Mafia nie daje czasu

- o działaniu klanów mafijnych

- o zdobywaniu przez nich władzy i dominacji

- o wojnie z państwem i władzami, naznaczonej zabójstwami polityków, prokuratorów, policjantów, o wojnie, której ofiarami staja się także przypadkowi świadkowie

Książka powstała na podstawie wywiadu przeprowadzonego przez pisarkę i publicystkę Annę Vinci z byłym mafioso Gaspare Mutolo, jednym z niewielu, którzy zdecydowali się na współpracę z władzami, na program ochrony świadków koronnych i zdołali wraz z całą rodziną rozpocząć nowe życie, umykając przed krwawą zemstą mafii.

Świadek, uczestnik, wykonawca oraz zleceniodawca niezliczonych nielegalnych procederów i morderstw kreśli osobisty portret przestępczego świata - sycylijskiej Cosa Nostra.

Przekazywane przez Mutolo informacje pozwoliły wyjaśnić nie tylko zawiłości koneksji mafijnych i doprowadzić do wielu aresztowań i procesów, ale i rzuciły światło na powiązania mafii z politykami.

Ta autentyczna i wiarygodna publikacja stanowi dopełnienie wydanej w Muzie książki ,,Mafia spółka jawna" autorstwa Giovanniego Tiziana , który z kolei przedstawia temat mafii z perspektywy drobiazgowego śledztwa dziennikarskiego.

Informacje dodatkowe o Mafia nie daje czasu:

Wydawnictwo: Muza
Data wydania: 2015-09-16
Kategoria: Literatura faktu, reportaż

Kup książkę Mafia nie daje czasu

Mafia nie daje czasu - opinie o książce

Avatar użytkownika - monweg
monweg
Przeczytane:2015-12-27, Ocena: 4, Przeczytałam, Egzemplarz recenzencki, Mam,
"Nazywam się Gaspare Mutolo. Jestem Sycylijczykiem i współpracuję z wymiarem sprawiedliwości. Mam burzliwą przeszłość. Jak wszyscy, którzy dokonali takiego wyboru. Przestępcy, zabójcy, złodzieje. Oto, kim byliśmy przez wiele lat. Takiego piętna nie sposób z siebie usunąć. Każdy z nas rozlicza się z przeszłością na swój sposób. Żal i wyrzuty sumienia to prywatne odczucia i takie już na zawsze pozostaną." Już same cytaty wypisane z książki mogłyby zastąpić recenzję. A jest ich tak wiele, że bez problemu się je wybiera. Treść książki stanowią wspomnienia mafiosa, który w latach dziewięćdziesiątych XX wieku przeszedł na jasną stronę mocy. Można je także odebrać trochę jak spowiedź człowieka, który na sumieniu ma bardzo wiele grzechów, od kradzieży po zabójstwa. "Odejście z mafii wywołuje syndrom osierocenia, bo przecież mafia stała się całym twym światem, niezbędnym do życia jak powietrze. W głębi duszy czujesz się mafiosem po wsze czasy, jeżeli żyjesz na Sycylii, w ojczyźnie egzageracji." Autorka, wraz z Gasparem, zabiera nas do hermetycznego świata, znanego większości jedynie z gazet, telewizji, kina. Przybliża nam hierarchię panującą w mafii, od zwykłego ,,żołnierza" do szefa, czyli Capo di tutti capi. Pokazuje, jak wielką i ważną strukturą jest mafia - grupa przestępcza o dużych wpływach, powiązaniach z osobami na różnych szczeblach władzy, policją, biznesem, prowadząca działalność gospodarczą finansowaną z przestępstw... Całość - http://monweg.blog.onet.pl/2015/12/23/mafia-nie-daje-czasu-anna-vinci/
Avatar użytkownika - apogeum55
apogeum55