Gianni Versace. Biografia

,,Jak zapamiętałem Gianniego Versace? Jako człowieka niesłychanie żywiołowego, emanującego radością twórczą, a przy tym mającego w sobie pewien szczególny rodzaj beztroskiej witalności. Był wielkim kreatorem, a upływ czasu tylko potwierdza jego talent".

Giorgio Armani, ze wstępu do książki.

Życie Gianniego Versace było jednocześnie baśniowe i tragiczne. Baśń jest opowieścią o młodym chłopaku z Południa Włoch, synu kalabryjskiej krawcowej, który w rodzinnym zakładzie łapie bakcyla mody i w krótkim czasie staje się jednym z najbardziej cenionych na świecie jej kreatorów. Uwielbiają go  największe gwiazdy i osobistości, jak Madonna i  księżna Diana,  a on projektuje nie tylko modę, ale i  kostiumy do spektakli baletowych z choreografią Maurice'a Béjarta. Tragedią jest śmierć  zadana niespodziewanie  15 lipca 1997 roku przez seryjnego mordercę.

Powściągliwy i pełen rezerwy, a przy tym twórca mody śmiałej i wyzywającej, Versace był człowiekiem pełnym kontrastów: bezkompromisowy nowator i prowokujący wizjoner, ale też biegły znawca wszystkich tajników krawieckiego fachu;  kosmopolityczny obywatel świata i  patriota silnie związany ze swoimi kalabryjskim korzeniami; prosperujący biznesmen i awangardowy artysta.

Biografia ta jest rekonstrukcją najważniejszych etapów  życia i artystycznej drogi Gianniego Versace. Relacje najbliższych przyjaciół i współpracowników pozwoliły stworzyć portret, który różni się od powierzchownego wizerunku lansowanego przez media.

Tony di Corcia ukończył studia prawnicze, ale pracuje jako dziennikarz, pisząc  o modzie dla ,,Corriere della Sera" i ,, La Repubblica". Jest redaktorem naczelnym portalu Viveur.it.

Informacje dodatkowe o Gianni Versace. Biografia:

Wydawnictwo: Rebis