Hvile: Jak norweska sztuka leniuchowania uratuje nam życie

Pośpiech, stres, kolejne kawy pite w biegu, rzeczy i ludzie nieustannie domagający się uwagi. Jeśli tak wygląda każdy Twój dzień i marzysz o zmianie, to z pomocą przychodzi Hvile - norweska sztuka leniuchowania. Nie potrzebujesz do tego świeczek zapachowych ani cieplutkich kocyków. Masz pod ręką wszystko, czego ci potrzeba, by wreszcie odpocząć.

Przytłoczeni pędem dzisiejszego świata często myślimy, że odpoczynek jest luksusem. Postrzegamy go jako lenistwo, a sami czujemy się źle z naszą bezproduktywnością. Zagubieni w świecie, który wymaga od nas wiecznego pędu i nieustannego działania zapominamy, że nasze siły nie są nieskończone. Tymczasem bez relaksu nie powstałyby rzeczy wielkie, twórcze i wybitne. Hvile koncentruje się na całościowej zmianie sposobu życia. Musimy na nowo przemyśleć, co dla nas jest ważne.

Najważniejszy jest porządek w naszej głowie i najbliższym otoczeniu. Jesteś potwornie zmęczony? Zamiast popijać kolejną kawę napojem energetyzującym, zdrzemnij się. Jesteś przytłoczony nadmiarem bodźców, które płyną do Ciebie zewsząd? Wyłącz powiadomienia, odetnij się od świecących ekraników. Odnajdź spokój w głowie, rusz ciało, zanurz się w przyrodzie, powstrzymaj od nieustannej gadatliwości, oczyść przestrzeń wokół siebie i wreszcie odpocznij w zgodzie ze sobą. Jak bowiem podkreśla Autorka: Odpoczynek staje się aktem odwagi w sytuacji, kiedy zarówno nasza kultura, jak i my sami zdajemy się nie tolerować go jako czegoś koniecznego.

Sięgnij po Hvile i przekonaj się, że ten drobny akt odwagi może stać się pierwszym krokiem do wprowadzenia prawdziwych i wyczekiwanych zmian w Twoim życiu!

Informacje dodatkowe o Hvile: Jak norweska sztuka leniuchowania uratuje nam życie:

Wydawnictwo: Wielka Litera
Data wydania: 2020-06-17
Kategoria: Poradniki
Tytuł oryginału: Hvile: Alt vi vinner ved a la vaere
Język oryginału: norweski
Tłumaczenie: Małgorzata Rost

Kup książkę Hvile: Jak norweska sztuka leniuchowania uratuje nam życie

Hvile: Jak norweska sztuka leniuchowania uratuje nam życie - opinie o książce

Ta książka to 17 rozdziałów, które dotykają różnych aspektów codziennego życia. Odpoczywać można na wiele sposobów. Nie każdy z nich nadaje się dla każdego. Nie ma w tym absolutnie nic złego. Najgorsze zło, to odpuszczenie sobie odpoczywania. Potrzebujemy tego jak powietrza i często działamy na pełnych obrotach do momentu, aż ciało w kryzysowy sposób pokaże nam co tutaj nie gra.

Książek o odpoczynku i odpuszczaniu pojawiło się na rynku już wiele, jednak ta ma w sobie dużo więcej ciekawych informacji, interesujących stwierdzeń i faktów niż inne pozycje, które czytałam. W bardzo przystępny sposób i przede wszystkim przyjazny wprowadza nas w świat solidnej porcji odpoczynku.

I jak mówi opis na okładce: "Ten drobny akt odwagi może stać się pierwszym krokiem do nowego życia" to warto w te słowa uwierzyć. Wiele jest górnolotnych ochów i achów nad książkami, poradnikami, które jak za kliknięciem zmieniają życie na lepsze. Czy ktoś w to wierzy? Na pewno nie ja. Fanka poradników i rozwoju osobistego. Jednak tę książkę polecam z czystym sumieniem. Odmieniła moje spojrzenie na swoje ciało i umysł. Jeśli nie zadbamy o siebie to wszystko, powolutku zacznie nas przytłaczać. Choć wydaje się, że MNIE TO NIE DOTYCZY! To najbardziej mylna pułapka naszego umysłu.

To jedna z tych książek, do których chce się wracać i przypominać sobie kluczowe rozdziały. Na każdym etapie życia jesteś w stanie odnaleźć w niej coś dla siebie. Nie da się spamiętać po jednym razie wszystkich najważniejszych informacji.

Na pewno ogromnym plusem są tutaj przytoczone historie z życia, z historii i świata nauki. Norweska sztuka leniuchowania wpasowuje się w styl życia jaki chciałabym prowadzić. Bo odpoczywać, trzeba się nauczyć. I tutaj autorka wychodzi naprzeciw. Niesamowita narracja, uderzające fakty i przyjemność czytania to coś, co powoduje, że zostawiam tę książkę w swojej biblioteczce. Co nie zdarza się często ;) To pozycja, którą będę chciała się dzielić z innymi, dając im coś wartościowego, co naprawdę pozwoli odmienić życie na lepsze.

Odpowiedź Hiobowi
Carl Gustav Jung