Furia i inne opowiadania

Najsłynniejsze opowiadania legendarnej argentyńskiej pisarki.

Magia codzienności i niesamowitość. Niezwykłość kryjąca się w tym, co zwyczajne.

Kolejny tom serii ,,Inne Konstelacje" - lektur, które ukształtowały wyobraźnię Olgi Tokarczuk.

Czym jest szaleństwo, czym normalność? Kto jest ofiarą, a kto katem? Dla Silviny Ocampo odpowiedź nigdy nie jest jednoznaczna.

Furia i inne opowiadania to zebrane w jednym tomie najwybitniejsze utwory Silviny Ocampo, argentyńskiej pisarki, żony Adolfa Bioy Casaresa, przyjaciółki Jorgego Luisa Borgesa. Nie było jej dane - tak jak innym pisarkom w tych latach, ze względu na płeć - zaistnieć w zbiorowej świadomości czytelników podczas boomu na literaturę iberoamerykańską w latach 60. XX wieku.

Ocampo kreśli mroczne historie na granicy rzeczywistości i fantazmatów, gdzie niewinne na pozór sytuacje przybierają niepokojący kierunek, a ludzie zaczynają dopuszczać do głosu własne demony. Bohaterów tych opowiadań - a są to najczęściej dorośli, dzieci i zwierzęta - łączą wrażliwość, przenikliwość i brutalność. Te cechy znajdują ujście w codziennych rytuałach, które - jeśli spojrzeć głębiej, szerzej, ,,inaczej" - spowija tajemnicza aura. Co się za nią kryje?

,,Borges na końcu krótkiego tekstu z 1950 roku zatytułowanego Mur i książki przedstawił ars poetica Ocampo (oraz własną) w formie następującego manifestu: . Wszystkie opowiadania Ocampo są o czymś, co przeoczyliśmy, choć nie powinnyśmy byli przeoczyć".

Fragment posłowia Alberta Manguela

Informacje dodatkowe o Furia i inne opowiadania:

Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
Data wydania: 2024-04-17
Kategoria: Inne
Tytuł oryginału: La furia y otros cuentos

Tagi: Proza literacka opowiadania

Kup książkę Furia i inne opowiadania

Siemowit Zagubiony
Robert F. Barkowski ;