reklama

LEGO. I chyba nie trzeba mówić już nic więcej. Każdy je zna. Każdy się nim bawił. Każdy kupił kiedyś na prezent. I prawie każdy na swój sposób je kocha.

,,Historia LEGO" to niezwykła opowieść o trzech pokoleniach, które od dziewięćdziesięciu lat tworzą jedną z najbardziej rozpoznawalnych marek na świecie. Książka Jensa Andersena, wybitnego duńskiego biografa i dziennikarza, to nie tylko inspirująca historia rozwoju globalnej firmy, ale przede wszystkim fascynująca opowieść o wyjątkowej rodzinie, która prawie od stulecia walczy o prawo do nieskrępowanej zabawy.

Biografia LEGO, bogato ilustrowana wcześniej niepublikowanymi zdjęciami, jest wspaniałą propozycją zarówno dla fanów LEGO, którzy chcieliby poznać kulisy powstania swoich ulubionych klocków, jak i dla wszystkich, którzy chcieliby zgłębić i zrozumieć ten światowy fenomen.

Informacje dodatkowe o Historia LEGO. Opowieść o rodzinie, która stworzyła najsłynniejszą zabawkę na świecie:

Wydawnictwo: W.A.B.
Data wydania: 2022-11-09
Kategoria: Biografie, wspomnienia, listy

Kup książkę Historia LEGO. Opowieść o rodzinie, która stworzyła najsłynniejszą zabawkę na świecie

Historia LEGO. Opowieść o rodzinie, która stworzyła najsłynniejszą zabawkę na świecie - opinie o książce

Avatar użytkownika - zaczytania
zaczytania
Przeczytane:2022-12-18,

Nie znam osoby, która nie słyszałaby o LEGO. Słynne klocki to już nie tylko zabawki dla dzieci, ale też świetna rozrywka dla dorosłych.

“Historia LEGO” to pięknie napisana biografia rodzinnego biznesu założonego przez Olego Kirka Christiansena z komentarzami jego wnuka, Kjelda. To nie jest zwykła, nudna historia, naszpikowana datami i terminologią. To cudownie zaprezentowana historia trzech pokoleń, ich przywiązania do firmy, radzenia sobie z upadkami i docenianiem wzlotów. Z tej książki dowiesz się jak powstała nazwa LEGO, jak przebiegał proces powstawania pierwszych klocków, czym był pistolet pokoju, z czym musieli się zmierzyć założyciele firmy i jakie nieszczęścia spadały na Olega w pierwszych latach po założeniu działalności, oraz że gdyby nie pewna kobieta, być może teraz LEGO by nie istniało. A zaczęło się od zakładu stolarskiego…

Ta książka przeprowadza każdego starszego fana klocków LEGO przez magiczną historię pewnej rodziny, a przede wszystkim maluje pokoleniowy obraz determinacji w dążeniu do celu i spełnieniu dziecięcych radości. To, ile kłód los rzucał pod nogi  członkom rodziny i samej firmie - nie dałam rady zliczyć, ale wiem, że niejeden by się poddał.

“Historię LEGO” czyta się bardzo dobrze, to napisana z punktu widzenia obserwatora opowieść, w której znaleźć można komentarze Kjelda Kirka Kristiansena (z którym autor prowadził comiesięczne rozmowy przez niemal półtora roku), ale też dialogi, co nadaje lekturze charakteru powieści. Ta książka jest pomieszaniem reportażu z dobrze napisaną sagą rodzinną. W środku znajdują się fotografie pochodzące z prywatnych zbiorów rodziny Kristiansenów, fragmenty artykułów i dokumentów.

Jeśli masz w domu fana lub fankę LEGO, to ta książka, poza klockami oczywiście, będzie świetnym prezentem pod choinkę.

"Klocki LEGO to prawdziwy fenomen. Zabawka idealna po prostu dla każdego, kto po nie sięgnie - niezależnie od wieku czy płci; która reprezentuje wizję znaczenia zabawy w życiu człowieka. Na tym właśnie zależało ich twórcy, a obecnie jego następcom - aby nie zapominać o drzemiącym w każdym z nas wewnętrznym dziecku i po prostu pozwolić mu od czasu do czasu dojść do głosu, właśnie bawiąc się klockami LEGO. Ja sobie nie odmawiam tej przyjemności i tego samego życzę i wam - po prostu bawcie się dobrze i czytajcie ,,Historię LEGO", bo naprawdę warto!"

Pełna recenzja -> https://magicznyswiatksiazki.pl/recenzja-historia-lego-opowiesc-o-rodzinie-ktora-stworzyla-najslynniejsza-zabawke-na-swiecie-jens-andersen/

,,Tylko najlepsze jest wystarczająco dobre"

LEGO. I chyba nie trzeba mówić już nic więcej. Każdy je zna. Każdy się nim bawił. Każdy kupił kiedyś na prezent. I prawie każdy na swój sposób je kocha, a szczególnie ten, który stanął na takiego klocka stopą.

Właśnie zbliża się czas, kiedy te klocki masowo będą znikać z półek, a sklepy będą przeganiać się w promocji ich cen. A czy opakowując je w ozdobny papier prezentowy, zastanawialiście się kiedykolwiek, jak to się zaczęło? A może jako fanatycy tych zabawek, znacie, odpowiedz na to pytanie?

Lego wymyślił duński stolarz Ole Kirk Christiansen. Zaczęło się od tego, wystrugał dla swoich dzieci drewnianą kaczkę. Zabawka spodobała się również innym dzieciom, więc zaczął produkować inne podobne zabawki, które z czasem, przerodziły się w klocki, te dobrze nam znane.

Książkę, która otrzymałam w moje ręce, przeczytałam z ogromną ciekawością. Dając się wciągnąć w każdą z kolejnych informacji na temat tych zabawek, dowiedziałam się więcej, spojrzałam na nie zupełnie inaczej niż zazwyczaj.

Poza toczącą się historią rozwoju firmy śledzimy również rodzinne życie twórcy klocków.

Obserwujemy ich wpływ na tworzenie marki, jaki i dalsze wpływy na konstrukcje owych przedmiotów. Jednak nie obejdzie się od ludzkich odczuć. Obserwujemy też ich emocjonalną, bardziej prywatną stronę życia. Wzloty i upadki, którymi są poddani, jak również te szczęśliwe kręgi ich rodzinnego życia. To przecież ci z najmniejszych członków jego życia, byli pierwszymi testerami tych przedmiotów.

Między tymi wszystkim opisami i toczącą się w książce historią, znalazło się miejsce na ilustracje i zdjęcia. Dzięki nim obraz, jaki tworzymy w głowie, po przeczytaniu tych słów, jest jeszcze bardziej realny, doświadczalny i widoczny. Nie musimy korzystać w całości z naszej wyobraźni, możemy po prostu spojrzeć.

Książka wydana jest estetycznie, okutą w twardą oprawę. Możemy ją ustawić na naszym regale, a jej prezentacja z pewnością doda mu uroku.

Żyje się tylko dziś. Nowa biografia Astrid Lindgren
Jens Andersen0
Okładka ksiązki - Żyje się tylko dziś. Nowa biografia Astrid Lindgren

Jens Andersen, wybitny duński biograf, od 30 lat publikuje opowieści o ważnych osobistościach duńskiej kultury, literatury i życia publicznego, takich...

Szczerbata śmierć
Arkady Saulski