Kiedyś jest teraz

Gdy Amelia odwiedza nieznaną babcię w podłódzkiej wsi, nie spodziewa się, jak wiele ta wizyta zmieni w jej życiu. Rodzinne tajemnice, romans sprzed wieku i cenne klejnoty to tylko część niespodzianek.
Czy stojąca na życiowym zakręcie dziewczyna znajdzie w cichej, położonej wśród lasów, wsi swój dom? Czy zamknięty w sobie Patryk stanie się dla niej kimś ważnym? Czy tych dwoje przełamie obawy przed uczuciem, zwłaszcza, gdy okaże się, że łączy ich coś więcej niż sąsiedztwo?
"Kiedyś jest teraz" to refleksyjna, momentami zabawna opowieść o poszukiwaniu swojego miejsca w życiu, o samotności i miłości, która pojawia się zwykle tam, gdzie nikt jej nie szuka.
Autorka zaprasza do Ustronia, urokliwej, leśnej miejscowości w centralnej Polsce, gdzie czas płynie inaczej, a przeszłość splata się z teraźniejszością i przyszłością.

Informacje dodatkowe o Kiedyś jest teraz:

Wydawnictwo: inne
Data wydania: 2024-06-07

Tagi: miłość wieś Poszukiwanie przyjaźń przeszłość przyszłość

Kup książkę Kiedyś jest teraz

Kiedyś jest teraz - opinie o książce

Avatar użytkownika - Ewelina-czyta
Ewelina-czyta
Przeczytane:2024-07-10, Ocena: 5, Przeczytałam, Mam,

"Kiedyś jest teraz" to historia wielowątkowa, poprowadzona w bardzo przyjemny sposób, okraszona mnóstwem tajemnic opowieść o przyjaźni, miłości i rodzącym się stopniowo zaufaniu. Jest to opowieść o poszukiwaniu swoich korzeni i swojego miejsca na ziemi, godzeniu się z losem i próbie zrozumienia przeszłości.
Autorka doskonale opisuje emocje, które towarzyszą walce o siebie, gdzie przeszłość nie pozwala "zamknąć kolejnego rozdziału" i pójść dalej, gdzie życie jest pełne wspomnień i przysłania nam to, co mamy tuż na wyciągnięcie ręki.
W tej historii jesteśmy świadkami powoli rozwijającej się przyjaźni- jej początków, gdzie dystans nie pozwala na otworzenie się na innych, poprzez nieufność i rodzące się powoli zaufanie aż po moment, w którym bohaterowie uświadamiają sobie, że łączy ich nie tylko zaufanie, ale rodzi się coś głębszego i równocześnie to uczucie staje się fundamentem niezwykłej więzi, dającej poczucie bezpieczeństwa i bycia częścią większej całości.
W "Kiedyś jest teraz" poruszonych jest kilka trudnych tematów. Głównym z nich jest walka z samym sobą, pogodzenie się z przeszłością i wybaczenie sobie. Ale to nie wszystko. Przewija się tu też temat trudnych wyborów i relacji z rodzicami, dążenia do celu mimo przeciwności losu, wyciągania wniosków z porażek i niepoddawania się. I choć to wszystko to trudne tematy, to pani Iwona tak nimi operuje, że nie przytłaczają nas, nie sprawiają, że książka staje się ciężka w odbiorze, wręcz przeciwnie, dzięki nim ta historia staje się niezwykle autentyczna i poruszająca, dając przy tym sporo tematów do przemyśleń i refleksji.

Pani Iwona pięknie i niezwykle wzruszająco pokazała miłość do wnuczki, której się nie poznało. Czytając pamiętniki babci Krysi, przeżywałam całą gamę emocji od złości poprzez niezrozumienie po autentyczne wzruszenie i akceptację jej wyborów, bo musimy pamiętać, że czasami los kieruje nas na ścieżki, których nigdy byśmy nie wybrali, ale daje nam to poczucie stabilizacji i tak zwanej "normalności". W swoich pamiętnikach wyjaśnia, co nią kierowało, nie wybiela się, nie zwala winy na innych, i to podejście bardzo mnie ujęło... Polało się wiele łez wzruszenia, ale i pojawiły się momenty, w których szczerze się uśmiechnęłam.
Autorka fantastycznie wykreowała swoich bohaterów, obdarzyła ich różnymi problemami, dzięki temu łatwiej jest ich zrozumieć, "wejść" w ich buty i zrozumieć motywy i emocje, które nimi kierują, kibicować im, a zarazem niektórym z nich życzyć wszystkiego, co najgorsze.

