Przez trzy lata Naveed szpiegował na rzecz Rosjan, wymieniając pendrive’y z ściśle tajnymi informacjami na wypchane gotówką koperty. Sprzedawał sekrety USA przy stolikach w hałaśliwych restauracjach i na opustoszałych parkingach.
A przynajmniej tak myśleli Rosjanie…

W rzeczywistości był podwójnym agentem ściśle współpracującym z FBI. Nie dysponował wcześniej żadnym doświadczeniem. Wszystko, co wiedział o pracy w kontrwywiadzie, pochodziło z książek, filmów i seriali. Mimo to sprawnie odnalazł się w roli szpiega. Kiedy zrobiło się naprawdę gorąco, stało się jasne, że jego operację trzeba zakończyć. W wojnie nerwów wygra on, zwykły chłopak z przedmieścia, albo niebezpieczni agenci Moskwy.

Zimna wojna wcale się nie skończyła. Gra o dominację na świecie przeszła w nową, bardzo intensywną fazę, o czym nie zdajemy sobie sprawy. Książka Jamali Naveeda odsłania kulisy operacji, których powodzenie przesądza o światowym pokoju.

Informacje dodatkowe o Jak złapać rosyjskiego szpiega. Prawdziwa historia zwykłego Amerykanina, który został podwójnym agentem:

Wydawnictwo: Znak
Data wydania: 2015-09-09
Kategoria: Literatura faktu, reportaż
ISBN: 978-83-240-3508-3

Kup książkę Jak złapać rosyjskiego szpiega. Prawdziwa historia zwykłego Amerykanina, który został podwójnym agentem

Jak złapać rosyjskiego szpiega. Prawdziwa historia zwykłego Amerykanina, który został podwójnym agentem - opinie o książce

