Lekcje aktorstwa

Kilka przypadkowych osób postanawia sprawdzić, czy darmowe lekcje aktorstwa to dobry sposób na spędzenie wolnych wieczorów. Może uda się im doświadczyć czegoś ciekawego, znaleźć nowe hobby? Może liczą nawet na więcej – ucieczkę od samotności, uratowanie relacji, wypełnienie pustki? Czując się nie do końca dopasowani do świata, postanawiają dać sobie jeszcze jedną szansę.

Co kryje się za nieśmiałością Angel, o czym marzy mrukliwy Lee, jak daleko posunie się sfrustrowany Neil, czego o sobie nie wie Rosie, a co zaskoczy Thomasa? By sprostać wyzwaniu wyznaczonemu przez tajemniczego prowadzącego i być „prawdziwie obecnymi”, będą musieli uwolnić swoją wyobraźnię, ale też zmierzyć się z tym, co w sobie odkryją.

Nick Drnaso, autor głośnych powieści graficznych Sabrina i Beverly, rozplątuje powoli historie swoich bohaterów, a zaglądając pod maski, które na co dzień przywdziewają, pozwala nam przyjrzeć się, kim pragną lub boją się naprawdę być.

Informacje dodatkowe o Lekcje aktorstwa:

Wydawnictwo: Kultura gniewu
Data wydania: 2023-05-25
Kategoria: Komiksy

Kup książkę Lekcje aktorstwa

Lekcje aktorstwa - opinie o książce

Avatar użytkownika - PopKulturowyKoci
PopKulturowyKoci
Przeczytane:2023-08-22, Ocena: 6, Przeczytałem,

POPKulturowy Kociołek:
Witajcie na otwartych darmowych warsztatach Johna Smitha. Na tytułowe Lekcje aktorstwa zdecydowało się kilkanaście osób. Teoretycznie nie mają one ze sobą wiele wspólnego, chociaż niektórzy z nich się znają. Jest jednak coś, co mocno ich łączy. Każdy z uczestników ma problemy z odnalezieniem się we współczesnym społeczeństwie i czuje się przez to mocno wykluczony. Wszyscy oni zdecydowali się wziąć udział w warsztatach skuszeni obietnicą zmian w swoim życiu. Przystępują więc oni do „lekcji” pełni ciekawości i nadziei na lepsze jutro.

Sam zarys historii jasno pokazuje, że Nick Drnaso kolejny raz stworzył dzieło niezwykłe, zapewniające czytelnikowi naprawdę złożoną formę rozrywki. Nie jest więc to tytuł dla miłośników mainstreamu, a dla kogoś, kto chce po zakończonej lekturze jeszcze długo analizować przeczytane treści.

Od pierwszej strony albumu w głowie odbiorcy pojawia się pytanie o to, co tu jest prawdziwe, a co nie? Wydarzenia, których jesteśmy tu świadkami, są bowiem mieszanką fikcji i rzeczywistości. Doskonałym przykładem tego może być, chociażby pierwsza scena, kiedy to Rosie i Dennis odgrywają nieznajomych na pierwszej randce. Teoretycznie są oni małżeństwem od bardzo wielu lat, ale okazuje się, że tak naprawdę niewiele o sobie wiedzą i cały czas się „odkrywają”. Tego typu wątków jest tu znacznie więcej i wypełniają one szczelnie 276 stron komiksu.

Twórca nie ogranicza się tu tylko do wydarzeń z trwających warsztatów. W jego poprzednich dziełach ważną rolę w historii odgrywali wielowymiarowi bohaterowie i tak też jest w przypadku recenzowanego komiksu. Skupia on uwagę czytelnika na wykreowanych postaciach, ujawniając niektóre szczegóły z ich życia, tym samym prezentując liczne problemy, z którymi borykają się na co dzień....

Avatar użytkownika - Uleczkaa38
Uleczkaa38
Przeczytane:2023-06-18,

Nazwisko Nick Drnaso mówi wiele miłośnikom komiksu... Mówi m.in. to, że będziemy mieli do czynienia z ambitną opowieścią o życiu człowieka, że będziemy świadkami intymnego i zarazem gorzkiego spojrzenia na nasz współczesny świat oraz że obok przedstawionej nam historii nie będzie można przejść zupełnie obojętnym, na chłodno... I dokładnie tak ma się rzecz z najnowszym dziełem tego artysty - albumem pt. „Lekcje aktorstwa”, który ukazał się właśnie w naszym kraju nakładem Wydawnictwa Kultura Gniewu.

Czworo nieznanych sobie osób postanawia dokonać zmiany w swoim życiu... Zmiany, polegającej na zapisaniu się na darmowe lekcje aktorstwa, prowadzone przez tajemniczego i charyzmatycznego Johna Smitha. I tak też oto Angel, Rosie, Thomas i Neil odważą się wykonać ten krok, licząc na ciekawą formę spędzania wolnego czasu, możliwość poznania innych osób, być może odkrycie w sobie nieznanego talentu. Jednakże to, co przyniosą im te spotkania, zaskoczy każdego z nich w bardzo wielkim stopniu. Stopniu, którego nie każde zdoła unieść...

Drnaso oferuje tą opowieścią dokładnie to, w czym ten autor czuje się najlepiej - gorzką, podaną w bezpośredni i jakże sterylny sposób, historię o samotności, zagubieniu, bólu istnienia, który towarzyszy bohaterom. I jest tu oczywiście dramat, tragikomedia, obyczajowa opowieść, ale też i pojawia się coś nowego, co umiejscowilibyśmy gdzie nas pograniczy psychologicznego thrillera, co akurat w tym konkretnym komiksie odegra niezwykle ważną rolę. I naturalnie jest to literacka jakość sama w sobie, do czego zresztą autor ten zdążył nas już przyzwyczaić.

