Legenda Fioletowego Paula

Przez Ziemię tak młodą, że występują na niej jeszcze słowa wspólne dla ludzi i zwierząt, wędruje mała dziewczynka o imieniu Klara. Jedynym zajęciem Klary, poza wędrowaniem, jest poszukiwanie ognisk. Kiedy trafia na ognisko, przysiada się do obcych ludzi, słucha ich rozmów oraz śpiewów. Sama jednak nigdy się nie odzywa i pozostaje niewidzialna przez swoje rude włosy, które przypominają płomienie i zlewają się z ogniem.

Informacje dodatkowe o Legenda Fioletowego Paula:

Wydawnictwo: selfpublishing
Data wydania: 2019 (data przybliżona)
ISBN: 978-83-951369-0-0
Język oryginału: Polski
Ilustracje:Artysta Artur

Kup książkę Legenda Fioletowego Paula

Legenda Fioletowego Paula - opinie o książce

Avatar użytkownika - MaciekT94
MaciekT94
Przeczytane:2021-11-09, Ocena: 6, Przeczytałem,

Legenda Fioletowego Paula to książka, którą przeczytałem i jestem nią zachwycony. Nie ukrywam, przeczytałem w swoim życiu niewiele książek, stąd moja opinia będzie bardzo chaotyczna, ale napewno szczera i prawdziwa. ;-)

Gdybym miał zaklasyfikować ją do gatunku literackiego musiałbym chyba wymyśleć jakieś nowe Słowo ;-) trudno to nazwać literkami. Napewno jest to książka fantasy i przygodowa nie odbiegająca od magicznych i wymyślnych przygód niczym z Robinsona Cruzoe, ale przede wszystkim jest to według mnie książka psychologiczna, o relacjach kobieta- mężczyzna. Mam takie wrażenie, że dziś w szarym listopadzie 2021 roku, nie łatwo przychodzi nam ludziom dbać o to co najważniejsze, o relację z drugą osobą, o Miłość, o przyjaźń, o Boga. Moim zdaniem, które kształtowałem świadomie już kilka naście ładnych lat, wynika to po prostu z braku CZASU. Nie mamy dziś czasu na nic, każdy próbuje ułożyć sobie życie zarabiając pieniążki na to szczęście, (chwalebne) ale to nie wystarczy. Nie chcę rozpisywać się o ekonomię z jaką musimy się zmierzyć bo to nawet dla mnie byłoby za nudne ;-) (bardzo fajnie dla muzykalnych interpretuje to piosenka zespołu Twenty One Pilots "Stressed Out" ze słowami presji rodziny:"wake up! And earn Money!") ;-)...a więc tak;

W książce poznajemy Klarę, piękną młodą kobietę, która jak każdy szuka szczęścia w swoim życiu, tylko nie po najniższej linii oporu. Świat jest przedstawiony z perspektywy kobiety - która poznaje świat, chce i próbuje go zrozumieć poprzez kontakt z drugą osobą i przygody, historie z nimi związane.

Jest to książka zarówno dla kobiet jak i mężczyzn, ale z mojego punktu widzenia - bardziej dla mężczyzn. ;-)

Dzisiejszy świat oferuje niestety różne stereotypy odnośnie płci przeciwnej, a dzięki tej książce, gdy mężczyzna wykaże chęć zrozumienia to prawdopodobnie kiedyś znajdzie się "Odrobinę Bliżej Nieba". (Max Payne 1 ;-) ) Zamiast walczyć i oskarżać płeć przeciwną, można się przecież coś o niej dowiedzieć, a ta książka zbuduje w człowieku całkiem inne, nowe i lepsze patrzenie na drugiego człowieka. Dlatego uważam, że powinna być przeczytana przede wszystkim przez młodych mężczyzn wybierających sposób życia, drogę życiową ale też i tych z reguły starszych, którzy gdzieś zgubili swoje szczęście a mają determinację do złapania byka za rogi.

O ile żyjemy w Świecie, w którym jest jakiś kryzys ekonomiczny itp..., tym bardziej żyjemy wszyscy w kryzysie poznawczym. Ta książka wyciągnie nie jedną osobę ze swojej szufladki, nostalgii, smutku lub załamania. Książka poszerza horyzonty, otwiera wiele dróg, czyni człowieka wolnym. Brzmi ta opinia jak nudny podręcznik nwm psychologii :-) ale książka jest zaprzeczeniem nudy, to mogę każdemu/każdej zagwarantować. 6/6!!!

