Historie z ojczyzny

Ayfer Tunç w swojej książce poszukuje odpowiedzi na pytania: Czym jest ojczyzna? Co jest istotą narodu? Czy wspólne pochodzenie łączy, czy raczej dzieli - i czym właściwie jest owo wspólne pochodzenie? Autorka stara się stworzyć portret socjologiczny społeczeństwa tureckiego w całej jego różnorodności. Poprzez historie zwykłych ludzi ukazuje jego mentalność, zalety i wady, nie waha się przy tym poruszać tematów wstydliwych czy niewygodnych. Nie ukrywa niechlubnych wydarzeń. Nie ocenia, nie krytykuje i nie chwali, pozostawiając czytelnikowi miejsce na własne przemyślenia.

Pod względem formalnym ,,Historie z ojczyzny" stanowią nawiązanie do opowiadań znanego tureckiego pisarza Refika Halita Karaya, wydanych w 1919 roku pod tym samym tytułem. Wyważony - ale nigdy chłodny - styl autorki, pełen wymownych niedomówień i zaskakujących obrazów, sprawia jednak, że książkę tę możemy czytać nie tylko jako dialog z dawniejszymi czasami, ale też jako przejmujące świadectwo teraźniejszości.

Informacje dodatkowe o Historie z ojczyzny:

Wydawnictwo: Książkowe Klimaty
Data wydania: 2020-12-03
Kategoria: Biografie, wspomnienia, listy
Tytuł oryginału: Memleket Hikâyeleri

Tagi: Eseistyka literacka bóg

Kup książkę Historie z ojczyzny

Historie z ojczyzny - opinie o książce

W ciekawy sposób przybliża skomplikowane tureckie społeczeństwo, tradycję, kulturę. Zwraca uwagę na wiele niuansów, które są nie zrozumiałee dla człowieka Zachodu.

Księga zaklęć
Agnieszka Rautman-Szczepańska