Golec rzymski w koszuli. Pomnik księcia Józefa Poniatowskiego w Warszawie

Historia jednego z najważniejszych pomników w Polsce, poświęconego zmarłemu w 1813 roku księciu Józefowi Poniatowskiemu, bohaterowi pol­skiego oręża, w której odbijają się dzieje narodu i jego stolicy.

Osiem pro­blemowych esejów autorstwa polskich, duńskich i włoskich historyków oraz historyków sztuki prezentuje losy pomnika, naszkicowane w szero­kim kontekście i zrekonstruowane na podstawie materiałów archiwalnych w dużej części do tej pory nieznanych, a także obszernej kwerendy pra­sowej. Kwestie technologiczne i artystyczne przeplatają się tu z opisem wydarzeń historycznych, w których pomnik odegrał rolę symboliczną, będąc jednocześnie dla nich ideowym lub materialnym tłem.

Wartym szczególnej uwagi elementem monografii jest ponad dwieście zamieszczonych w niej ilustracji, również w dużej mierze nieobecnych dotąd w literaturze przedmiotu. Choć wplecione zostały w poszczególne teksty, można je traktować jako osobną opowieść, niezależną narrację ukazującą nie tylko ikonografię i historię pomnika, lecz także jego funkcjono­wanie jako temat dla artystów oraz, co chyba najważniejsze, znaczenie monumentu w życiu politycznym i społecznym Polaków.

Informacje dodatkowe o Golec rzymski w koszuli. Pomnik księcia Józefa Poniatowskiego w Warszawie:

Wydawnictwo: Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie, Pałac Saski Sp. z o.o.
Data wydania: 2024-05-14
Kategoria: Publicystyka

Tagi: Eseje

Kup książkę Golec rzymski w koszuli. Pomnik księcia Józefa Poniatowskiego w Warszawie

Chemia w budownictwie
praca zbiorowa0
Okładka ksiązki - Chemia w budownictwie

W książce przedstawiono całokształt zagadnień chemicznych związanych z budownictwem....

Traktor. Wsaniałe pojazdy
praca zbiorowa0
Okładka ksiązki - Traktor. Wsaniałe pojazdy

Książeczka dla dzieci przedstawiająca sylwetki rolników, ich narzędzi i sprzętu. ...

Jak ograłem PRL. Na rowerze
Witek Łukaszewski