Góra w Tybecie

Kajlas, najświętsza ze wszystkich gór świata – czczona przez jedną piątą ludzkości – wznosi się za wałem centralnych Himalajów, niedostępna i nie całkiem realna. Według najstarszych wierzeń wiruje niczym wrzeciono, oś wszelkiego stworzenia, wznosi się nieskończenie wysoko do pałacu Brahmy, największego i najodleglejszego z bogów. Równie głęboko schodzi pod ziemię. Z jej podnóży wypływają cztery wielkie rzeki, które poją świat – Indus, Brahmaputra, Ganges i Satladź. Jest ucieleśnieniem astralnego piękna, źródłem wszechświata. Wielu wierzy, że okrążenie góry Kajlas wymazuje grzechy całego życia.

Colin Thubron dołącza do pielgrzymów w żmudnej wędrówce z Nepalu poprzez wyżyny Tybetu aż do magicznych jezior u podnóży świętej góry. Trafia do odciętych od świata wiosek, rozpadających się klasztorów, zakątków olśniewających pięknem nieujarzmionej przyrody. Idzie, by poznać historię tego szlaku i by rozmyślać w samotności. Po śmierci matki odbywa pielgrzymkę w przeszłość, z czułością wspominając swoich bliskich i rozważając tajemnicę śmierci.

2012 – finalista Nagrody im. Williama Dolmana dla najlepszej książki podróżniczej

Informacje dodatkowe o Góra w Tybecie:

Góra w Tybecie - opinie o książce

Avatar użytkownika - biedro_nka
biedro_nka
Przeczytane:2016-05-08, Ocena: 4, Przeczytałam, 52 książki 2016,
"Góra w Tybecie" to opowieść o pielgrzymce wokół góry Kajas - jest to szczyt w paśmie Gangdis? w Transhimalajach na Wyżynie Tybetańskiej, jego wierzchołek wznosi się na wysokość 6714 m. n.p.m. Trasa wokół góry Kajlas liczy 52 kilometry. Cała ta podróż to pokonywanie wysokogórskich przełęczy i dolin w bardzo surowych warunkach, to również pokonywanie własnych słabości. Pielgrzymi wielu religii wierzą, że okrążenie góry na piechotę jest świętym rytuałem, który przynosi szczęście i zasługi oraz oczyszcza z grzechów. "Góra w Tybecie" to przede wszystkim opowieść o ludziach, których Thubron spotkał na swojej drodze. Książka zapowiadała się ciekawie jednak nie wciągnęła mnie całkowicie, pozostawiła niedosyt.
Avatar użytkownika - wdowa86
wdowa86
Przeczytane:2014-04-02, Ocena: 4, Przeczytałam, 52 książki - 2014, Podróżnicze,
Ciężka to i surowa podróż, a w zasadzie pielgrzymka autora do świętej góry Kajlas. Podróż wiodąca przez kamieniste śnieżki Nepalu i Tybetu. Choć celem jest dotarcie do góry, celem wędrówek wielu mnichów i wierzących, odnoszę wrażenie, że dla autora owocniejsza była sama droga niż bycie naocznym świadkiem pielgrzymki i oczyszczenia tysięcy wiernych. Droga dała mu samotność i czas na przemyślenia, a góra to miejsce wielu tradycji, obrzędów. Nie jest to zwykła książka podróżnicza, to trochę podróż w głąb siebie Colina Thubrona, w której myślę, że warto uczestniczyć.
Avatar użytkownika - Ewcia_Master
Ewcia_Master
Przeczytane:2015-12-09, Ocena: 4, Przeczytałam, Mam,
Po Syberii
Colin Thubron 0
Okładka ksiązki - Po Syberii

Syberia opisana przez Thubrona okazuje się kwintesencją Rosji ? na powierzchni resztki obozowych baraków sprzed 50 lat, a pod lodem mamuty zachowane...

Za Murem. Podróż po Chinach
Colin Thubron0
Okładka ksiązki - Za Murem. Podróż po Chinach

Kiedy w latach osiemdziesiątych Chiny, dotąd niemal niedostępne dla zagranicznych turystów, zmieniły politykę i otwarły granice przed obcokrajowcami...

Odpowiedź Hiobowi
Carl Gustav Jung