"Kiedyś jest teraz" to powieść, która przeniesie Was do malutkiej, spokojnej wsi, otuli pięknem krajobrazu, uspokoi szumem drzew, zapachem kwiatów i historią, która budzi emocje. Napisana bardzo ładnym plastycznym językiem, sprawi, że na chwilę oderwiecie się od rzeczywistości, przeniesiecie się w myślach do tego urokliwego zakątka...może usłyszycie śpiew ptaków i radosne szczekanie psa...
Przeczytacie ją bardzo szybko, choć będziecie chcieli się delektować tą historią przez długi czas.

Czy polecam?
Zdecydowanie tak. Piękna, otulająca powieść, która chwilami rozczuli, ale i rozbawi, dając iskierkę nadziei, że wszystko się jakoś ułoży. "Kiedyś jest teraz" to debiut, który skradł moje serce niemal od pierwszej strony i wywołał wiele emocji, tym bardziej że pojawił się w moim życiu w naprawdę trudnym momencie i pozwolił jeszcze bardziej docenić fakt, że ja w przeciwieństwie do głównej bohaterki, miałam w życiu ogromne szczęście, znając obydwie babcie, które bardzo uczestniczyły w moim życiu...

Avatar użytkownika - Poczytajzemna
Poczytajzemna
Przeczytane:2024-06-06, Ocena: 6, Przeczytałem, Mam,

Jakiego ja miałam nosa, sięgając po tę książkę. Sama okładka przyciągnęła moją uwagę, a opis, zadecydował o jej zamówieniu. Za każdym razem, kiedy sięgam, po tak dobrą książkę, zastanawiam się ile jeszcze jest tak dobrych autorów, których nie znam.

Opowieść tą czytałam z wielkim zapałem, tym bardziej że akcja rozgrywała się tak blisko mnie. Sama bohaterka to moje odzwierciedlenie. Amelia ma tak bardzo podobny do mnie charakter, podobne pragnienia, marzenia i jej osobowość do ludzi i świata. Temu przez całą książkę tak bardzo jej dopingowałam, choć wiedziałam jak się skończy, bo sama bym tak samo zrobiła. A żeby było śmiesznie to drugi główny bohater Patryk, wykonuję zawód z tej samej profesji, co mój mąż. Cudowny zbieg okoliczności, który dodatkowo dał mi jeszcze większą motywację do czytania. Opowieść napisana w bardzo ciekawy sposób. W tej historii ciągle coś się działo i nie sposób było o chwilę wytchnienia. W zawrotnym tempie przewracałam dalsze kartki nie myśląc o zamknięciu tej książki.

Mam problem z napisaniem o czym jest ta książka, bo opis w zasadzie nic nie zdradza. Ja też tego nie zrobię, więc podam tylko szczyptę wiadomości.

Amelia dostaje list od babci i postanawia do niej przyjechać. Nie widziały się mnóstwo lat i nie wiele z tamtego okresu pamięta. Babcia miesza w podłódzkiej wsi, dookoła niej, same lasy i piękne widoki. W swoim życiu obie kobiety wiele przeszły. Amelka jeden z rozdziałów właśnie zamknęła, więc wyjazd do babci wydaje się jej super odskocznią. Zamierza tam wyciszyć swój umysł i serce.

Jak bardzo się myli, ponieważ zaraz po przyjeździe, całe jej dotychczasowe życie staje na głowie... No i tu nie zdradzę nic, lecz zapewniam, że wiele będzie się działo, chyba z każdej kategorii.

W domu z naprzeciwka pozna Patryka, który bardzo opiekował się babcią, a ona traktowała go niczym wnuka. To bardzo sympatyczny, młody człowiek. Jest zamknięty w sobie, stanowczy, ale nad wyraz dobry. Zawsze służy pomocą, zyskując dobre imie. Jest też bardzo tajemniczy i zamknięty w sobie, ale warto go poznać. Autorka zdradzi nam przeszłość jego i jego rodziny.

Sama babcia Amelki też o sobie opowie w listach i pamiętniku. Wnuczka czytając, pozna historię jej młodych lat, wzlotów i upadków. Trudnych decyzji i ich konsekwencji.

Całość to przepiękna historia pełna wzruszeń, radości, nie raz smutku i rozterek, ciężkich wyborów. Opowieść o poszukiwaniu swojego miejsca w życiu, o samotności i miłości, która pojawia się zwykle tam, gdzie nikt jej nie szuka. Rodzinne tajemnice, romans sprzed wieku i cenne klejnoty to tylko część niespodzianek. Książka warta przeczytania, by przenieść się w piękne tereny urokliwej leśnej miejscowości, gdzie czas płynie inaczej niż w mieście i odpocząć od natłoku myśli i obowiązków, by poznać przeszłość, która się splata z teraźniejszością i sięga przyszłości.

Jak ograłem PRL. Na rowerze
Witek Łukaszewski