Helikopter

Najbardziej zuchwały napad w historii Skandynawii. Przeczytaj, zanim obejrzysz na Netflixie!
Czegoś takiego Szwecja nie widziała.

22 września 2009 o 5:15 na dachu najbardziej niedostępnego budynku w Sztokholmie wylądował helikopter. Dwadzieścia minut później było już po wszystkim. Pod okiem policji i mediów skradziono 39 milionów szwedzkich koron. Pieniędzy nigdy nie odnaleziono. Czterech śmiałków z dnia na dzień trafiło na pierwsze strony gazet całego świata i stało się bohaterami. Kim byli? Jak zaplanowali ten napad stulecia?

Jonas Bonniers jako jedyny dotarł do mężczyzn, którzy zorganizowali skok. "Helikopter", efekt wielogodzinnych rozmów, odsłania wielomiesięczne przygotowania, oraz to, co wydarzyło się tuż po napadzie. Z każdą stroną rośnie napięcie, a zwroty akcji nie ustają aż do zaskakującego finału.
"Helikopter" trafił na listy bestsellerów w Szwecji, Danii i Norwegii, prawa do książki zostały sprzedane do ponad 30 krajów jeszcze przed premierą. Prawa filmowe kupił Netflix, w lipcu 2018 ruszają zdjęcia do filmu, w którym zagra m.in. Jake Gyllenhaal.

Informacje dodatkowe o Helikopter:

Helikopter - opinie o książce

Avatar użytkownika - Bookendorfina
Bookendorfina
Przeczytane:2018-09-11, Ocena: 4, Przeczytałam, Mam,

"Miał świadomość, że popełnianie przestępstw to jego nałóg. Był ciekaw, czy zdoła go w sobie ujarzmić, szukając schronienia w przeszłości, w porzuconym życiu..."

Sensacja oparta na prawdziwych wydarzeniach, zerknięcie za kulisy wyjątkowo śmiałego i spektakularnego napadu na jeden z najpilniej strzeżonych sztokholmskich budynków. Łupem złodziei pada blisko czterdzieści milionów szwedzkich koron. Zuchwałość sprawców jeszcze dziś szokuje, wprawia w zdumienie, a nawet wywołuje podziw dla drobiazgowej organizacji i sprawnego przebiegu ataku.

Narracja płynnie prowadzi czytelnika po scenariuszu zdarzeń, trzy czwarte fabuły koncentruje się na przygotowaniach do skoku, zaś jego dokładny przebieg opisany zostaje dopiero w ostatniej części. Liczyłam na nieco większą koncentrację na samej akcji kradzieży, ale i tak ciekawie było podążać najpierw w powolnym, a później dynamicznym rytmie, za efektownymi poczynaniami złodziei. Podobało mi się zwrócenie uwagi na życiorysy sprawców, wniknięcie w ich psychikę, sytuację rodzinną, doświadczenia zawodowe, pobudki zaangażowania w wyjątkowo ryzykowny skok, który przyniósł im szybką sławę, szczyptę sympatii ze strony reprezentantów środków masowego przekazu, a także w pewnym stopniu uznanie w oczach społeczeństwa. Z tym kontrastuje uwypuklenie opieszałości, nieudolności i powolności szwedzkiej policji, polityczna osłona zarządzających miastem i asekuranctwo wobec zagrożenia utraty stanowiska. Teoretycznie najlepiej strzeżony skarbiec w Europie zostaje pokonany w niecałe trzydzieści minut, a co jeszcze bardziej frapujące, napadu dokonano na oczach policji, wojska i agencji antyterrorystycznej. Sympatycznie spędziłam czas, książka trzymała w napięciu i angażowała. Czekam na zapowiadaną ekranizację powieści, chętnie spojrzę na widowiskowy napad z filmowej perspektywy, to także powinna być dobra rozrywka.

bookendorfina.pl

Avatar użytkownika - gania
gania
Przeczytane:2022-09-24, Ocena: 5, Przeczytałem, Mam, 52 książki 2022,

Napisana w bardzo przystępny sposób, napięcie w ostatniej części wręcz namacalne. Końcówka - zaskakuje, chociaż po odłożeniu książki końcówka zdaje się być do przewidzenia

Szczerbata śmierć
Arkady Saulski