Dyktat przestrzeni: jak nasze codzienne otoczenie kształtuje nasze życie

Fascynująca i pionierska książka dla wszystkich, którzy chcą mieć świadomy wpływ na swoje życie poprzez rozumienie, kształtowanie i kultywowanie środowiska, w którym mieszkamy i przebywamy – dla zdrowia, szczęścia i spełnienia.

Kształtujemy nasze budynki, a potem te budynki kształtują nas – powiedział w 1943 Winston Churchill. Mówił o zbombardowanej sali Izby Gmin. Stara Izba była prostokątna, obie partie siedziały naprzeciwko siebie w pozycji konfrontacyjnej. Lecz właśnie ta forma pomogła zbudować system dwupartyjny, filar brytyjskiej demokracji.

Churchill chciał odtworzyć nie tylko budynek, ale gesty, uczucia i styl komunikowania się, jaki budynek umożliwiał. Ponieważ przestrzeń jest jak tajny scenariusz kierujący naszym działaniem. Środowisko, w jakim żyjemy – naturalne i zaprojektowane – tworzy nas samych i sprawia, że jesteśmy tym, kim jesteśmy.

Ale na długo przed budynkami kształtowały nas elementy naszych naturalnych siedlisk. Miasta rosły wolno. Drogi biegły zgodnie z ukształtowaniem terenu. Wiele z tego utraciliśmy, dostosowując się do kolosalnej skali i szybkiego tempa XXI wieku. Od lat budujemy miasta, które wywołują choroby, alienację i przestępczość. Straciliśmy sprawczość, którą mieliśmy kiedyś, kreując te przestrzenie. Jak możemy odtworzyć, tworzyć i pielęgnować świat wokół siebie, który nas określa?

Lily Bernheimer, konsultantka psychologii środowiskowej, przytacza różnorodne przykłady z całego świata, mnóstwo anegdot, intrygujące wyniki najnowszych badań naukowych i pokazuje, jak zachowywać i kreować przestrzenie, które służą nam najlepiej.

• Jak sprawdzić, czy wolimy stanowisko pracy dające „widok” czy „schronienie”?

• Czym są bańki przestrzeni osobistej?

• Co o naszej kulturze mówią ronda i sygnalizacje świetlne?

• Dlaczego często lepiej czujemy się w starszych domach?

• Jak wpływają na nas naturalne formy i scenerie, a jakie uczucia budzą w nas nasze budynki?

• Jaki - często niedostrzegalny - wzajemny związek istnieje pomiędzy nami a naszym otoczeniem?

Lily Bernheimer jest psychologiem środowiskowym. Pracuje naukowo na University of Surrey. Jest założycielką Space Works Consulting. Doradza, jak tworzyć przestrzeń do pracy, mieszkania i życia w mieście, by jak najlepiej służyła ludziom. Jej prace i projekty badawcze zdobywają uznanie w Wielkiej Brytanii i USA, i nominacje do nagród naukowych – m.in. nagrody prezesa Królewskiego Instytutu Architektów Brytyjskich.

Informacje dodatkowe o Dyktat przestrzeni: jak nasze codzienne otoczenie kształtuje nasze życie:

Wydawnictwo: Amber
Data wydania: 2018-09-25
Kategoria: Edukacyjne
ISBN: 978-83-241-6797-5

Kup książkę Dyktat przestrzeni: jak nasze codzienne otoczenie kształtuje nasze życie

Dyktat przestrzeni: jak nasze codzienne otoczenie kształtuje nasze życie - opinie o książce

Szczerbata śmierć
Arkady Saulski