Liz. Biografia intymna Elizabeth Taylor

Przez całe swoje życie Elizabeth Taylor w olśniewający i ekstrawagancki sposób grała jedną wybitną rolę: siebie, ostatnią wielką gwiazdę Hollywood.

,,Ona ma wszystko: czar, pieniądze, piękno, inteligencję. Dlaczego nie umie być szczęśliwa?"

Andy Warhol

Jedna z najczęściej fotografowanych kobiet świata, ikona stylu i obiekt niezliczonych plotek. Jej życie było dużo bardziej dramatyczne od ekranowych ról. Opresyjna matka była gotowa zrobić z niej gwiazdę za wszelką cenę - Taylor miała jedenaście lat, gdy podbiła świat rolą w Lassie, wróć! Ślub z dziedzicem hotelowej fortuny Hiltonów wzięła jako osiemnastolatka. Rok później była już po pierwszym rozwodzie.

,,Kiedy kogoś kocham, to kocham na sto procent".

Za mąż wychodziła osiem razy - w tym dwukrotnie za Richarda Burtona, miłość swojego życia. Miała tyle romansów, że nawet Watykan oficjalnie potępił jej rozwiązłość. Ale widzowie kochali spojrzenie jej fiołkowych oczu, a Amerykańska Akademia Filmowa dwukrotnie nagrodziła ją Oscarem.

,,Królowa Anglii czekała na mnie dwadzieścia minut, księżniczka Małgorzata trzydzieści, a prezydent Tito godzinę. Więc chyba mogą, do cholery, chwilę na mnie poczekać na jakimś bezsensownym przyjęciu?"

Jej zachowanie mogło doprowadzić do bankructwa wytwórnię filmową. Była właścicielką jednego z najwspanialszych brylantów na świecie. Uwielbiała wystawne życie, ale nigdy nie miała nad nim prawdziwej kontroli.

,,Nazywam się Elizabeth Taylor. Jestem uzależniona od alkoholu i narkotyków".

Znalazła odwagę, aby stawić czoła swoim demonom i w blasku fleszy pojechać na odwyk. Jako jedna z pierwszych bez wahania ruszyła do zbierania pieniędzy na walkę z AIDS w czasach, gdy wszyscy inni woleli zamieść temat pod dywan.

Fascynująca opowieść o najbardziej prywatnych momentach z pełnego romansów, skandali i sprzeczności życia Elizabeth Taylor.

Informacje dodatkowe o Liz. Biografia intymna Elizabeth Taylor:

Liz. Biografia intymna Elizabeth Taylor - opinie o książce

Avatar użytkownika - w_ksiazkowym_zac
w_ksiazkowym_zac
Przeczytane:2023-11-09, Ocena: 5, Przeczytałam,

Autor biografii wykonał kawał świetnej roboty, zbierając mnóstwo materiałów o życiu prywatnym i intymnym Elizabeth Taylor. Książka licząca ok 500 stron zaprowadzi nas do świata tej gwiazdy światowego kina i zaznajomi nas z wieloma szczegółami na temat jej życia. Życia, które stanowi gotowy scenariusz na film... Działo się w życiu Taylor bardzo wiele, i dobrego i złego. Narracja w bardzo przystępny sposób oprowadza nas po kuluarach amerykańskiej śmietanki, wśród których Elizabeth często bywała. Będziemy świadkiem jej wzlotów i upadków.
Dzięki tej książce poznamy niesamowita historię życia Liz, która bardzo zaciekawi czytelnika. Bo kto nie lubi czytać o prawdziwym życiu, pełnego skandali, sprzeczności, dobrych i złych momentów oraz prawdziwych problemach. Pomimo, ze gwiazda osiągnęła ogromną popularność, to jak każdy z nas, musiała borykać się z wieloma trudnościami. Książka w przepięknej twardej oprawie cieszy oko, a zawarte w niej fotografie urozmaicają nam tą lekturę. Polecam

Avatar użytkownika - Tatiaszaaleksiej
Tatiaszaaleksiej
Przeczytane:2023-11-15, Ocena: 5, Przeczytałem,
     ",,Kiedy kogoś kocham, to kocham na sto procent".

Chyba każdy z nas słyszał o Elizabeth Taylor, pięknej kobiecie, ikonie stylu, aktorce, na której temat krążyły niezliczone plotki. Życie tej niesamowitej kobiety jest gotowym, intrygującym scenariuszem. Urodziła się w 1932 roku, zmarła w wieku siedemdziesięciu dziewięciu lat. Pierwszą rolę zagrała gdy miała jedenaście lat, została wyróżniona wieloma nagrodami, w tym dwoma Oscarami, wyszła za mąż osiem razy, urodziła czworo dzieci. Żyła pełnią życia i była nieszczęśliwa.

Autor wykonał kawał dobrej, solidnej pracy, zebrał ogrom materiałów o zawodowym, prywatnym i intymnym życiu aktorki. Książkę - jest pokaźne, ponad 500 stronicowe  tomiszcze, czyta się przyjemnie, lekko i z niesłabnącym zainteresowaniem. W przystępny sposób Autor ukazuje wzloty i upadki Elizabeth, a obok ciekawe spojrzenie na amerykańską śmietankę towarzyską, wśród której często brylowała nasza gwiazda.

Zaskakujący, niejednoznaczny, często trudny świat Liz. Historia życia przepełnionego dobrymi i złymi chwilami, ogromna popularność, skandale, ekstrawagancki sposób bycia. Liz była prawdziwą, jedną z ostatnich gwiazd Hollywood. U niej nic nie działo się spokojnie, burze były na porządku dziennym. Jej liczne związki z mężczyznami, niestałość w uczuciach, rozczarowania, sprzeczności, lęki, destrukcyjne zachowania, uzależnienie od narkotyków i alkoholu. Żyła intensywnie i wystawnie. Zawsze i wszędzie się spóźniała, nieustannie była pod presją sławy, wszędzie towarzyszyli jej wścibscy paparazzi.

Pięknie wydana, wciągająca biografia nietuzinkowej kobiety. Miałam wrażenie, że książka przeczytała się sama, tak bardzo zafascynowało mnie życie tej pełnej sprzeczności, kochliwej kobiety. Całość uzupełniają zdjęcia gwiazdy i jej bliskich. Serdecznie polecam!
Odpowiedź Hiobowi
Carl Gustav Jung