Mafia po polsku

Świetnie napisany, rzetelny i bardzo aktualny reportaż śledczy o polskiej przestępczości.

Jakie czasy, taka przestępczość – chciałoby się powiedzieć. Coraz rzadziej słychać o krwawych porachunkach mafijnych, natomiast coraz częściej o firmach, takich jak Amber Gold, które perfidnie oszukują tysiące niewinnych ludzi. Czy to znaczy, że mafia nie istnieje? A może wręcz odwrotnie – w czasach kryzysu mafia zarabia pieniądze?

Czy w Polsce mamy do czynienia z przestępczością zorganizowaną? Czy mafia ma wpływ na funkcjonowanie państwa? Czy parabanki to pomysł kilku nieuczciwych obywateli, czy może kryje się za nimi coś więcej? Jak to możliwe, że w XXI wieku, przy współczesnych metodach śledczych i zaawansowanej elektronice,  przez lata nie udaje się ustalić, kto stoi za najbardziej spektakularnymi  przestępstwami? Jaką rolę w tym wszystkim odgrywają sądy, policja, politycy, prokuratura?

Dziennikarz śledczy Bertold Kittel próbuje odpowiedzieć na te pytania, wskazując jednocześnie istotne błędy służb odpowiedzialnych za nasze bezpieczeństwo. Przytoczone historie i rozmowy ze świadkami wydarzeń często szokują, tym bardziej że mamy do czynienia wyłącznie z faktami. Jego reporterskie śledztwo dotyka nie tylko najgłośniejszych i najświeższych spraw, jak afera Amber Gold czy zabójstwo Krzysztofa Olewnika. Odsłania także palące  problemy korupcji w prokuraturze i w policji, z którymi polskie państwo zmaga się od lat.

Kittel brawurowo wprowadza w świat polskiej przestępczości i prowokuje do pytania: w jakim kraju żyjemy? Obnaża fakty, które pominęli śledczy, ujawnia nieznane publicznie dokumenty i relacje świadków, których nikt wcześniej nie przesłuchał. Rysuje obraz powiązań, o których nikt głośno nie mówi.

Informacje dodatkowe o Mafia po polsku :

Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe PWN
Data wydania: 2013-04-01
Kategoria: Literatura faktu, reportaż
Język oryginału: Polski

Kup książkę Mafia po polsku

Mafia po polsku - opinie o książce

O aferze z Amber Gold każdy słyszał. Tysiące oszukanych ludzi. Książka skupia się przede wszystkim na niej. Ukazuje powiązania, machlojki i trudności z dostępem do dokumentów. Kittel przeprowadził żmudne śledztwo próbując poznać chociaż część prawdy. Porusza też temat mafii ze Stogów oraz nieco zapomnianą już aferę z Multikasą. Temat jest ciekawy ale całość jest chaotyczna, przez co nieco ciężko się czytało. Ale mimo wszystko ciekawa lektura.

System. Jak mafia zarabia na śmieciach
Bertold Kittel0
Okładka ksiązki - System. Jak mafia zarabia na śmieciach

Książka jest poruszającą relacją z trwającego ponad pół roku dziennikarskiego śledztwa, którego punktem wyjścia była informacja o zatuszowanej aferze w...

Szczerbata śmierć
Arkady Saulski