Gościu. Auto-bio-Grabaż

O tajemnicach (nie tylko sukcesu!) zespołów PIDŻAMA PORNO i STRACHY NA LACHY opowiada Krzysztof Grabaż Grabowski – lider, wokalista, autor tekstów i kompozycji, menedżer (Kieras), a kiedy trzeba było również: kierowca, dźwiękowiec, techniczny… Grabaża przesłuchał Krzysztof Gajda – literaturoznawca UAM (choć pewnie właściwsze byłoby określenie „piosenkolog”, gdyby takowe istniało i miało sens), autor książek o Janie Krzysztofie Kelusie i Jacku Kaczmarskim, w tym biografii tego ostatniego To moja droga, wyróżnionej przez „Magazyn Literacki KSIĄŻKI” tytułem Książka Roku 2009. Autorzy na podstawie wielu godzin rozmów stworzyli elektryzującą opowieść „o Polsce i o złej miłości…”. Trzy dekady, licząc od początku lat osiemdziesiątych aż do roku 2010, stanowią wyraziste tło opowieści o branży muzycznej, show-biznesie („w kraju, w którym wszyscy chcą mnie zrobić w ch… Za moją kasę!” – jak śpiewa Grabaż w jednym z ostatnich hitów zespołu STRACHY NA LACHY). Wszystko to z punktu widzenia jednostki – postaci, która od przeszło ćwierćwiecza uczestniczy w ruchu muzycznym, poczynając od scen undergroundowych (jak się wówczas mówiło), aż po te całkiem overgroundowe (jak się nigdy nie mówiło) i jak najbardziej topowe (które mówią same za siebie). Jest to też opowieść o determinacji i uporze w dążeniu do celu, jakim była możliwość zawodowego funkcjonowania na scenie. „Najbardziej lubię pisać piosenki i je śpiewać” mówi bohater i narrator tej książki.

Informacje dodatkowe o Gościu. Auto-bio-Grabaż:

Wydawnictwo: In Rock
Data wydania: 2010-10-06
Kategoria: Biografie, wspomnienia, listy

Kup książkę Gościu. Auto-bio-Grabaż

Gościu. Auto-bio-Grabaż - opinie o książce

Książkę tę kupiłam prawie 10 lat temu, ale jakoś nigdy nie mogłam się do niej zabrać. W tym roku jednym z moim noworocznych postanowień było przeczytanie tej zbierającej kurz na mojej półce cegły. Tak cegły, gdyż książka jest naprawdę wielka. Opowiada o historii założenia zespołu Pidżama Porno oraz późniejszych Strachów na lachy, powstawaniu tekstów oraz ciekawostki z życia samego Grabaża. Nie ukrywam, iż przeczytanie jej pozwoliło mi na niektóre piosenki spojrzeć z zupłenie innej perspektywy niż dotychczas, jednakże ponad 500 stron na ten temat to stanowczo za dużo. Czytanie z pewnością umilała mi myśl, że na pierwszej stronie widnieją autografy z koncertów i świadomość, żę kiedyś naprawdę chciałam ją przeczytać. Tak czy siak nawet dla mola książkowego odrobinę za długa.

Avatar użytkownika - madz
madz