reklama

Jeśli zdarzyło ci się dorastać w rodzinie z problemem alkoholowym, to związana z tym trauma może stale wpływać na twoje życie - zarówno osobiste, jak i zawodowe. Takie dzieciństwo odciska na nas swoje piętno i kształtuje wiele szkodliwych wzorców zachowania. Nie oznacza to jednak, że nie możesz nic zrobić.

Ta książka krok po kroku przeprowadzi cię przez proces zdrowienia: pomoże ci stopniowo zrezygnować ze strategii radzenia sobie, które już ci nie służą, oraz wypracować nowe wzorce zachowania.

Przyjrzysz się swojej przeszłości i zrozumiesz, jak mogła na ciebie wpłynąć oraz w jaki sposób dysfunkcja z dzieciństwa przejawia się obecnie. Zaakceptujesz przeszłość, której nie jesteś w stanie zmienić, i skupisz się na uzdrowieniu teraźniejszości. Zbudujesz zdrowe poczucie własnej wartości. Przezwyciężysz negatywny dialog wewnętrzny, a także przepracujesz poczucie winy i wstyd. Zdobędziesz konkretne umiejętności, które pomogą ci w tworzeniu zdrowych relacji. Przekonasz się, co oznacza bliskość z sobą, i nauczysz się okazywać sobie życzliwość.

Książka jest napisana w sposób niezwykle przystępny, wciągający, skłaniający do myślenia. Autorka dokładnie opisuje dynamikę rodziny z problemem alkoholowym i pomaga zrozumieć, jak przeszłość wpływa na teraźniejszość i przyszłość. Przekonasz się, że wiele osób ma podobne doświadczenia jak ty, i zyskasz narzędzia, które pomogą ci uporać się z traumą przeżytą w dzieciństwie. Poradnik jest tak skonstruowany, że pozwala na samodzielną pracę we własnym tempie.

W książce znajdziesz:

o WSPIERAJĄCE ĆWICZENIA Sięgnij po wsparcie w formie przystępnych ćwiczeń, aby zwalczyć negatywną narrację wewnętrzną, nauczyć się stawiać granice, przepracować poczucie winy i wstyd, zbudować bliskość ze sobą oraz z innymi ludźmi.

o SPRAWDZONE TECHNIKI Odbuduj to, co zostało zniszczone, wykorzystując skuteczne metody terapeutyczne, w tym techniki poznawczo-behawioralne, trening asertywności oraz inne strategie zweryfikowane empirycznie.

o PRZYKŁADY Z ŻYCIA Poznaj historie osób, które miały podobne doświadczenia jak ty, aby uświadomić sobie, że nie jesteś wyjątkiem, i zrozumieć, dlaczego to, z czym się zmagasz, nie jest twoją winą.

Informacje dodatkowe o Dorośli wychowani w rodzinach z problemem alkoholowym. Uwolnij się od trudnej przeszłości, wykorzystując techniki CBT:

Wydawnictwo: GWP
Data wydania: 2023-04-11
Kategoria: Psychologia
Tytuł oryginału: Adult Children of Alcoholic Parents An Evidence-Based Workbook to Heal Your Past

Kup książkę Dorośli wychowani w rodzinach z problemem alkoholowym. Uwolnij się od trudnej przeszłości, wykorzystując techniki CBT

Dorośli wychowani w rodzinach z problemem alkoholowym. Uwolnij się od trudnej przeszłości, wykorzystując techniki CBT - opinie o książce

Obecnie wiele osób ma problem związany z nadużywaniem alkoholu. Najczęściej przekształca się on w uzależnienie od alkoholu, które jest chorobą i niesie za sobą szereg najróżniejszych trudności. Takie uzależnienie zaczyna wpływać na wiele aspektów życia: zaczyna się od społecznych trudności, zdrowotnych, następnie w pracy, a później jest bardzo trudno wrócić do abstynencji. Wiele rodzin musi sobie radzić z takim problemem. Niestabilność w rodzinie, problemy finansowe, agresja, przemoc i osamotnienie – między innymi to przeżywają dzieci, partnerzy i inni bliscy osoby uzależnionej. Nawet jeśli uda się wyrwać z takiego środowiska lub problem zostanie pokonany, to konsekwencje pozostają. Jak sobie z nimi poradzić? Jak w ogóle one się objawiają? Takich pytań może być wiele.

