Kajtek, uważaj! Mały miłośnik książek zakłada okulary

Pięknie ilustrowana historia, której główny bohater Kajtek – mały szpak kochający książki – ma kłopoty ze wzrokiem. Udaje się do okulisty i dostaje swoje pierwsze okulary. Niestety staje się on wtedy tematem żartów innych szpaków.

Kajtek dzięki okularom widzi rzeczy, których wcześniej nie dostrzegał, i wpada w tarapaty. Wydostaje się z nich dzięki wiedzy zdobytej z książek, swojej wyjątkowej pomysłowości oraz pomocy licznych kuzynów, którzy odtąd chcą być tacy jak on i nosić okulary.

„Kajtek, uważaj!” to nie tylko pochwała czytania. To także opowieść o tym, jak wykorzystywać zdobytą wiedzę. I jak ważne jest twórcze myślenie i wspólne działanie.

Historia małego szpaka pokazuje, że trzeba zwracać uwagę na niepokojące sygnały, które wysyła nasze ciało, pozwala też oswoić dzieci z myślą, że czasami trzeba szukać pomocy u specjalistów.

Jednak przede wszystkim uczy akceptacji i tolerancji. Nie sztuka bowiem wyśmiewać się z innego. Za to wielką sztuką jest pozostać sobą, a nawet – jak nasz Kajtek – zaimponować prześmiewcom, by chcieli być tacy jak my.

Wielu maluchom ktoś dokucza – historia Kajtka pokazuje im, że możliwe jest szczęśliwe zakończenie, nawet jeśli czasem doświadcza się drwin i przykrości.

W samych Stanach Zjednoczonych wydano tę książkę już w ponad 40 000 egzemplarzy, przetłumaczona została także m.in. na chiński, hiszpański, kataloński, portugalski, czeski, słowacki, koreański, brazylijski i włoski.

Informacje dodatkowe o Kajtek, uważaj! Mały miłośnik książek zakłada okulary:

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Data wydania: 2017-01-12
ISBN: 978-83-8097-045-8
Tytuł oryginału: Calvin, Look Out! A Bookworm Birdie Gets Glasses
Tłumaczenie: Janusz Kokoszewski, Dorota Koman

