Geopolityka w myśli i praktyce politycznej Ameryki Łacińskiej

W książce autor przedstawia latynoamerykańską myśl polityczną oraz jej wpływ na praktyczne działania państwa w ujęciu narodowym, regionalnym i globalnym. Stwierdza, że geopolityka należy do tych pojęć, które budzą najwięcej kontrowersji w naukach społecznych. Trudno je jednoznacznie zdefiniować, określić jego przynależność do dyscypliny naukowej, nie mówiąc już o wątpliwościach natury moralnej, związanych z ekspansjonistycznym wykorzystaniem geopolityki w przeszłości przez mocarstwa (kolonializm, imperializm, II wojna światowa itd.). Jednakże w Ameryce Łacińskiej geopolityka zyskała szczególne znacznie, wywierając silny wpływ na politykę wewnętrzną i zagraniczną państw regionu. Była i jest traktowana jako sposób na przełamanie geograficznych ograniczeń, jako szansa na sformułowanie całościowych koncepcji rozwojowych oraz możliwość zapewnienia mocarstwowej pozycji niektórym państwom kontynentu (Argentyna, Brazylia, Meksyk), a dla całego regionu - nadzieją na wzrost znaczenia w stosunkach międzynarodowych. Geopolityka pełni też bardzo ważną rolę w procesie budowy tożsamości narodowej państw tego obszaru, wpływa na ich samoidentyfikację.

Informacje dodatkowe o Geopolityka w myśli i praktyce politycznej Ameryki Łacińskiej:

Wydawnictwo: Wydawnictwo Uniwersytetu Warszawskiego
Data wydania: b.d
Kategoria: Polityka
ISBN: 9788323502067

Kup książkę Geopolityka w myśli i praktyce politycznej Ameryki Łacińskiej

Geopolityka w myśli i praktyce politycznej Ameryki Łacińskiej - opinie o książce

Jak ograłem PRL. Na rowerze
Witek Łukaszewski