Księżyc zaszedł, W niepewnym boju

Dwie poruszające historie amerykańskiego mistrza pióra, który jak nikt inny objawia prawdę o człowieku.

,,Księżyc zaszedł", nowela, której posiadanie w faszystowskich Włoszech było karane śmiercią, rozgrywa się w czasie II wojny światowej w nadmorskim miasteczku w północnej Europie. Niespodziewany desant batalionu spadochroniarzy doprowadza do zajęcia portu przez wroga. By zachować spokój, okupanci decydują się na wyjście ,,humanitarne" - zamiast zmienić ludzi u władzy, całkowicie ich sobie podporządkowują. Mieszkańcy nie zamierzają jednak łatwo się poddać. Kiedy ich bierny sprzeciw zamienia się w czynny opór, na jaw wychodzi prawda o wojnie i naturze ludzkiej.

W powieści ,,W niepewnym boju" Jim Nolan jest jednym z organizatorów strajku wędrownych pracowników sezonowych w kalifornijskich sadach. Bunt, który planowo miał objąć zbieraczy owoców i bawełny, przeradza się w brutalny konflikt między wyzyskiwaczami a wyzyskiwanymi. Gdy władzę przejmuje ślepy fanatyzm, sytuacja powoli wymyka się spod kontroli...

John Steinbeck (1902-1968) - amerykański powieściopisarz, laureat literackiej Nagrody Nobla w 1962 r. za ,,realistyczny i poetycki dar, połączony z subtelnym humorem i ostrym widzeniem spraw społecznych". Jego najbardziej znane powieści to ,,Grona gniewu", ,,Myszy i ludzie" i ,,Na wschód od Edenu".

Informacje dodatkowe o Księżyc zaszedł, W niepewnym boju:

Avatar użytkownika - niepoczytalna
niepoczytalna
Przeczytane:2024-06-04, Ocena: 4, Przeczytałem,

Zapowiedź geniuszu

Kolejny raz w księgarniach pojawiła się pozycja łącząca dwie powieści Johna Steinbecka w jednym tomie. "Księżyc zaszedł" i "W niepewnym boju" to jedne z pierwszych powieści przyszłego noblisty pierwotnie wydane w 1936 roku. Chociaż nie są to najwybitniejsze dzieła w dorobku pisarza, to czuć w nich zapowiedź jego późniejszych sukcesów.

"Księżyc zaszedł" na pierwszy rzut oka wydaje się być typową powieścią o tematyce wojennej. Początkowo sposób narracji wydał mi się dość chaotyczny, jednak - podobnie jak w przypadku kilku innych powieści tego autora - wystarczyło po prostu cierpliwie podążać za historią. Steinbeck ukazuje niszczycielski wpływ wojny (okupacji) na ludzką psychikę - zarówno podbitych, jak o najeźdźców. Chociaż samo przesłanie nie jest może zbyt odkrywcze i oryginalne, to wyczuwalny jest kierunek w jakim podąży twórczość Steinbecka.

W "Niepewnym boju" można by uznać za rozbudowaną wyprawkę do jednego z najsłynniejszych dzieł w dorobku Johna Steinbecka - "Gron gniewu". Autor pochylił się nad trudnym losem pracowników najemnych bezwzględnie i z premedytacją wykorzystywanych przez właścicieli ziemskich. Wydźwięk powieści nie jest jednak tak jednoznaczny, jak można by się tego spodziewać. W przypadku "Niepewnego boju" walka o sprawiedliwość nie jest ani piękna, ani wzniosła, a na dodatek cel często przysłania poniesione ofiary.

Choć ciągle nie jestem przekonana do wydawania kilku powieści w jednym tomie, to każde kolejne wznowienie twórczości Steinbecka jest przeze mnie wyczekiwane. Niezmiennie pozostaje on jednym z moich ulubionych prozaików i ciągle polecam Wam sięgnięcie po jego książki, nawet jeśli w pierwszej kolejności proponuję "Na wschód od Edenu" i wspomniane już "Grona gniewu", jako najwybitniejsze w jego pisarskim dorobku.

Avatar użytkownika - Roksana
Przeczytane:2014-11-28, Ocena: 5, Przeczytałam,
Na wschód od Edenu. Tom 2
John Steinbeck0
Okładka ksiązki - Na wschód od Edenu. Tom 2

Poruszająca historia dwóch braci rywalizujących o miłość ojca i jednej kobiety to najwybitniejsza - obok Gron gniewu - powieść sławnego pisarza. Steinbeck...

Ulica Nadbrzeżna
John Steinbeck0
Okładka ksiązki - Ulica Nadbrzeżna

Kolejny tom dzieł laureata literackiej Nagrody Nobla. Ulica Nadbrzeżna położona w ubogiej dzielnicy portowego miasta Monterey jest domem „dziwek...

Jak (nie) zostać królową
Katarzyna Redmerska ;