Kup książkę Kajtek, uważaj! Mały miłośnik książek zakłada okulary

Kajtek, uważaj! Mały miłośnik książek zakłada okulary - opinie o książce

Avatar użytkownika - Puchatka
Puchatka
Przeczytane:2017-03-06, Ocena: 5, Przeczytałam,
"Kajtek, uważaj!" to historia, która może stanowić punkt wyjścia do rozmowy - z jednej strony o akceptacji, z drugiej o wierności swoim ideałom, a przy tym pokazuje, że zawsze można znaleźć wyjście nawet z najbardziej dramatycznej sytuacji oraz że czasem niewiele trzeba, by zdobyć przyjaciół, pozostając sobą. Mały czytelnik, nawet jeśli nie nosi okularów, od razu polubi głównego bohatera, a wiadomo - kiedy czuje się do kogoś sympatię, historia budzi większe emocje, szczególnie gdy coś jest nie tak. Opowieść o szpaku napisana jest bardzo prostym, przemawiającym do dziecka językiem. Warto też zaznaczyć, że to krótka, ale treściwa bajka. Taka w sam raz na raz. W treści, poza wątkiem głównym, maluchy znajdą też kilka ciekawostek, m.in. dowiedzą się, jacy sławni ludzie nosili okulary. Książka jest atrakcyjnie wydana. Przygoda Kajtka ubrana została w barwne, dynamiczne i sympatyczne obrazy. Ogromną zaletą tych ilustracji jest fakt, że historia toczy się nie tylko w warstwie słownej, zatem dziecko (nawet nieczytające) może na bieżąco śledzić przygody szpaka. Poza tym twarda oprawa, grube i szyte strony gwarantują, że książka nie rozleci się w małych dłoniach po pierwszym, piątym czy dziesiątym czytaniu. Porządne wydanie ma ogromne znaczenie w dziecięcych publikacjach i naprawdę wiem, co mówię, bo kilka książeczek (które bardzo lubimy) niestety dogorywa. Na szczęście tu nie ma i nie będzie tego problemu. Czy polecam? Mam nadzieję, że moje dziecko zechce kiedyś samodzielnie pisać o książkach, które (już wtedy) samo przeczyta. Na razie musicie zdać się na mnie, zatem: obserwując Ewkę, słuchając jej wypowiedzi i "badając" poziom zaangażowania w historię, stwierdzam, że książka pt. Kajtek, uważaj! jest warta przeczytania. Lubię i bardzo sobie cenię (jako rodzic) mądre, wartościowe i proste w odbiorze historie, które czegoś uczą i zostawiają po sobie jakiś ślad. Taka jest ta książka, więc polecam.
Avatar użytkownika - Bookendorfina
Bookendorfina
Przeczytane:2017-02-23, Ocena: 5, Przeczytałam,
"- Oj, czytam o fokach, a nie o smokach - zdziwił się. - Czemu to wszystko jest jakieś takie... niewyraźne?" Sympatyczna i ciepła książka uświadamiająca dziecku konieczność noszenia okularów przy wadze wzroku. Z uśmiechem oswaja z wizytą u okulisty, badaniem wzroku, radosnym przymierzaniem oprawek. Mądrze pokazuje, że nie ma czego obawiać i wstydzić się, a wręcz odwrotnie, można czuć się dumnym i stać się dobrym przykładem dla innych. Rezolutnie tłumaczy, dlaczego warto nosić okulary, dostrzegać świat w każdym szczególe, cieszyć się jego wyrazistością i pięknem. Podpowiada, jak sobie radzić, kiedy ktoś bezrefleksyjnie kpi z okularów, bo pozornie śmiesznie się z nimi wygląda. A przecież, także wiele sławnych osób zaprzyjaźniło się z drugą parą oczu, która bardzo im pomaga i nie przynosi ujmy. Przyjemnie czyta się tę opowieść o młodym szpaku Kajtku, zafascynowanym czytaniem książek. Pewnego dnia zaczynają mylić się mu literki, niedokładnie odróżnia kształty, potyka się o meble, a pewnie zaraz zacznie rozbijać się o drzewa, tak jak jego wujek. Podążając za radą ulubionej bibliotekarki, w obawie, że coś stało się z jego oczami, udaje się do doktora Sokoli Wzrok przyjmującego w Leśnym Miasteczku. Oswaja się z trudnymi słowami, jak dalekowzroczność, nadwzroczność i hyperopia. A przede wszystkim dowiaduje się, że nie dopadła go żadna straszna choroba, a na zaistniałe problemy bardzo łatwo da się zaradzić. Kajtek to niezwykle sprytny i pomysłowy bohater opowieści. Kiedy wpada w tarapaty potrafi powiadomić kuzynów o grożącym mu niebezpieczeństwie, tak aby przyleciały mu na ratunek i wspólnie uwolniły z opresji. Wiedza, którą wyniósł z czytanych książek, chęć zdobywania nowych i przydatnych informacji, a także nowiutkie okulary, staną się jego sprzymierzeńcami. I ci, którzy wcześniej się z niego podśmiewali, że nosi okulary, teraz sami zapragnęli je mieć. Przekonali się, jaka drzemie w nich siła i moc. Jak wielu z nas przydałaby się dodatkowa para oczu? Warto poznać tę pięknie ilustrowaną i ciekawie opisaną historię o szpaku, okularach, książkach, przygodach, jedności w grupie, tolerancji, sile autorytetu. Wiele mądrych przesłań ją wypełnia. Wywołuje uśmiech użytym dobrym humorem, zdejmuje ciężar obaw przed nieznanym. Napisana we wciągającym stylu, używająca prostych i zrównoważonych słów, ale barwnie oddziałująca na wyobraźnię najmłodszego czytelnika. Dobrym pomysłem jest wyróżnienie niektórych wyrazów w tekście drukowanymi literami i kolorem, takie wesołe wprowadzenie do nauki literek. Co ciekawe, mimo, że rodzina szpaków jest bardzo liczna, to na obrazkach nie znajdziecie dwóch takich samych ptaków. :) bookendorfina.pl
Kajtek nie umie fruwać ! Historia małego miłośnika ksiązek
Jennifer Berne0
Okładka ksiązki - Kajtek nie umie fruwać ! Historia małego miłośnika ksiązek

Znany już polskim czytelnikom szpak Kajtek - mały miłośnik książek - nie chce chodzić na zajęcia z fruwania, tylko cały czas spędza w bibliotece. Bardzo...

Szczerbata śmierć
Arkady Saulski