak ta lekturze. "Manikiur dla nieboszczyka" to przyjemna powieść o nieskomplikowanej faule, napisana prostym językiem. Bardzo szybko się ją czyta, a ponieważ nie wymaga ciągłego skupiania uwagi, można przy niej po prostu wypocząć. Autorka w ciekawy sposób przeplata rozwiązywanie zagadki przez Eulampię z problemami jej życia codziennego. Próba odnalezienia mordercy tworzy napięcie, które jest rozładowywane przez zabawne perypetie "pani detektyw" próbującej znaleźć swoje miejsce w nowym otoczeniu.
Avatar użytkownika - jusia
jusia
Przeczytane:2013-07-06, Ocena: 6, Przeczytałam, 52 książki - 2013,
Eulampia Romanowa nieszczęśliwa mężatka postanawia zostawić niewiernego męża, odkrywając jego romans, wybiega z domu wprost pod koła bogatej Katii, która zabiera dziewczynę do swojego zwariowanego domu, postanawiając jej wynagrodzić straty związane z wypadkiem. Pobyt w domu Katii z jej rodziną jest wybawieniem dla Eulampii, w zamian za gościnność dziewczyna zajmuje się ich domem, jednak po jakimś czasie Eulampia nudzi się i postanawia zrealizować swoje marzenie. Marzy o zostaniu detektywem i rozwiązaniu zagadki kryminalnej, plan swój może zrealizować bardzo szybko ponieważ w jej nowym otoczeniu zostaje zamordowany mężczyzna. Zabawne wydarzenia, duża dawka humoru sprawiają, że książki Doncowej czyta się z ogromną przyjemnością.
Avatar użytkownika - migaweczka
migaweczka
Przeczytane:2014-10-08, Ocena: 6, Przeczytałam,
Kłamstwo na kłamstwie
Daria Doncowa0
Okładka ksiązki - Kłamstwo na kłamstwie

Życie jest pełne niespodzianek! Kolejny raz przekonuje się o tym Daria Wasiljewa, której instynkt detektywa-amatora pomaga rozwiązać najdziwniejsze zagadki...

Zjawa w adidasach
Daria Doncowa0
Okładka ksiązki - Zjawa w adidasach

Daria Wasiliewa szukając spokoju przyjmuje posadę kierownika księgarni. Jednak prześladujący ją pech nie daje o sobie zapomnieć. Już pierwszego dnia pracy...

Alfabet polifoniczny
Tomasz Jastrun