Doktor Żywago (film + książka)

Doktor Żywago to ekranizacja słynnej powieści Borysa Pasternaka zrealizowana przez Davida Leana, jednego z najwybitniejszych reżyserów światowego kina. Porywająca opowieść o wstrząsanej wojną Rosji i wielkiej, niespełnionej miłości pełna jest niezapomnianych obrazów: na ekranie oglądamy rewolucję na ulicach, szarżę piechoty na bezkresnym pustkowiu, pociąg przemierzając góry Ural i skutą lodem wiejską chatę. Tytułowy Doktor Żywago, w którego wcielił się wyróżniony Złotym Globem dla najlepszego aktora Omar Sharif, kocha piękną Larę (Julie Christie, uznana przez Amerykańską Radę Krytyków Filmowych za najlepszą aktorkę) zmaga się z losem i stawia czoła historii. Genialna muzyka Maurice'a Jarre'a (którą wyróżniono jednym z pięciu przyznanych filmowi Oscarów) i znakomite kreacje aktorskie sprawiły, że Doktor Żywago (uznany przez Amerykański Instytut Filmowy za jeden ze 100 najlepszych filmików w historii amerykańskiego kina) uważany jest powszechnie za arcydzieło sztuki filmowej.

Informacje dodatkowe o Doktor Żywago (film + książka):

Wydawnictwo: inne
Data wydania: 2006 (data przybliżona)
Kategoria: Muzyka, film
ISBN: b.d.

Tagi: film kino kino rosyjskie

Kup książkę Doktor Żywago (film + książka)

Doktor Żywago (film + książka) - opinie o książce

Avatar użytkownika - Booka_Boo
Booka_Boo
Przeczytane:2024-06-04, Ocena: 4, Przeczytałam, Mam, Ukończone w roku 2021, Film + książka,

Książka będąca dodatkiem do epickiej ekranizacji powieści Borysa Pasternaka - "Doktora Żywago", pokazuje czytelnikowi najważniejsze aspekty historii, podejmuje próbę porównania z innymi kulturowymi filmami (i powieściami), jak np. "Wojna i pokój", czy "Przeminęło z wiatrem".
Poza tym mamy garść informacji o realizacji filmu, scenariuszu, ujęciach, o Davidzie Leanie, który ten film wyreżyserował, a także o odtwórcy tytułowej roli, którym jest Omar Sharif. Można przeczytać parę ciekawostek dotyczących powieści. Czytelnikowi przybliżono też postać twórcy powieści Borysa Pasternaka.
Podczas lektury mamy parę ładnych kadrów z filmu, bądź fotografii spoza planu zdjęciowego.

Książkę uznaję za bardzo dobrą, nie tylko za przekaz merytoryczny, ale także za dość obszerne (jak na tego typu opracowania) informacje dotyczące filmu. Widać to także po objętości - gdyż liczy sobie sześćdziesiąt stron, podczas gdy książkowe dodatki mają ich przeważnie około dwudziestu stron. Nawet pomijając zdjęcia i interlinię w tekście - i tak jest to sporo ciekawych informacji o filmie.

Ocena książki: bardzo dobra (7/10)
Ocena filmu: bardzo dobry (8/10)

Opinia opublikowana na blogu:

Bajki o przyjaźni z serii: Mądra Sowa opowiada
praca zbiorowa0
Okładka ksiązki - Bajki o przyjaźni z serii: Mądra Sowa opowiada

„Mądra Sowa opowiada” to seria książeczek przeznaczonych dla najmłodszych czytelników. W każdej książeczce z tej serii znajduje się sześć...

Królewski ślub Arielki. Czytam i Naklejam
praca zbiorowa0
Okładka ksiązki - Królewski ślub Arielki. Czytam i Naklejam

Poznaj historię magicznego ślubu Arielki! Książki z serii Czytam i Naklejam opowiadają ciekawe historie o waszych ulubionych filmowych bohaterach. Czytaj...

Szczerbata śmierć
Arkady Saulski