Avatar użytkownika - marciaG
marciaG
Przeczytane:2015-10-14, Ocena: 6, Przeczytałam,
Książka – PETARDA ! Inaczej nie mogłam zacząć :- ) Jak dla mnie to gotowy scenariusz filmu z Bond’em, czasem niewiarygodne, a jednak true story. Marzenie małego chłopca spełnia się – więc nasuwa się wniosek ‘wierzcie w marzenia i dążcie do ich realizacji, bo warto’! Polecam wszystkim, nawet tym, którzy nie lubią tego gatunku literackiego, książkę czyta się szybko i ciągle z zainteresowaniem, bo napisało ją samo życie. Naveed Jamali to bohater i autor ze swoim pomocnikiem Ellisem Henican postanowili opowiedzieć o wszystkim całej reszcie świata. Wspomniany Naveed to zwykły chłopak mimo dość niezwykłych korzeni, wcześniej klasowy klaun a później oddany patriota – czyli nic nadzwyczajnego. Co więcej fascynat wszelkiego rodzaju literaturą i filmem o tematyce wojskowej, szpiegowskiej i kontrwywiadowczej. Kończy szkołę, poznaje dziewczynę Avę, biorą ślub, ona ambitna pisze doktorat, on pracuje na Harvardzie. Wszystko zwyczajne i normalne zmienia się, kiedy Naveed uświadamia sobie, że musi coś zmienić …było to w dniu ataku na World Trade Centre. Nie może być biernym obywatelem, którego życie ‘przeleci’ ot tak sobie „co ja takiego zrobiłem dla swojego kraju?” – pytał się siebie. „Muszę coś zmienić, muszę …” – sam sobie odpowiadał. I zaczął …zaczął współpracę z FBI i za wszelką cenę chciał być agentem wywiadowczym – szpiegiem, a wcześniej jeszcze wstąpić do marynarki wojennej, co wcale nie było takie proste ! Na swojej drodze spotkał wielu Rosjan, lepszych i gorszych – ale każdy z nich oznaczał dla niego niebezpieczeństwo, przygodę i żądzę pieniądza. Już nigdy nie będzie tym Naveedem, którego zna jego żona Ava, rodzina czy znajomi. Ale czy uda mu się osiągnąć cel ?! – tego już nie zdradzę; przeczytajcie sami. Książka trzyma w napięciu, mimo iż jest to opis żmudnej, realnej pracy współpracownika FBI. Główny bohater, czasem sympatyczny, czasem zarozumiały, zbyt pewny siebie, choć wesoły niekoniecznie każdemu przypadnie do gustu, zresztą jak cała jego historia. Powieść została napisana prostym językiem, przez co wciąga od pierwszej strony. Powtórzę raz jeszcze – jak dla mnie książka petarda :-) polecam !
Avatar użytkownika - zielony_motyl
zielony_motyl
Przeczytane:2015-09-24, Ocena: 6, Przeczytałam,
Z reguły wydaje się nam, że aby zostać szpiegiem, trzeba mieć specjalne predyspozycje i przejść długie szkolenie. Wystarczy jednak wiedza z filmów sensacyjnych. Tak było w przypadku Naveeda Jamaliego. To Jego prawdziwa historia. Amerykanin w drugim pokoleniu postanawia wstąpić do Marynarki Wojennej USA. Niewiele przemawia za jego kandydaturą. Jest leniwy, nie zaprząta sobie głowy nauką i karierą zawodową, żyje wygodnie. Jego postrzeganie świata zmieniają wydarzenia z 11 września. To właśnie pod wpływem impulsu decyduje się na żołnierską ścieżkę. Wie i umie jednak za mało. Kandydatura zostaje odrzucona. Początkowo załamany, postanawia nie rezygnować z obranego celu. Wykorzystuje sprzyjające warunki i kontakty swoich rodziców, wplątując się w aferę szpiegowską. Całe jego "doświadczenie" to kilkaset (a może i więcej) obejrzanych filmów i przeczytanych książek. Od politycznych thrillerów po "Miami Vice". Życie jednak nie jest tak Hollywoodzkie. W rzeczywistości amatorska praca wywiadowcza wymaga ogromnej cierpliwości i samokontroli. Nie sposób jednak nie dostrzec licznych tekstów popkultury, którymi autor rzuca do swojego rosyjskiego "kontaktu". Lista wszystkich cytatów filmowych, których używa jest bardzo długa. Książkę czyta się niczym dobrą powieść sensacyjną. Ma odpowiednie tempo, okraszona jest humorystycznymi komentarzami i przede wszystkim jest niewiarygodna. A to historia na faktach. Nie nuży, jest płynna i dynamiczna. I nietypowa. Pokazuje nam świat tajnych służb od kuchni. Sam Naveed jest zaskoczony jak ten system wygląda, a my razem z nim na kolejnych kartach opowieści otwieramy ze zdziwienia oczy, momentami śmiejąc się z naiwności głównego bohatera. Jeśli lubisz filmy akcji, to książka dla Ciebie. Poza wartością samą w sobie, będzie też świetnym ich kompendium. Jeśli szukasz zabawnej lektury na wieczór, również powinieneś być zadowolony. Jeśli nie wiesz, jak wyobrazić sobie rosyjskiego szpiega, wydawnictwo to także okaże się pomocne. Jeśli po prostu jesteś fanem swobodnej literatury faktu, nie zawiedziesz się. Zdecydowanie warto zafundować sobie przygodę z amerykańskim patriotyzmem i szybkimi samochodami w tle. Warto poznać całe masy procedur, które na każdym kroku szpieg/agent FBI musi wypełniać. Warto zobaczyć, że służby wywiadowcze to nie tylko pistolety, trucizny, wielkie pieniądze i dziewczyny pchające się do łóżka. Kiedy przeczytasz, dowiesz się, że zimna wojna ciągle trwa. Ale zdobędziesz również wiedzę o tym, jakie konsekwencje może wywołać pozostawione nieopatrznie opakowanie po podpasce...
Szczerbata śmierć
Arkady Saulski