Królewska Nierządnica

Romans historyczny ukazujący Londyn i Anglię w drugiej połowie wieku XVII, rządy króla Karola II Stuarta po powrocie na tron, a przede wszystkim życie jednej osoby - tytułowej ladacznicy - Nell Gwynn.

Czytelnik poznaje ją jako nastoletnią dziewczynę handlującą dla matki ostrygami na ulicach angielskiej stolicy; ogląda razem z nią powrót do kraju króla Karola II; wkracza do przybytków rozkoszy, gdy Nell postanawia zostać - tak jak starsza siostra - prostytutką, by uniezależnić się od despotycznej matki i samej zarobić na godne życie; doświadcza fascynacji teatrem i aktorskim życiem, gdy Nell odnajduje w sobie talent i występami na scenie zaskarbia sobie miłość widowni, a jednocześnie odnajduje pierwszą, prawdziwą miłość; dowiaduje się, w jaki sposób dziewczyna z desek teatru przechodzi do łóżek możnych i wpływowych mężczyzn, by w końcu zostać monarszą kochanką - jedną z wielu, co należy nadmienić - i urodzić mu dzieci.

Książka jest napisana barwnym językiem; w interesujący sposób przybliża współczesnemu czytelnikowi czasy restauracji dynastii Stuartów i rządów Karola II - nie poprzez opis życia mężczyzn, decydujących o losach królestwa, lecz kobiet, które ich w sobie rozkochiwały.
źródło opisu: www.ksiegarnia.bellona.pl

Królewska Nierządnica - opinie o książce

Avatar użytkownika - la_pinguin
la_pinguin
Przeczytane:2014-01-21, Ocena: 4, Przeczytałam, 52 książki 2014,
Historyczne porno. Niestety nie da się inaczej tej książki, a już na pewno jej kilkunastu pierwszych rozdziałów określić. Ja rozumiem wszystko. Że trudno jest pisać o losach kurtyzany nie opisując jej zawodu. Ale czy trzeba tak dokładnie? Ze szczegółami? Tak, żeby czytelnik dostawał pełne instrukcje jak, z której strony, ile razy... A do tego jeszcze w pakiecie barwny opis anatomicznych szczegółów. Królewska Nierządnica jest opowieścią o Nell Gwynn, jednej z licznych kochanek Karola II. Poznajemy ją, jak w dniu powrotu monarchy z wygnania do Londynu postanawia odmienić swoje życie. Nie chce już być narzędziem w rękach matki- alkoholiczki, popychadłem używanym do wszelkich posług. Niestety jedyną drogę do poprawy swojego losu widzi w handlowaniu własnym ciałem. Jednak nie mająca doświadczenia dziewczynka łatwo daje się oszukać i skrzywdzić. Dlatego schronienia szuka u siostry, Rose, która para się tym fachem znacznie dłużej. Ale życie w burdelu nie jest tak różowe jak wydawało się Nell na początku. Jednak udaje jej się w końcu znaleźć swoje szczęście. Gdyby Nell była chłopcem to byłaby małym ulicznikiem, pełnym sprytu i hardości, a że nie jest to stała się pyskatą ladacznicą, a później, uwielbianą przez widzów, aktorką. Taką, która potrafi się odszczeknąć każdemu, a jednocześnie budzi wiele sympatii. Chyba jednej i drugiej cesze charakteru w tym samym stopniu Nell zawdzięczała to, że zwróciły się w jej stronę oczy najważniejszych w państwie osób. Historia Nell przypomina trochę historię Kopciuszka. Uboga dziewczyna znajduje swojego księcia z bajki i wiedzie z nim, prawie szczęśliwe, życie. Ta bajkowa historia, która wydarzyła się naprawdę, jest ogromnym atutem książki. Sprawia, że mogą po nią sięgnąć nie tylko miłośnicy historii. Gillian Bagwell doskonale uchwyciła klimat Londynu drugiej połowy XVII w. Przenosi nas z obskurnych burdeli wprost do królewskiego zamku, a potem do, świeżo otworzonego teatru. Każde z tych miejsc tętni życiem, jest barwne, żadne nie robi wrażenia sztucznego czy stworzonego przez autorkę na siłę. Tak samo jest w przypadku postaci, które spotykamy. Mogą być złe albo dobre, możemy je kochać bądź nienawidzić ale nie przechodzimy obok nich obojętnie. I wszystkie te zalety Królewskiej Nierządnicy trochę bledną w obliczu niesmaku jaki pozostawiły po sobie pierwsze rozdziały. Później autorka skupiła się na opisywaniu romansu i Nell i Karola, a nie tylko na jej erotycznej działalności i książka zaczęła być wciągająca. Mam takie wrażenie, że tam, gdzie trudno było znaleźć jakieś konkretne informacje na temat życia Nell Gillian Bagwell wstawiła barwne sceny seksu. Zaś kiedy bohaterka związała się z królem i jej życie stało się lepiej udokumentowane, autorka mogła czerpać ze źródeł i nie potrzebowała takiego "zapychacza". Gillian Bagwell jest, na razie, mało znaną u nas autorką powieści historycznych, których akcja osadzona jest w XVI i XVII w. Jest ona nie tylko pisarką, ale również pasjonatką historii Anglii tego okresu. Do tej pory spod jej pióra wyszły trzy książki (tłumaczenia na polski doczekała się jedna). Królewska Nierządnica nie jest książką idealną, ale jest wciągającą lekturą, która przenosi czytelnika w czasie.
Avatar użytkownika - Muminka789
Muminka789