Kołakowski. Czytanie świata. Biografia

Pierwsza pełna biografia Leszka Kołakowskiego

Ten wybitny filozof niechętnie mówił o sobie i życiu prywatnym, pozostając w cieniu swego dzieła. Pozbawiony w PRL-u prawa nauczania i obłożony zakazem druku, opuścił w 1968 roku Polskę, by wkrótce zostać profesorem prestiżowego All Souls College w Oxfordzie.

Jego "Tezy o nadziei i beznadziejności" w latach 70. stały się głównym źródłem intelektualnej inspiracji dla powstającej w Polsce opozycji demokratycznej, a "Główne nurty marksizmu", wielki rozrachunek z totalitaryzmem, to jedna z najważniejszych książek XX wieku.

Znawca chrześcijaństwa i filozofii religii, szukający Absolutu, do końca życia pozostawał poza Kościołem. Pierwszy laureat amerykańskiej Nagrody im. Johna Klugego nazywanej ,,filozoficznym Noblem" (2003), kawaler Orderu Orła Białego (1997).

W bestsellerowych tomach "Mini wykłady o maxi sprawach" oraz "O co nas pytają wielcy filozofowie?" Leszek Kołakowski przybliżył szerszej publiczności w Polsce dorobek najwybitniejszych myślicieli w historii.

Korzystając z bogatego archiwum udostępnionego niedawno przez rodzinę, Zbigniew Mentzel opowiada historię fascynującego człowieka, którego przenikliwości bał się Gomułka i partyjni aparatczycy.

Nieprzyjaciel banału. Imponujący wiedzą mistrz.

Nauczyciel, jakiego dziś potrzebujemy.

Zbigniew Mentzel - pisarz, krytyk, felietonista. Przygotował do druku osiem tomów pism rozproszonych Leszka Kołakowskiego. Autor rozmowy rzeki z filozofem zatytułowanej "Czas ciekawy, czas niespokojny" oraz kilku zbiorów opowiadań i felietonów, a także powieści "Wszystkie języki świata" i "Spadający nóż".

Informacje dodatkowe o Kołakowski. Czytanie świata. Biografia:

Kołakowski. Czytanie świata. Biografia - opinie o książce

Niebezpieczne narzędzie w ustach
Zbigniew Mentzel0
Okładka ksiązki - Niebezpieczne narzędzie w ustach

Teskty składające się na niniejszy tom pochodzą z lat 1997-2001 i z jednym wyjątkiem ( Plan Warszawy)- publikowane były na łamach " Tygodnika Powszechnego"...

Krzycz! Teraz!
Zbigniew Mentzel0
Okładka ksiązki - Krzycz! Teraz!

Krzycz! Teraz! to powrót znajdującego się w wielkiej formie Zbigniewa Mentzla - powieściopisarza. Twórczość Zbigniewa Mentzla rozwija się dwutorowo:...

Księga zaklęć
Agnieszka Rautman-Szczepańska