P.S. Polecam każdemu kierowcy?

Pozdrawiam i zachęcam do przeczytania Maciek T.

Książkę przemęczyłam. Wydanie, okładka, ilustarcje, czarują czytelnika. Ale kiedy przewraca się kolejne kartki ma się wrażenie, że czyta się pamiętnik 11-12-latki. Dialogi są dziecinne. Ich konstrukcja jest jakby niedojrzała. Pamiętam swoje próby pisarskie w młodości i też każde pytanie, każdy sygnał był wyrażony słownie. A przecież w normalnym życiu nikt tak nie rozmawia, są gesty, mimika, spojrzenie. Natomiast opisu krajobrazu są przepiękne, barwne, wręcz namalowane. Jeśli coś z tej lektury wyniosłam to zapewne jeden cytat, który ze mną zostanie:
"Próbuję Ci tylko przekazać, że nie rozczarujesz mnie, jeśli odejdziesz. Pomimo iż będzie mi z tego powodu smutno. Nie potrzebuję Cię tutaj do czegokolwiek. Ja po prostu chciałem żebyś tu była."

Avatar użytkownika - karolinaosewska
karolinaosewska
Przeczytane:2020-04-26, Ocena: 6, Przeczytałam, 52 książki 2020,

28/52/2020
#recenzja
"Legenda Fioletowego Paula" Klara

Ahoj marynarzu, czy jesteś odważny, czy nie lękasz się nieznanego, czy podróże są twoją pasją, czy marzenia są twoją bronią, jeśli kochasz Narnię, Shire i Śródziemie, jeśli twoje serce podbił kapitan Jack Sparrow i pokochałeś Małego Księcia oraz Króla Maciusia Pierwszego, to uwierz mi na słowo, że pokochasz ten świat, świat Klary i Rainera, podaj więc mi dłoń i wsiądź na pokład Fioletowego Paula i wyrusz razem z nami w niezapomnianą podróż przez Może Morze.

"Niewidzialna
dla Ciebie
dla całego świata
Żyję pośród ludzi
jednak ciągle sama
Za plecami
wtedy gdy myślicie, że nie słyszę
Wasze słowa ranią moją duszę
jestem inna
ale nie jestem gorsza od Was
Niewidzialna
tak właśnie mam na imię
czym zasłużyłam sobie
na waszą obojętność
na wasz chłód
pogardę
ludzie którzy nie dostrzegacie mnie
Niewidzialna
dla Ciebie
dla całego świata…"

Tak właśnie czuje się Klara, główna bohaterka "Legendy Fioletowego Paula". Te fragmenty mojego wiersza idealnie opisują stan ducha Klary. Może dlatego polubiłam ją od pierwszych stron tej opowieści.
Klara, jak sama mówi, pochodzi znikąd, i całe swoje życie wędruje przez siebie, szukając przyjaźni, miłości, swojego miejsca na młodej jeszcze Ziemi. Od czasu do czasu przysiada się do ludzi, zebranych wokół ognisk, które Klara uwielbia, ale ludzie jej nie dostrzegają, bowiem kolor jej włosów zlewa się z blaskiem ogniska i jest jakby niewidzialna, koleżanki, ludzie, których do tej pory spotykała nie rozumieli jej, traktowali z chłodem i obojętnością.

Wszystko zmienia przypadkowe spotkanie na plaży. Klara spotyka pewnego chłopca, imieniem Rainer, który przedstawia się jako żeglarz. To niby nic znaczące, przypadkowe spotkanie odmieni całe życie Klary...ale zanim, to ich drogi rozejdą się na kilka lat.

