Kompletny Przewodnik Runiczny. Od Magii Po Przepowiadanie Przyszłości

W Północnej Europie istniało wiele różnych alfabetów runicznych, ale najbardziej powszechnym był system germański lub Starszy FU-THARK Alfabet ten nosi nazwę od pierwszych liter nazw run - F, U, TH, A, R i K. Był to system najszerzej stosowany od roku 200 p.n.e. aż do ósmego wieku i tym systemem będziemy zajmować się w niniejszej książce. Alfabet ten zawiera 24 litery i jest podzielony na trzy grupy po osiem liter każda, nazywamy je ósemką Frei, ósemką Hagalla i ósemką Tira.
Trzymasz w rękach książkę o wróżbach i magii runicznej. Nie znajdziesz w niej informacji na temat historii, zwyczajów i mitologii ludów nordyckich i anglosaskich, które używały opisanych tu run. Istnieje wiele wspaniałych książek o tej tematyce, napisanych przez naukowców z całego świata, ja postanowiłam skupić się raczej na praktycznych, a nie historycznych aspektach run.
Nie znaczy to, że podstawowa wiedza na ten temat nie jest istotna. Poznanie mentalnych i fizycznych realiów ludzi, którzy je stworzyli, jest tak samo ważne, jak zrozumienie znaczenia samych run. Czym bowiem są runy jeśli nie magicznym przedłużeniem doświadczeń i realiów mieszkańców Europy Północnej? Na końcu tej książki, na liście proponowanych lektur, znajdziesz wiele ciekawych prac omawiających ten aspekt, gorąco zachęcam do zapoznania się z nimi.
Celem niniejszej książki jest podanie jak największej ilości użytecznych informacji na temat znaków runicznych. Głównie z korzyścią dla nowicjuszy. Zanim zaczęłam sporządzać notatki, które wykorzystałam w tej książce, sięgałam do pięciu różnych źródeł w poszukiwaniu najdokładniejszych interpretacji symboliki run.
Mimo wykorzystania tak wielu różnych źródeł, udało mi się znaleźć i zrozumieć jedno. Przerzucanie stert informacji nie prowadzi w najmniejszym stopniu do odkrycia prawdziwego wewnętrznego znaczenia run. Był to okres, kiedy poznawałam znaki runiczne, nauczyłam się wtedy, że nie można dokładnie wróżyć z książki. Ani z tej, ani z żadnej innej. Książki są po prostu narzędziem, które pomaga nam ruszyć z miejsca i stymuluje nasz umysł do dalszych poszukiwań i samodzielnej nauki.
Dla naszych badań to nieszczęście, że urodziliśmy się w dwudziestym wieku zamiast, powiedzmy, w szóstym. Gdybyśmy żyli w szóstym wieku, uczyłby nas szaman z naszej wioski. Szaman był dla swoich ludzi ważnym duchownym i magikiem. Na nim spoczywała odpowiedzialność za to, aby plony były obfite, polowania udane, a kobiety płodne. Znał też tajemnice znaków runicznych. Za pomocą run mógł błogosławić i rzucać klątwy, ranić i uzdrawiać. Mógł tez wróżyć, i z powodu tej umiejętności był bardzo poważaną osobą, zarówno przez wodzów, jak i prostych ludzi.
Należy pamiętać, że runy były TAJEMNICĄ dla tych ludzi, w pełnym tego słowa znaczeniu. Były MOCAMI, tajemniczymi towarzyszami, których znający ich ludzie mogli używać w różnych celach. Ich magiczne wykorzystanie powierzano nielicznym, a wiedza nigdy nie została spisana dla ludzi (być może) mniej ważnych. Wszystkie informacje były przekazywane ustnie i zapamiętywane. Dzięki mozolnej nauce i prawidłowemu wykorzystaniu, runy zbliżały do bogów i pomagały w zwykłym, codziennym życiu.
Istniały runy pozwalające wpłynąć na pogodę, zwiększyć plony czy uzdrowić chorych. Były wyryte na wielu przedmiotach. Broń, rogi do spożywania napojów, harpuny, dzioby statków, belki domów - każdy przedmiot miał swoją kombinację run, która miała chronić i przynosić szczęście.

