Dziewczyna w niebieskim płaszczu

Podmieniona tożsamość, utracona miłość i zdradzona przyjaźń. Wciągający thriller na tle wielkiej Zagłady

Okupowana Holandia, rok 1943. 19-letnia Hanneke handluje towarami na czarnym rynku, choć sama woli nazywać siebie znalazcą. A znajduje różne rzeczy - dodatkowy zapas ziemniaków, mięsa, czekolady czy herbaty. Produkty, bez których na co dzień społeczeństwo musi sobie radzić. Kolejne zlecenie zaskakuje jednak samą Hanneke - jej zadaniem jest odnalezienie Mirjam, Żydówki, która pewnego dnia zniknęła z domu ukrywającej ją staruszki.

Nastolatka zostaje wciągnięta w sieć tajemnic, które prowadzą ją do samego serca młodzieżowego ruchu oporu. Prawdziwe problemy zaczynają się jednak później - kiedy Hanneke odnajduje zaginioną i myśli, że jej misja się zakończyła - Żydówka ginie z rąk gestapowca. Wtedy na jaw wychodzi, że ciało zamordowanej to nie poszukiwana dziewczyna...

Kto faktycznie ukrywał się u pani Janssen? I gdzie podziewa się Mirjam?

Dziewczyna w błękitnym płaszczu została przetłumaczona na 12 języków i nagrodzona Edgarem w kategorii najlepsza młodzieżowa powieść kryminalna. Literatury poruszającej tematykę drugiej wojny światowej i ukrywania Żydów jest mnóstwo, jednak ten tytuł wyraźnie wyróżnia się zwłaszcza w nurcie young adult.

Informacje dodatkowe o Dziewczyna w niebieskim płaszczu:

Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
Data wydania: 2018-09-19
Tytuł oryginału: Girl in the Blue Coat

Kup książkę Dziewczyna w niebieskim płaszczu

Dziewczyna w niebieskim płaszczu - opinie o książce

Avatar użytkownika - EWAELLE
EWAELLE
Przeczytane:2019-03-10,

Literatura wojenna.Akcja powieśći toczy się w Holandii w roku 1943 w okupowanym Amsterdamie .Główna bohaterka Hanneke dorabia po pracy w zakładzie pogrzebowym jako dostarczycielka towarów z czarnego rynku .
Któregoś razu jest poproszona o pomoc przez swoją klientkę panią Janssen ,ktora straciła całą swoją rodzinę i ukrywała w domu ,w skrytce żydowską dziewczynę Mirjam .Dziewczyna znika nagle w tajemniczych i niewyjaśnionych okolicznościach , wręcz w biały dzień a dla zrozpaczonej starszej pani stanowi prawie jakby członka rodziny .Hanneke z początku ma obawy aby podjąć się tej poszukiwawczej misji ale biorą w niej góre ludzkie uczucia i kieruje się również sentymentem bowiem syn pani Jansson Bas, który już nie żyje był miłościa Hanneke .Co dziewczyna odkryje wdając się w sledztwo na własną rękę i co się dalej okażę, kim tak naprawdę była Mirjam i w jakich okolicznośćiach zaginęła czy też można powiedzieć zniknęła dowiemy się z tej pełnej intryg wciagającej wartką akcją powieśći .Duzo akcji i dialogów ,krókie acz bogate w treść rozdziały wciagają w czytanie czytelnika .

Do przeczytania tej niezwykle napisanej powieści kryminalnej zachęciła mnie fabuła oraz przebieg przeprowadzanych tajemniczych rozmów głównej bohaterki w książce autorstwa Pani Monica Hesse pt. ''Dziewczyna w niebieskim płaszczu''.

Lubię, kiedy bohaterka ma mocny charakter, jest odważna z lekkim pazurem ostrożności, wrażliwa na potrzeby innych osób, posiadająca własne, a przy tym odmienne zdanie, jest szczera, ambitna w dążeniu do celu pomimo ryzykownych sytuacji i taką właśnie jest Hanneke.

Kocha swoich rodziców, ale lepszy kontakt ma z tatą niż z mamą, która nie potrafi zrozumieć córki, a tata lubi z nią żartować w trakcie rozmów.

