Kościół i chrześcijaństwo na ziemiach polskich. Atlas historyczny

Atlas jest kartograficznym zarysem dziejów Kościoła na ziemiach polskich. Obejmuje także dzieje Kościoła po 1795 roku. Państwo polskie przestało wówczas istnieć. Kościół katolicki trwał dalej, chociaż pod wpływem władców zaborczych zmieniały się jego struktury. Czasy najnowsze ukazane są na bardziej ogólnym tle dziejów Polski, można więc na Kościół spojrzeć przez pryzmat partyzantki antykomunistycznej, powojennej fali strajkowej, walki komunistów z Polskim Stronnictwem Ludowym. Wiele map dotyczy zmagań komunistów z Kościołem, kwestii Millenium czy wreszcie protestów społecznych z lat 1956, 1968 1970, 1976, 1980. Także kwestie ,,Solidarności" i stanu wojennego w latach 1981-1983 ukazane zostały w nieco szerszym kontekście. Wiele szkiców poświęconych jest pielgrzymkom Jana Pawła II oraz dziejom polskiego Kościoła po 1989 roku. Mapy koncentrują się nie tylko na zmianie struktur, lecz także na procesach zachodzących w Kościele. Album zamykają szkice obrazujące ruch pielgrzymkowy, koronowane i niekorowane wizerunki Matki Boskiej oraz najważniejsze sanktuaria polskich świętych.

Informacje dodatkowe o Kościół i chrześcijaństwo na ziemiach polskich. Atlas historyczny:

Wydawnictwo: Bellona
Data wydania: 2016-05-21
Kategoria: Historyczne

Kup książkę Kościół i chrześcijaństwo na ziemiach polskich. Atlas historyczny

Kościół i chrześcijaństwo na ziemiach polskich. Atlas historyczny - opinie o książce

Marek Gędek0
Okładka ksiązki - Atlas historyczny drugiej wojny światowej. Wydarzenia polityczne i przebieg działań wojennych

Atlas ukazuje, obok działań militarnych na różnych frontach wojny, także sytuację polityczną, która stanowiła ważniejszy element całej wojny...

Wojny polsko-rosyjskie od XVIII do XX wieku
Marek Gędek0
Okładka ksiązki - Wojny polsko-rosyjskie od XVIII do XX wieku

Polska weszła w konfrontację z Wielkim Księstwem Moskiewskim, a potem Rosją, wraz z zawarciem Unii w Krewie z Litwą. W XVIII wieku Piotr Wielki i Katarzyna...

Szczerbata śmierć
Arkady Saulski