List eliasza

Najnowszy wybór esejów rabina Desslera, prezentowany przez Stowarzyszenie Pardes, zawiera teksty poświęcone kluczowym zagadnieniom judaizmu i próbuje z ich perpektywy odpowiedź na fundamentalne pytania nurtujące człowieka w każdej epoce, nie tracąc jednak z pola widzenia dylematów wpółczesności. Pytania te są tak zasadnicze, ze czesto uznawane za banalne, wielu ludzi nie ma odwagi stawiać ich otwarcie i publicznie, jednak niemal każdy nosi je w sercu. Odwaga rabina Desslera polega więc już na samym wypowiedzeniu ich na głos. Pytania te nie mają wyłącznie natury religijnej, lecz odpowiedź, jakiej udziela rabin Dessler, pochodzi z wnętrza judaizmu. Autor żywi przekonanie, że w judaizmie - jednej z najstarszych religii, wciąż żywej i praktykowanej z codzienną pieczołowitością - można tę odpowiedź znaleźć i że je nigdy nie wysychającym źródłem, także dla wspólczesnego człowieka, jest Tora pisana wraz z Ustną. Większość z prezentowanych esejów powstała jako rozwinięcie wykładów wygłaszanych przez rabina Desslera w jesziwach, niektóre jednak związan są z dramatycznymi okolicznościami - mają formę wykładów pisanych, które rozsyłane były w maszynowych kopiach do uczniów, których wojna rozdzieliła z ich nauczycielem, jeszcze inne zaś są autentycznymi listami.

Informacje dodatkowe o List eliasza:

Wydawnictwo: Stowarzyszenie Pardes
Data wydania: b.d
Kategoria: Literatura faktu, reportaż
ISBN: 83-920213-9-8

Kup książkę List eliasza

List eliasza - opinie o książce

Alfabet polifoniczny
Tomasz Jastrun