Otóż w niedługim czasie nasza bohaterka otrzymuje od swojej klientki pewne zadanie, ale ma duże wątpliwości czy przyjąć to zlecenie.
Waha się, czy tak naprawdę podoła wykonać tę misję odnalezienia Żydówki imieniem Mirjam.

Zapoznając, się z losami Hanneke można dostrzec wiele cech charakterystycznych i widocznych w naszym życiu codziennym, gdyż ulegamy pokusom, które są przy tym niebezpieczne.

W każdym z opisanych 34 rozdziałów odkryjemy historię bohaterki, która swoją pracowitością , odwagą powinna stać się wzorem do naśladowania dla zagubionych młodych ludzi.

Występują również momenty, kiedy Hanneke prowadzi, sama ze sobą wewnętrzny dialog i zadaje sobie pytania:

Czy ja naprawdę chce, podjąć tego zadania ryzykując własne życie?,

Co powiedziałby Sebastiaan, gdyby wiedział o misji?

Autorka nie zapomniała o połączeniu dokładnie opisanych faktów historycznych, poczuciu humoru wynikającego z pewnych sytuacji mających miejsce w czasie godzin milicyjnych.

Uważam, że główny wątek dotyczący odnalezienia przez Hanneke Żydówki Mirjam został napisany w sposób przejrzysty, interesujący, gdyż Mirjam stanowi tutaj największą zagadkę.

Podążając każdego dnia śladami książki ''Dziewczyna w niebieskim płaszczu'' cierpimy, tracimy wiele w wyniku kłamstw, intryg, ale zawsze mamy nadzieję na lepsze jutro.

Czytając, tę książkę wędrowałam wspólnie z Hanneke, obserwowałam jej zachowanie i czy potrafi zachować do końca zimną krew?

Na to pytanie musisz odpowiedzieć sobie sam Drogi Czytelniku.

Elementami dodatkowi są tutaj okładka nawiązującą do tytułu książki oraz odpowiednio dobraną czcionkę zamieszczoną w tekście stanowiącą dodatkową motywację do jej przeczytania.

Polecam przeczytać tę książkę.

Avatar użytkownika - klaud
klaud
Przeczytane:2019-02-11, Przeczytałem, 82 książek 2019,

Książka o tym, jak kolor ubrania może wprowadzić w błąd.

Historia młodej Hanneke, która, w jakiś pokrętny sposób, chce odpokutować śmierć swojego chłopaka, godząc się pomóc swojej klientce odnaleźć zbiegłą z kryjówki Żydówkę. Sam wątek fabularny jest... ok, ale to chyba tyle. Oprócz tego dostajemy skrócony opis historii holenderskich Żydów w czasie II wojny światowej i sposób działania tamtejszego ruchu oporu, starającego się ratować żydowskie dzieci oraz pomagać ludziom przeznaczonym do deportacji. Jednak... przez większość książki, porównując to do polskich historii z tych czasów, miałam wrazenie, że to wszystko jest takie jakieś... naiwne, za proste i nieco upiększone. Nie wiem, chyba po prostu nie do końca wyszło umieszczenie głównego i pobocznych wątków w takich, a nie innych realiach. Gdyby nie rzeczywisty obraz wojny, jaki znamy z historii, gdyby tej wojny nigdy nie było i gdyby ta książka w pełni była fikcją - przypuszczam, że odbiór byłby lepszy. A tak dostajemy wątek detektywistyczny i rozterki głównej bohaterki na dość pobieżnie opisanym tle jednej z największych tragedii ludzkości. Nie, żeby ta książka była zła, ale mam wrażenie, że coś nie wyszło. Dla osób dopiero zaczynających poznawać historie z lat 40. XX wieku, dla trochę lżejszego wprowadzenia w temat - byłaby to jak najbardziej odpowiednia pozycja. Dla kogoś bardziej obeznanego z tematem... do przeczytania, ale nic nie wnosi, a sam wątek detektywistyczny chyba aż tak nie porywa, żeby uznać to za pozycję wybitną. Pomysł niezły, przeczytać warto, podobało się, ale nie zachwyciło.

Avatar użytkownika - Anonim2414
Anonim2414