Gilliamesque

Ilustrowana autobiografia legendarnego reżysera, aktora, animatora i jednego z twórców `Monty Pythona`, Terry`ego Gilliama, która zabiera czytelnika w fascynującą podróż po świecie popkultury XX wieku i odkrywa tajniki umysłu jednej z najbardziej nietuzinkowych i nieprzeciętnych postaci w historii kultury.

Od pozbawionego wygód dzieciństwa w zlodowaciałych pustkowiach Minnesoty, do białej gorączki hollywoodzkiego życia, przez awangardową kontrkulturę Nowego Jorku, Londynu i Los Angeles lat 60. i 70. - życie Terry`ego Gilliama było tak barwne i nieszablonowe, jak kręcone przez niego filmy.

W tej opowiedzianej po raz pierwszy historii, reżyser filmów `Bandyci czasu`, `Brazil`, `Przygody barona Munchausena`, `The Fisher King`, `12 małp`, `Las Vegas Parano` - i oczywiście współzałożyciel `Latającego Cyrku Monty Pythona` - wspomina swoje dotychczasowe życie. Pełne nigdy wcześniej nie widzianych ilustracji, zdjęć i komentarzy Gilliamesque łączy aspekty wizualne i werbalne z szorstkim humorem i fascynującymi spostrzeżeniami.

W przedpośmiertnej autobiografii Gilliama pojawia się także wiele wspaniałych postaci drugoplanowych: George Harrison, Robin Williams, Jeff Bridges, Robert de Niro, Brad Pitt, Uma Thurman, Johnny Depp, Heath Ledger i pozostali Pythoni - jak również wiele epizodów z udziałem ludzi, którzy mieli największy wpływ na współczesną kulturę: od Woody`ego Allena do Franka Zappy, od Glorii Steinem do Roberta Crumba, od Richarda Nixona do Huntera S. Thompsona. Spotkania Gilliama ze wspaniałymi i trochę mniej fajnymi są odkrywcze, zabawne i niezwykle interesujące.

Ta książka stanowi wgląd w nietuzinkowy, twórczy umysł i niezrównany portret kultury popularnej drugiej połowy XX w.

Informacje dodatkowe o Gilliamesque:

Gilliamesque - opinie o książce

Avatar użytkownika - Tyfusek381
Tyfusek381
Przeczytane:2019-02-25, Ocena: 5, Przeczytałam, Mam, 12 książek 2019,

Terry Gilliam zabiera czytelnika w pasjonującą, pełną poczucia humoru podróż. Kolejne etapy swojego życia ukazuje na tle ówczesnej kultury. Skupia się przede wszystkim na swoim życiu zawodowym,  artystycznym, natomiast mniej uwagi poświęca życiu prywatnemu. Wykazuje się przy tym sporym dystansem do samego siebie. Dużą zaletą książki są liczne ilustracje opatrzone  komentarzami autora.

Szczerbata śmierć
Arkady Saulski