Epidemia. Od dżumy, przez HIV, po ebolę

CZY ŚWIATU ZAGRAŻA KOLEJNA EPIDEMIA???

Patogeny.

Potężna armia organizmów powodujących zakażenia wielu ludzi w krótkim czasie. Ich przewaga liczebna nad nami wynosi sto tysięcy do jednego. Są niewidoczne, skuteczne i śmiertelnie niebezpieczne. Poznajcie kilku z licznych bohaterów tej książki:

Cholera - pandemie są cholerze nieobce. Do tej pory wywołała ich aż siedem, przy czym ostatnia wybuchła na Haiti w 2010 roku.

HIV - stosunkowo młody patogen, nie tak szybki i skuteczny jak cholera. Ochrzczenie go ,,gejowskim rakiem" pomogło wirusowi rozprzestrzeniać się szybciej i skuteczniej w społeczeństwach obawiających się ,,promocji homoseksualizmu i narkomanii". Od 2014 roku zaatakował 75 milionów osób na całym świecie.

Z małego ogniska zakaźnego w środku gwinejskiego lasu na początku 2014 roku, w ciągu zaledwie roku rozprzestrzenił się do pięciu sąsiednich krajów, wywołał zakażenie u ponad 26 tysięcy ludzi, a jego opanowanie ostatecznie kosztowało miliardy dolarów.

Jednak czy epidemie mogą wywołać pozytywne skutki?

To dzięki nim ludzkość zdobyła się na wprowadzenie zmian związanych z budownictwem, zarządzaniem wodą pitną oraz odpadami, działalnością służby zdrowia, stosunkami międzynarodowymi, a także podniesienie poziomu wiedzy o zdrowiu i chorobach.

W XX wieku wydawało się, że pandemie odeszły do historii. Odtrąbiono wielki sukces współczesnego stylu życia i medycyny. Przedwcześnie... Nieszczepienie dzieci, coraz mniejsza skuteczność antybiotyków, krzyżujące się patogeny... Epidemia może wybuchnąć w każdej chwili.

Czy jesteśmy na nią gotowi?

Informacje dodatkowe o Epidemia. Od dżumy, przez HIV, po ebolę:

Wydawnictwo: Znak
Data wydania: 2019-05-15
Kategoria: Literatura faktu, reportaż
ISBN: 978-83-240-5739-9
Tytuł oryginału: Pandemic: Tracking Contagions, from Cholera to Ebola and Beyond
Tłumaczenie: Małgorzata Rost

Tagi: Literatura faktu

Kup książkę Epidemia. Od dżumy, przez HIV, po ebolę

Epidemia. Od dżumy, przez HIV, po ebolę - opinie o książce

Sonia Shah0
Okładka ksiązki - Kolejna wielka migracja. O wędrówkach ludzi i zwierząt na zmieniającej się planecie

,,Granice? Nigdy żadnej nie widziałem. Ale słyszałem, że istnieją w umysłach niektórych ludzi". - Thor Heyerdahl ,,Oszałamiająco oryginalny obraz...

Szczerbata śmierć
Arkady Saulski