reklama

Dzieci i młodzież w procesie kształtowania postaw kulturowych

Książka ta została pomyślana jako pomoc dla nauczycieli gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych. Podobnie jak poprzednia publikacja zawiera ona wprowadzenia przedstawiające teoretyczne tło propozycji metodycznych, a następnie scenariusze zajęć. Motywami przewodnimi są kwestie tożsamości, wprowadzanie w świat różnych kultur, prawidłowości rozwojowe oraz działania kształcące i wychowawcze.

Na metodyczną część książki składają się głównie scenariusze zajęć opracowane przez nauczycieli słuchaczy studiów podyplomowych na Wydziale Etnologii i Nauk o Edukacji UŚ oraz przez studentów (w części także nauczycieli) kierunku pedagogika na tym wydziale.

Scenariusze były poddawane praktycznej weryfikacji i ewaluacji. We wszystkich uwzględniono podobne elementy poczynając od celów zajęć, poprzez propozycje metod i form zajęć, pomocy dydaktycznych, przebieg zajęć na (w większości) wykorzystanej literaturze kończąc. Do wielu scenariuszy dołączono wzory zabaw, gier i innych pomocy.

W sumie powstało oryginalne opracowanie teoretyczno-metodyczne, będące wynikiem współpracy pracowników akademickich, nauczycieli i studentów. Rozważania teoretyczne i propozycje metodyczne dotyczą wybranych, kluczowych kategorii pojęciowych i zagadnień właściwych edukacji w gimnazjum i w szkołach ponadgimnazjalnych, a związanych z wielokulturowością i towarzyszącymi jej zjawiskami pożądanymi i niepożądanymi. Propozycje metodyczne są stosunkowo bogate w warstwie informacyjno-poznawczej, a jednocześnie sprzyjają aktywności uczniów i dają okazję do przeżyć składając się na wielostronny proces kształcenia i wychowania.

Pragniemy zwrócić szczególną uwagę Czytelników na te wątki proponowanych zajęć, które nie tylko sprzyjają podejściu właściwemu edukacji wielokulturowej ukazującej różne kultury, ale także są właściwe edukacji międzykulturowej  zachęcającej do otwartości na Innych i ich kultury, do poznawania i co więcej korzystania z dorobku innych kultur, wzajemnego wzbogacania kultury własnej grupy i innych kultur.

Zbiór ten zatem przygotowano jako teoretyczno-metodyczną pomoc dla zainteresowanych nauczycieli. Poszczególne propozycje można traktować jako gotowe wzory zajęć, można również znaleźć w nich inspiracje do tworzenia własnych projektów czy modyfikacji odpowiednich w określonych warunkach i sytuacjach edukacyjnych. Będziemy wraz z autorami opracowań teoretycznych oraz propozycji metodycznych  radzi, jeżeli Czytelnicy skorzystają z tych możliwości.

Informacje dodatkowe o Dzieci i młodzież w procesie kształtowania postaw kulturowych:

Wydawnictwo: Oficyna Wydawnicza Impuls
Data wydania: 2012-07-07
Kategoria: Podręczniki

Kup książkę Dzieci i młodzież w procesie kształtowania postaw kulturowych

Dzieci i młodzież w procesie kształtowania postaw kulturowych - opinie o książce

Avatar użytkownika - iwona-w
iwona-w
Przeczytane:2012-09-02, Ocena: 6, Przeczytałam,
Opracowanie ukazujące nie tylko teoretyczne i metodyczne aspekty edukacji wielokulturowej, ale także zawierające scenariusze zajęć. Przydatne nie tylko dla czynnych zawodowo nauczycieli, ale także studentów pedagogiki.
Avatar użytkownika - Impuls
Impuls