Zdecydowałam się na przeczytanie tej książki, ponieważ w mojej pracy często spotykam się z dziećmi, które są wychowywane w takiej atmosferze. Niestety często dowiaduję się, że jest to schemat kolejnego pokolenia. I rodzice albo sami są uzależnieni od alkoholu, albo niosą ciężar własnych przeżyć. To wszystko mnie przygnębia, ale zarazem czuję silną potrzebę odnalezienia najbardziej skutecznych sposobów pomocy tym osobom. Liczyłam, że ta książka da mi pewne rozwiązania i pozwoli pogłębić wiedzę. Czy tak w rzeczywistości było?

Cieszę się, że książka wyróżnia się łatwością odbioru. Mam wrażenie, że odchodzimy już od ery wyłącznie naukowego słownictwa zrozumiałego tylko przez specjalistów. Pojawia się wiele pozycji, w tym właśnie "Dorośli wychowani w rodzinach z problemem alkoholowym", które będą zrozumiałe dla większości osób. Dzięki temu właśnie i laik będzie mógł zdobyć nową wiedzę, poszerzyć horyzonty lub uświadomić sobie pewne trudności. Jeśli nawet pojawiają się jakieś trudniejsze słowa, teorie lub inny rodzaj informacji niezrozumiałych dla niespecjalistów, to autorka zadbała o to, by wytłumaczyć te aspekty w sposób przystępny. A przynajmniej ja mam takie poczucie.

W książce pojawia się teoria, ale jest ona optymalna. Pojawiają się te informacje, które są konieczne, by zrozumieć całość i spojrzeć na niektóre elementy z innej perspektywy. Zarazem nie jest to nudny podręcznik, który przedstawia wszystko teoretycznie, a zapomina, że jednak mimo wszystko życie wymaga praktycznych aspektów. Dzięki temu mam wrażenie, że ta pozycja nie jest obciążająca stylistycznie i treściowo, a przede wszystkim nie jest uciążliwa.

Pojawia się tu wiele bardzo konkretnych przykładów. Czytelnik może zapoznać się z całą gamą różnych osobowości i różnych sytuacji. Sprawia to, że problem staje się bardziej realny i właśnie bardziej konkretny. To już nie jest jakaś odległa opowieść, tylko opowieść innych osób, które gdzieś tam na świecie naprawdę żyją i naprawdę coś takiego przeżyły. Dla mnie to wyjątkowo wartościowy element książki. Tym bardziej że wiele osób wśród tych historii być może odnajdzie samego siebie, pozwoli sobie na utożsamienie i dzięki temu zrozumie, że nie jest odosobniony w swoich przeżyciach. Gdzieś tam są ludzie o podobnych doświadczeniach i podobnie odczuwają je. Zarazem w treści da się odczuć, że każdy jest wyjątkowy i każdy ma prawo inaczej się zachować – nawet w bardzo podobnych sytuacjach.

Poza tym w tym podręczniku można odnaleźć szereg najróżniejszych ćwiczeń. Można je wykonywać samodzielnie w książce, w jakimś notesie, ale można też razem z kimś bliskim, z psychologiem. Dowolność jest olbrzymia. A ja jako psycholog odnajduję narzędzie do pracy, które pomaga mi pracować z ludźmi, którzy mają właśnie taką historię za sobą. Jest to też dla mnie inspiracja w przypadku innych trudności występujących u moich pacjentów.

"Dorośli wychowani w rodzinach z problemem alkoholowym" to książka pozwalająca odnaleźć samego siebie i otworzyć się na nową perspektywę. Mam poczucie, że dla niektórych może być to olbrzymi krok do przodu, który prowadzi ku konstruktywnej zmianie. Dlatego polecam psychologom, psychoterapeutom, ale przede wszystkim osobom o takich doświadczeniach.

Szczerbata śmierć
Arkady Saulski