Klara odnajdzie swoje szczęście w pewnej wiosce, odnajdzie tam przyjaznych ludzi, w tym serdecznego przyjaciela Radusia. Niby jest szczęśliwa, wierzy że udało się jej odnaleźć swoje miejsce na ziemi, ale ciągle czegoś jej brakuje, za czymś tęskni, coś ją wzywa. Przypomina sobie spotkanego przed laty chłopaka na plaży, i odzywa się w niej marzenie o żeglowaniu, pragnienie zostania marynarzem, wyrusza więc w poszukiwaniu Rainera, żegnając się z mieszkańcami Wioski, w tym z Radusiem. Udaje jej się nawiązać kontakt z Rainerem, kapitanem Fioletowego Paula i tak rozpoczyna się jej wielka podróż. Podróż nie tylko w odkrywaniu tajemniczych, niezbadanych wysp, zakątków młodej ziemi, ale także podróż wgłąb siebie, podróż w poszukiwaniu odpowiedzi na dręczące ją pytania i wątpliwości, w poszukiwaniu Boga, przyjaźni, miłości, a także szczęścia i swojego miejsca na ziemi. Jest to także podróż, która pokazuje nam etapy dojrzewania Klary, jej przemiany z nieśmiałej, pełnej lęku i niepewności dziewczyny, w odważną, otwartą, przebojową kobietę, której ostatecznie udaje się odnaleźć to czego szukała, podążając za głosem serca i za marzeniem.

"Legenda Fioletowego Paula" to przepiękna opowieść, która podbije niejedno serce, tego jestem pewna. Choć to nie prosta lektura, bo potrzeba na nią czasu i skupienia, to niesie ze sobą wiele emocji, przemyśleń, wartości. Niczym "Mały książe" czy "Król Maciuś Pierwszy" prezentuje w magiczny, cudowny sposób świat, ludzi, wiarę, uczucia, nasze lęki, strachy, demony, które nami targają. Autorka w godny podziwu sposób snuje opowieść o samotności, akceptacji, przyjaźni, miłości, szukaniu siebie, absurdach świata ludzkiego, a przede wszystkim o marzeniach. Marzeniach, które są naszą tarczą i bronią, dzięki którym jesteśmy znieść wiele, przetrwać dużo, mieć nadzieję na lepszą przyszłość.

"(...)Powiem Wam szczerze
nie chciałam dorosnąć
chciałam na zawsze dzieckiem pozostać
a jednak dorosłam
Narnia zdaje się być dziś tak odległa
lecz siła mojej wyobraźni jest niezmienna
odnajdę do niej drogę
nawet już jako dorosła panienka ;)
Nikt nie zabroni mi marzyć
nikt nie odbierze mi marzeń
to moja broń
nikt nie zniszczy mnie
i moich marzeń !
Mam marzenia
choć o czym innym dziś marzę
niż wtedy gdy byłam dzieckiem
lecz to niczego nie zmienia
Narnia znów przede mną swe drzwi otwiera…"

Na uwagę zasługuje przepiękne, podbijające serce wydanie tejże magicznej książki. Przepiękne ilustracje wewnątrz powieści, prześliczna okładka, a także ujmująca dusze poezja autorki, którą przeplata prozę. To wszystko zasługuje na pochwałę i wielkie brawa dla autorki. "Legenda Fioletowego Paula" zdaje się na pierwszy rzut oka powieścią pełną absurdu i groteski, ale to tylko pozory, trzeba wejść w tę powieść głębiej, odkryć jej drugie dno, wtedy odsłoni nam ona przed nami niezwykły, magiczny świat, który skrywa wiele trafnych przemyśleń, wiele ważnych wartości, obserwacji i celnych uwag.

Dziękuję z całego serca autorce za możliwość udziału w tej przecudnej wyprawie, za przyjemność poznania ognistowłosej Klary, niebieskookiego Rainera i wielu cudownych, zaskakujących miejsc i przesymaptycznych, choć trochę zwariowanych bohaterów.

Jestem pewna, że ci czytelnicy, którzy kochają Narnię, Krainę Czarów, Shire, przygody Eragona i Jacka Sparrowa na pewno zakochają się w przygodach Klary i Rainera. A ci którzy doceniają kunszt dzieł takich jak "Mały książe" i "Król Maciuś Pierwszy" na pewno docenią kunszt "Legendy Fioletowego Paula". Polecam z całego serca dzieciom, młodzieży, dorosłym ! Przepiękna opowieść ! Moja ocena to ??????/6 ! Polecam !

Szczerbata śmierć
Arkady Saulski