Mały żółty i mały niebieski

Książka Leo Lionniego (1910-1999) zaskakuje prostotą formy i głębią treści. To nie tylko historia o przyjaźni wśród dzieci i potrzebie wspólnej zabawy, ale też mądra opowieść o tolerancji oraz akceptacji odmienności.

Lionni zachęca dzieci do myślenia abstrakcyjnego, pobudza wyobraźnię czytelników do kreatywności. Zmusza do zastanowienia nad poważnymi sprawami w życiu małego człowieka: posłuszeństwem i nieposłuszeństwem wobec rodziców, przynależnością do grupy i rodziny, konsekwencjami własnych wyborów.

Prosta w formie, a niezwykle bogata w treści książka Leo Lionniego doczekała się kilkunastu wydań i wielu tłumaczeń na całym świecie.

"Mały żółty i mały niebieski" to najsłynniejsza oraz najczęściej nagradzana książka Leo Lionniego, uznana m.in. przez New York Timesa oraz American Institute of Graphic Arts za najlepszą ilustrowaną książkę dla dzieci (Best Illustrated Children's Book). Stała się też inspiracją dla Herve Tulleta, autora bestsellera "Naciśnij mnie".

Informacje dodatkowe o Mały żółty i mały niebieski:

Wydawnictwo: inne
Data wydania: 2015-03-01

Kup książkę Mały żółty i mały niebieski

Mały żółty i mały niebieski - opinie o książce

Avatar użytkownika - domiczyta
domiczyta
Przeczytane:2017-03-04, Ocena: 6, Przeczytałam, 2017, Alusiowe, Mam, Recenzenckie,
"Mały żółty i mały niebieski" to króciutka historia o dwójce małych przyjaciół - żółtej i niebieskiej plamce, które razem chodzą do szkoły, bawią się i psocą. Pewnego dnia z połączenia obu kolorów powstaje jeden - zielony, co powoduje, że nawet ich własna rodzina przestaje poznawać żółtego i niebieskiego. Wszystko jednak dobrze się kończy, a czytająca tę historyjkę Ala nie może się powstrzymać, żeby za każdym razem po zamknięciu książki nie pobiec po farby i nie poeksperymentować z kolorami. Książka stworzona przez Leo Lionniego jest zaliczana do listy najlepszych ilustrowanych książeczek dla dzieci i stała się inspiracją na przykład dla Herve Tulleta przy jego pracy z kolorami dla najmłodszych. Wydawałoby się, że trzylatkę mogą na dłużej zatrzymać przy sobie wyłącznie bardziej skomplikowane wzory czy treści, a tu proszę: oszczędne ilustracje i prosta fabuła z powodzeniem zajmują jej czas. Wydawnictwo Babaryba ma talent do wynajdywania wśród literatury dziecięcej wydawanej na całym świecie takich perełek, które przemawiają do dzieciaków i zachęcają je do odkrywania nowych zjawisk i zależności. Ala poleca! I jej mama również ?
Fish Is Fish
Leo Lionni0
Okładka ksiązki - Fish Is Fish

A modern fable of a minnow who wants to follow his tadpole friend-who becomes a frog-onto land. After Fish tries to see the marvelous world described by...

Color of His Own
Leo Lionni0
Okładka ksiązki - Color of His Own

A sad chameleon wishes he could have one permanent color, rather than always having to change hues to match his surroundings. Collage illustrations accompany the text....

Szczerbata śmierć
Arkady Saulski