Kościół kobiet

- Puk puk.

- Kto tam?

- To my, więcej niż połowa Kościoła!

Taki improwizowany dialog krzyczały kobiety w stronę hierarchów udających się na synod w 2018 roku.

Ruch równouprawnienia w Kościele to nie tylko ostatnich pięćdziesiąt lat, to cała historia chrześcijaństwa, w której kobiety odgrywały ważną, acz często niezauważaną czy marginalizowaną rolę. Nigdy jednak, dla wielu kobiet, doświadczenie powszechności Kościoła i siły wzajemnego wsparcia nie było tak mocne i realne jak dziś.

Zuzanna Radzik, teolożka, kreśli przed czytelnikiem obraz niezwykle dynamicznego i różnorodnego środowiska kobiet, dla których Kościół to dom, w którym chciałyby mieć głos. I będą o ten głos walczyć. To młode teolożki, siostry zakonne pracujące z wykluczonymi, żony i matki zaangażowane w we wspólnoty religijne. Odważne, silne, inspirujące.

Obecne, drugie poszerzone wydanie książki zawiera nowe rozmowy z katolickimi feministkami z całego świata i analizę zmian w równouprawnieniu, jakie pojawiły się w Kościele w ciągu ostatnich pięciu lat.

Informacje dodatkowe o Kościół kobiet:

Wydawnictwo: WAM
Data wydania: 2020-01-21
Kategoria: Literatura faktu, reportaż

Tagi: Literatura faktu

Kup książkę Kościół kobiet

Kościół kobiet - opinie o książce

Avatar użytkownika - lucter
lucter
Przeczytane:2017-04-24,
Książka uświadomiła mi istnienie wielu rzeczy: jaka była obecność kobiet na soborze, jak się zrzeszają, jak działają (zakonnice prawniczki, obywatelskie nieposłuszeństwo i protesty przeciw broni nuklearnej) dążenia do diakonatu i kapłaństwa kobiet (a nawet ruch zbuntowanych kobiet, które zostały kapłanami wbrew zakazom i działają na obrzeżach, tam gdzie są przyjmowane), teologia feministyczna (i jej kształty zależnie od doświadczeń kobiet w różnych częściach świata), jak kościół widzi i opisuje naturę i rolę kobiety mimo zmieniających się czasów, no i oczywiście... GENDER (w polskim kościele straszy się nim bardziej niż diabłem , a np. w Indiach jest oficjalną polityką tamtejszego episkopatu, a to dzięki wielkiemu zaangażowaniu kobiet i mężczyzn - księży, którzy widzą palące problemy społeczne, jak przemoc wobec kobiet i konieczność działania). Bardzo rzetelnie napisana książka oparta na wielu źródłach pisanych i wywiadach.
Avatar użytkownika - baros83
Przeczytane:2015-05-14, Ocena: 5, Przeczytałam,
Kościół kobiet
Zuzanna Radzik 0
Okładka ksiązki - Kościół kobiet

Kapłaństwo kobiet? Katolickie feministki wypowiadające się o etyce seksualnej i antykoncepcji? Charyzmatyczne kobiety obecne w służbie liturgicznej? Feministyczne...

Jak ograłem PRL. Na rowerze
Witek Łukaszewski