Góra duszy

Odyseja w czasie i przestrzeni poprzez prowincjonalne Chiny, relacja z jedynej w swoim rodzaju wędrówki, w której realność splata się z fikcją, przeszłość z teraźniejszością, a konkret z metaforą. Ta epicka, pikarejska powieść skrzy się olśniewającymi epizodami - historiami z dziejów starożytnych Chin, baśniami ludowymi, wspomnieniami z czasów dzieciństwa i rewolucji kulturalnej, rozważaniami filozoficznymi, pełnymi namiętności scenami erotycznymi - i jak żadna inna oddaje różnorodność i bogactwo życia.

Informacje dodatkowe o Góra duszy:

Wydawnictwo: Rebis
Data wydania: 2004-10-20

Kup książkę Góra duszy

Góra duszy - opinie o książce

"Góra duszy" rozdarła moją duszę na niemogące się ze sobą pogodzić sprzeczności. Z jednej strony wielce cenię umiejętność zebrania tak wielu trudnych aspektów życia i umieszczeniu ich wszystkich w jednym, ogromnym dziele, przedstawiając je wszystkie w sposób niezwykle obrazowy i przemawiający do wyobraźni czytelnika. Historia autora, będącego włóczęgą podróżującym po dwudziestowiecznych Chinach jest jak patrzenie w kalejdoskop - obraz zmienia się z linijki na linijkę. Bez dogłębnych studiów nie da się zrozumieć wszystkich działających na ten obraz mechanizmów, a jednak pokazuje cień prawdy. Niewielki wycinek, skrawek pozostały z całości arcydzieła płótna życia. Z drugiej strony, dzieło to było tak męczące że czytałam je na wiele rat, przeplatając ją wieloma innymi książkami i aż wstyd się przyznać, często czytając ją bez zrozumienia, byle brnąć dalej i przejść przez trudne, długie, a dla mnie wtedy chaotyczne lub nudne fragmenty. Prawdopodobnie nie dojrzałam do czytania tego typu literatury, bądź nie poświęciłam jej wystarczająco dużo czasu i uwagi. dlatego nie polecam jej czytania, jeśli nie jet się w stanie poświęcić jej maksimum swojego zaangażowania.
Księga zaklęć
Agnieszka Rautman-Szczepańska