Można opowiedzieć o fabule tej opowieści, że przybiera swego rodzaju szkatułkową postać. Oto mamy najpierw kilka scen z życia bohaterów, które wprowadzają nas w ich codzienność. Następnie przychodzi czas na aktorskie próby i coraz bardziej odważne wyzwania, przed jakimi stawia ich John. Potem zaś nastaje czas ich realizacji, konfrontacji z przeszłością i zmierzenie się ze skrywanymi skrzętnie lękami i pragnieniami, które okazują się być nierzadko niezwykle dramatyczne, smutne, mroczne. I tak też dopiero w ten sposób odkrywamy krok po kroku i scena po scenie życia Angel, Rosie, Thomasa i Neila, które wcale nie są tak zwyczajnymi, jak oni sądzą. To klimatyczna, niespieszna, intrygująca i zarazem niezwykle intymna relacja, której poznawanie budzi naszą ciekawość, ale po części także i wstyd...

Autor ten ma niezwykły talent do kreowania bohaterów swoich opowieści, w których z łatwością każdy z nas odkryje część siebie, naszych bliskich, znajomych. Tak jest i tym razem, gdy oto odnajdziemy w Angel jakże trudny do pogodzenia konflikt pomiędzy pragnieniem bycia kochanym i zarazem lękiem przed tym uczuciem...; w Lee poczucie skrzywdzenia i tym samym złości na cały świat...; w Neilu ogromne pokłady frustracji i mroku, które z czasem zapragną wyjść na zewnątrz...; zaś w osobie Rosie sekrety z przeszłości, które zaskoczą tak nas, jak i ją samą... To ludzie z krwi i kości, z naszej okolicy, prawdziwi do bólu...

Słowo - to pojęcie klucz do zrozumienia tej komiksowej historii, w której to właśnie rozmowy bohaterów, przełamywanie nieśmiałości oraz otwieranie siebie na nowe aktorskie, ale też i życiowe wyzwania, są najważniejsze. I chyba tylko Nick Drnaso potrafiłby dokonać rzeczy tak trudnej i zarazem wspaniałej, by za pomocą słów i rozmów zaintrygować czytelnika do tego stopnia, iż ten nie może doczekać się kolejnej strony, kolejnej odsłony rozmów bohaterów i wynikających z nich emocji. I dla mnie jest w tym coś z magii teatru...

Ilustracyjnie komiks ten jawi się w charakterystycznym stylu dla tego autora, gdzie to mamy nie najładniejsze, proste, surowe w postaci kreski i podzielone na drobne kadry, rysunki. Jednakże mają one w sobie coś urokliwego, pięknego, realistycznego, co sprawdza się idealnie dla tej konkretnej historii. To również lekko przygaszone, znakomicie dobrane i smutne kolory, które chyba również nie mogłyby być inne dla tej opowieści.

Jeśli jesteśmy ciekawi ludzi, prawdy o nas samych i współczesnej nam rzeczywistości, to komiks ten nas zachwyci. Zachwyci, oczaruje, wzruszy i skłoni do ważnych refleksji - choćby tych, jak my sami byśmy zachowali się na podobnych lekcjach aktorstwa i czego byśmy w ten sposób dowiedzieli się o sobie. I oczywiście jest to również czytelnicza rozrywka - ze wszech miar ambitna, czasami trudna i wymagająca, ale i zarazem przystępna dla każdego, kto tylko zechce zanurzyć się w tym magicznym świecie słów, emocji i samotności.

„Lekcje aktorstwa” Nicka Drnaso, to kolejne wielkie, znakomite dzieło tego utalentowanego twórcy komiksów. Dzieło na polu fabuły, emocjonalnej wymowy i ilustracyjnej oprawy, w której to piękno przyjmuje ciekawą i zaskakującą formę. To również opowieść dla nas i na nasze czasy, w których to po części wszyscy jesteśmy – lepszymi lub gorszymi, aktorami.  I jak to z dziełami bywa, wypada mi tylko gorąco was zachęcić do sięgnięcia po ten tytuł – zróbcie to, naprawdę warto.

Avatar użytkownika - wkp
wkp
Przeczytane:2023-06-09, Ocena: 5, Przeczytałem,

LEKCJE O LUDZIACH

Ari Aster zapowiedział prace nad filmową adaptacją ,,Lekcji aktorstwa", a Kultura Gniewu serwuje nam je w komiksowym pierwowzorze. No i bez dwóch zdań jest to kolejny wielki (i chyba na razie ostatni, bo z tego co się orientuję, to zostały już tylko jakieś krótkie formy) komiks Nicka Drnaso. Rzecz jak zwykle sterylna, specyficzna, ale jednocześnie pełna siły, prawdy i emocji. I zaludniona fascynującymi jednostkami, których losów autentycznie jesteśmy ciekawi.

Różni ludzie, różne losy, różne historie, jedna wspólna rzecz - lekcje aktorstwa. Grupka ludzi postanawia skorzystać z darmowej oferty. Nauka, jak grać, ma być dobrą formą spędzenia wolnego czasu, urozmaicenia życia, przełamania rutyny. Każdy chce czegoś innego, każdy ma jakieś oczekiwania. A co dostaną?

Siemowit Zagubiony
Robert F. Barkowski ;