Kobieta w 1000º C

Największa gwiazda islandzkiej literatury w szalonej opowieści o XX i XXI wieku.

Herra to osiemdziesięcioletnia wnuczka pierwszego prezydenta Islandii – mieszka w garażu, z laptopem i starym granatem ręcznym. Pod łóżkiem ma dwa kartony pall malli, które zdąży wypalić, nim wysadzi się w powietrze. W głowie korowód nieprawdopodobnych, a jednak prawdziwych wspomnień: szaleństwo drugiej wojny światowej, ekscesy lat sześćdziesiątych, gdy romansowała z Beatlesami, absurdy współczesności. Za oknem Islandia, która właśnie pogrąża się w kryzysie.

Hallgrímur Helgason nie ma dla nas litości. Tnie ostrzem satyry, wrzuca w szalony wir historii, każe patrzeć na świat oczami ekscentrycznej staruszki. Jak nikt inny potrafi oddać szaleństwo współczesnego świata, pisać o sprawach przejmujących i trudnych w sposób ironiczny i pełen humoru. Wielokrotnie nagradzany; jego powieść 101 REYKJAVIK doczekała się słynnej ekranizacji. Kobieta w 1000°C została nominowana do Nordic Council Literature Prize oraz Icelandic Literary Prize.

Informacje dodatkowe o Kobieta w 1000º C:

Kobieta w 1000º C - opinie o książce

Avatar użytkownika - danonk
danonk
Przeczytane:2014-05-03, Ocena: 6, Przeczytałam, 52 książki 2014,
Niesamowita książka. Historię opowiada kobieta ciężko chora, będąca wnuczką pierwszego prezydenta Islandii. Jej życie jest pełne niesamowitych momentów. Jako dziecko i nastolatka przeżywa II wojnę światową z całą jej grozą i okropnościami. Pr Kilka lat żyje sama , bez opieki dorosłych. Spotyka na swojej drodze ciekawe postaci. Niektórzy jej pomagają, inni krzywdzą. Koniec wojny nie jest końcem ciężkich chwil. Autor pokazuje piękno Islandii, ale również pokazuje jej surowość, bezwzględność.
Avatar użytkownika - TakiGosc
TakiGosc
Przeczytane:2013-10-24, Ocena: 6, Przeczytałem,
Moje doświadczenia z literaturą islandzką do częstych nie należą, ale kiedy już sięgnę po jej powieści lub wiersze, to spotykam się z czymś nowym i rewelacyjnym. Tak było w przypadku Laxnessa i Sjóna, nic dziwnego, że przed książką Helgasona miałem podobne oczekiwania i to chyba nic dziwnego, że się nie zawiodłem. „Kobieta w 1000˚C” jest powieścią opartą na wspomnieniach Herbjörg Marii Björnsson – wraz z nią czytelnik przechodzi przez XX wiek, obserwując jego nieludzkie oblicze. Język powieści jest zindywidualizowany – ma oddawać charakter pierwowzoru, ekscentrycznej osiemdziesięciolatki z nowotworem płuc, która na wszystko patrzy z właściwym sobie dystansem i ironicznym poczuciem humoru, lekceważeniem panujących tabu i własnym samodzielnym zdaniem.
Szczerbata śmierć
Arkady Saulski