reklama

Genialna przyjaciółka (1-4)

Bestsellerowy cykl neapolitański, który zyskał popularność na całym świecie, a stacja HBO na podstawie powieści zrealizowała serial Genialna przyjaciółka.

,,Spośród wielu sposobów, do których uciekają się pisarze, by opowiedzieć świat, preferuję posługiwanie się narracją precyzyjną, jasną i uczciwą, która opisuje fakty z życia codziennego w sposób fascynujący." (z wywiadu z autorką)

Sześćdziesięcioletnia Elena Greco dowiaduje się, że Lila, jej przyjaciółka z czasów dzieciństwa, zniknęła bez śladu. Elena przypuszcza, że przyjaciółka wprowadziła w życie swoje odwieczne pragnienie zniknięcia ze świata, w którym żyła, usunąwszy przedtem wszelkie ślady swego istnienia. Chcąc znaleźć wytłumaczenie dla tego gestu, Elena postanawia opowiedzieć niezwykłą historię ich przyjaźni. I tu rozpoczyna się podróż w przeszłość, która przeniesie czytelnika w lata pięćdziesiąte ubiegłego wieku, na przedmieścia Neapolu.

,,Ta wciągająca opowieść o dwóch przyjaciółkach Lili i Elenie, o Neapolu, o walkach rodzin, o politycznych rozgrywkach przełomu lat 60. i 70., o rewolucji seksualnej - jest przede wszystkim historią budzenia się kobiecej świadomości". Justyna Sobolewska,Polityka

,,Włoska kultura, opuszczona przez Felliniego i Antonioniego, zdominowana przez telewizyjną papkę ery Berlusconiego, po latach posuchy zyskała nową światową markę". Juliusz Kurkiewicz,Gazeta Wyborcza

,,Pisarka zdobywa się na brutalną szczerość i bardzo często porusza tematy tabu, a także dokonuje bezlitosnej analizy swoich bohaterek - z uporem tropi źródła ich lęków i wypunktowuje słabości. Ich losy, problemy i emocje przedstawia w tak wyrazisty i autentyczny sposób, że trudno nie ulec sugestii recenzentów, ale i samej Ferrante, że w książkach opisuje ona własną historię". Michał Kukawski,Twój Styl

Informacje dodatkowe o Genialna przyjaciółka (1-4):

Wydawnictwo: Sonia Draga
Data wydania: 2022-11-16
Tytuł oryginału: L

Tagi: Proza literacka Literatura obyczajowo-rodzinna Beletrystyka - problematyka dorastania Narrative theme: Love & relationships Beletrystyka - problematyka życia wewnętrznego Beletrystyka - problematyka społeczna

Kup książkę Genialna przyjaciółka (1-4)

Historia zaginionej dziewczynki
Elena Ferrante0
Okładka ksiązki - Historia zaginionej dziewczynki

,,Czasem zdarzają się jeszcze genialni pisarze. Nigdy nie zapomnę chwili, w której odkryłem Elenę Ferrante". Jonathan Franzen Ostatni tom bestsellerowej...

Cykl neapolitański (#3). Historia ucieczki
Elena Ferrante0
Okładka ksiązki - Cykl neapolitański (#3). Historia ucieczki

,,Elena Ferrante jest jedną z najlepszych powieściopisarek naszych czasów. Jej głos jest żarliwy, poglądy szerokie, a spojrzenie zabójcze". New York...

Szczerbata śmierć
Arkady Saulski