Genialna przyjaciółka. Historia ucieczki

,,Elena Ferrante jest jedną z najlepszych powieściopisarek naszych czasów. Jej głos jest żarliwy, poglądy szerokie, a spojrzenie zabójcze".New York Times

,,Ta wciągająca opowieść o dwóch przyjaciółkach Lili i Elenie, o Neapolu, o walkach rodzin, o politycznych rozgrywkach przełomu lat 60. i 70., o rewolucji seksualnej - jest przede wszystkim historią budzenia się kobiecej świadomości". Justyna Sobolewska,Polityka

Elena i Lila, przyjaciółki znane czytelnikom z Genialnej przyjaciółki i Historii nowego nazwiska, to młode kobiety. Bardzo szybko musiały dorosnąć. Lila wyszła za mąż w wieku szesnastu lat, ma małego synka, porzuciła męża i dostatnie życie, pracuje w fabryce w bardzo ciężkich warunkach. Elena opuściła Neapol, ukończyła studia w Pizie i wydała dobrze sprzedającą się książkę, która otworzyła jej drzwi do świata ludzi zamożnych i wykształconych. Obie przez lata usiłowały pokonać bariery biedy, ignorancji i zależności, w jakich chciał je zamknąć los. Teraz ich życie biegnie w zawrotnym tempie przez lata siedemdziesiąte, przeplatając ze sobą chwile nadziei i niepewności, napięcia i rywalizacji. Nadal łączy je silna choć burzliwa przyjaźń, która to przygasa, to wybucha, prowadząc do nieoczekiwanych spotkań i zwrotów akcji.

Informacje dodatkowe o Genialna przyjaciółka. Historia ucieczki:

Wydawnictwo: Sonia Draga
Data wydania: 2022-03-23
Tytuł oryginału: Storia di chi fugge e di chi resta

Tagi: Beletrystyka - problematyka społeczna

Avatar użytkownika - Qchcia
Qchcia
Przeczytane:2023-06-08, Ocena: 6, Przeczytałam,

,,Genialna Przyjaciółka", Elena Ferrante

Historia dwóch przyjaciółek z biednej dzielnicy Neapolu w latach 50. XX wieku.
Autorka perfekcyjnie przedstawia realia Włoch tamtych lat opowiadając ją historią dwóch przyjaciółek, które spaja solidarność, ale i rywalizacja i zazdrość. Biedna, niewykształcona Lina a zdolna, wykształcona córka woźnego, Elena. Obie dziewczyny, tak bardzo podobne, a tak bardzo różne... Genialna książka, genialna przyjaciółka!

Zdecydowanie godna polecenia lektura!

Avatar użytkownika - jagna1978
jagna1978
Przeczytane:2022-11-06, Ocena: 5, Przeczytałam,

Piekna historia o przyjazni z przed lat. Szesdziesiecioletnia Elena dowiaduje sie ,ze Lila jej przyjaciolka z dawnych lat zaginela.W tym momencie przypomina sobie rozmowe gdy mala Lila zwierza jej sie ,ze marzy o tym by przestac istniec i by nikt nie wiedzial ,ze wogole istniala.Wtedy to byly dzieciece wymysly ale teraz Elena zadjae sobie pytanie czy Lila byla by zdolna do samobojstwa ?Przenikajaca i przejmujaca historia. Poznajemy historie przyjazni dwoch dziewczynek ,ktore przyzekaja sobie ,ze beda zawsze razem. Niestety zycie wszystko weryfikuje i los je rozdziela na lata .

Avatar użytkownika - lady_foe
lady_foe
Przeczytane:2018-08-18, Ocena: 5, Przeczytałam,

Książka o trudnej przyjaźni, o biedzie, pogoni za nauką, pieniądzem i miłością. Pięknie napisana, aż chce się od razu sięgnąć po drugi tom.

Avatar użytkownika - muszkasia
Okładka ksiązki - Historia ucieczki

Przygodne rozważania. Felietony
Elena Ferrante0
Okładka ksiązki - Przygodne rozważania. Felietony

Na Przygodne rozważania składa się 51 esejów poświęconych osobistym doświadczeniom autorki, poetyce, różnym przemyśleniom i autobiograficznym wspomnieniom...

Odpowiedź Hiobowi
Carl Gustav Jung