Międzywojenne Kresy to miejsce szczególne. Choć dziś znajdują się poza granicami Polski, współtworzą narodową tożsamość i intrygują skomplikowaną przeszłością. Na przekór stereotypom są także częścią dziedzictwa polskiej architektury nowoczesnej. Michał Pszczółkowski, wybierając jako przykład siedemdziesiąt obiektów, wzniesionych na Kresach w latach międzywojennych, kompleksowo omówił nie tylko historię tych budynków, ale także historię Kresowian.

,,Książka Michała Pszczółkowskiego jest pierwszym opracowaniem dającym całościowy, zbiorczy obraz architektury polskiej w dwudziestoleciu międzywojennym na obszarze wszystkich województw tworzących Kresy Wschodnie II Rzeczypospolitej. Syntetyczność i kompleksowość ujęcia, prezentacja umiejętnie dobranego i bogatego zestawu reprezentatywnie wybranych obiektów oraz wyczerpujące wykorzystanie literatury przedmiotu i źródeł drukowanych, stanowią o wysokich walorach opracowania".

Z recenzji dr hab. Małgorzaty Dolistowskiej

,,Nie mam wątpliwości, że książka Michała Pszczółkowskiego zawiera wiele nowych ustaleń i mocno poszerza naszą wiedzę o polskiej architekturze na Kresach w okresie międzywojennym. Uważam tę monografię za ważne i trwałe dokonanie w polskiej historiografii. (...) Autor posługuje się jasnym, komunikatywnym i sugestywnym językiem. Pisze nienaganną polszczyzną, stąd jego monografię czyta się z przyjemnością i z dużym pożytkiem poznawczym".

Z recenzji prof. dr. hab. Stanisława Sławomira Nicieji

,,Dr Pszczółkowski objął swymi penetracjami rzadko podejmowany temat architektury miejskiej. Zapewne musiał odbyć wiele podróży do prowincjonalnych miast, zazwyczaj pozostających dotąd poza zainteresowaniami badaczy. Wyłonił się z tego nowy, interesujący historycznie obraz polskiej polityki budowlanej, gospodarczej i osadniczej, zmierzającej do integracji państwa (...)".

Z recenzji prof. dr. hab. Jerzego Malinowskiego

Informacje dodatkowe o Kresy nowoczesne. Architektura na ziemiach wschodnich II Rzeczypospolitej 1921-1939:

Wydawnictwo: Księży Młyn
Data wydania: 2016-04-15
Kategoria: Architektura, kultura, sztuka

Kup książkę Kresy nowoczesne. Architektura na ziemiach wschodnich II Rzeczypospolitej 1921-1939

Kresy nowoczesne. Architektura na ziemiach wschodnich II Rzeczypospolitej 1921-1939 - opinie o książce

Architektura Włocławka
Michał Pszczółkowski0
Okładka ksiązki - Architektura Włocławka

W latach międzywojennych Włocławek był największym miastem powiatowym ówczesnego województwa warszawskiego, i choć daleko mu było do metropolii...

Architektura szkolna II RP
Michał Pszczółkowski0
Okładka ksiązki - Architektura szkolna II RP

Walka z analfabetyzmem i powszechny dostęp do edukacji w latach międzywojennych streszczały się w słowach: ,,Budowa szkół powszechnych to fundament niepodległości...

Księga zaklęć
Agnieszka Rautman-Szczepańska