Informacje dodatkowe o Kompletny Przewodnik Runiczny. Od Magii Po Przepowiadanie Przyszłości:

Wydawnictwo: Studio Astropsychologii
Data wydania: 2014 (data przybliżona)
Kategoria: Wiedza ezoteryczna
Tytuł oryginału: A Practical Guide to the Runes: Their Uses in Divination and Magic
Tłumaczenie: Kamila Knockenhauer

Tagi: runy magia wróżbiarstwo ezoteryka

Kup książkę Kompletny Przewodnik Runiczny. Od Magii Po Przepowiadanie Przyszłości

Kompletny Przewodnik Runiczny. Od Magii Po Przepowiadanie Przyszłości - opinie o książce

W przewodniku tym Autorka krótko opisuje zasady magii runicznej, omawia czym są oraz skąd się wywodzą runy, jaką pełnią rolę we wróżbiarstwie i jak je interpretować podczas wróżenia. W poszczególnych rozdziałach przybliża czytelnikowi sposoby samodzielnego wykonania run, przedstawia potrzebne do tego celu narzędzia i materiały. Wskazuje najlepsze, najdogodniejsze metody wykonania run i sakiewki na runy, z wykorzystaniem w tym przedsięwzięciu indywidualnego wkład i własnej inwencji twórczej. Ponadto podpowiada jakich kolorów i tworzyw użyć (co to też ma znaczenie magiczne) oraz sugeruje gdzie najlepiej przechowywać runy. Omawia jak tworzyć bindruny, wyjaśnia czym są talizmany i pokazuje jak je tworzyć z run.

Wskazuje na ich pozytywną i negatywną stronę run (w pozycji odwróconej). To, czym ten poradnik odróżnia się od wcześniej przeczytanego przeze mnie poradnia "Runy proste i skuteczne", są to przydatne informacje, które Autorka umieściła przy wyjaśnianiu znaczenia run, czyli: pokazaniem powiązań pomiędzy runami, omówienie tych run, które korelują ze sobą i próba wyjaśnienia zależności między nimi.
Wyjaśnia zasady wróżenia i ich rozmieszczenie w podstawowych rozkładach: w układzie z jedną runą, trzema, pięcioma i siedmioma runami.

Lisa Peschel w swoim poradniku często odwołuje się do indywidualności, stawiając ją na pierwszym miejscu, jako bardzo ważny element czy to podczas tworzenia własnych talizmanów, run, czy po prostu podczas interpretacji znaczenia run.

Dodatkowym atutem poradnika jest rozdział "Runy w magii", gdzie mamy raz jeszcze wyjaśnione znaczenie run, ale tym razem ta wiedza potrzebna jest do wykorzystania jej przy tworzeniu własnych talizmanów.

Kolejnym plusem tego poradnika jest siedem dodatków na końcu książki, w którym Autorka umieściła pełny alfabet runiczny, proste odnośniki runiczne (przydatne przy tworzeniu talizmanów z run), znaczenie w magii dni tygodnia, kolorów, stron świata, magiczną moc drzew, a dla chętnych opis faz księżyca, w których najlepiej dokonywać wróżb.

Myślę, że ten poradnik jest napisany bardziej przystępnym językiem, niż wspomniane "Runy proste i skuteczne" Kulejewskiej. Tamto może spokojnie służyć za szybką ściągę, ale jeśli naprawdę chcemy dowiedzieć się czegoś więcej o runach, ich wykorzystaniu na przykład jako talizman, poznać więcej szczegółów, to ten poradnik może lepiej sprostać naszym wymaganiom, zwłaszcza jeśli jest się początkującym w tym temacie.

Opinia opublikowana na moim blogu:

Szczerbata śmierć
Arkady Saulski